Kontrol Kalemi

Balıkçı Teknesinden Elektrik Santraline

Balıkçı Teknesinden Elektrik Santraline

  Gün geçtikçe temiz enerjinin önemi dahada ön plana çıkmakta ve araştırmalarda bu yönde hız kazanmakta. Temiz enerji çeşitliliği uygulama alanları oldukça arttı bu artış temiz bir dünya için umut verici.

  Balıkçı teknesinden elektrik santraline biraz garip geliyor aslında ama iyi düşünülmüş bir sistem, tasarımın çalışma mantığı basit  ve basit olduğu kadarda parlak bir fikir.

  Projenin fikir babası Kvernevik Mühendislik A.Ş.’nin kurucusu  mühendis ve Proje Müdürü Edgar Kvernevik  sisteminin prensipte bir pompa kadar basit olduğunu söylüyor.

  Projenin 3 asmalı olacağından bahseden Kvernevik birinci aşamanın elektrik üretmek olduğunu, ikinci aşamanın üretilen elektrik enerjisinin, geleceğin otomobillerinin birincil yakıtı olacağını ön gördüğü hidrojene dönüştürerek düşük maliyetle hidrojen elde etmek olduğunu ve üçüncü aşamanın yarı-dalgıç platform üzerine 6MW gücünde rüzgar türbini ile 4MW gücünde dalga enerjisi üreten bir türbin olacağından bahsediyor.

  Peki Balıkçı Teknesi Nasıl Elektrik Üretiyor ?

  dalga enerjisi

  Teknenin önünde 4 adet odacık bulunmakta bu odacıkların bir bölümü deniz suyunun içerisine uzanmakta oluşan, dalgalar deniz seviyesindeki suyu yükseltince odalardaki suyun seviyeside yükseliyor suyun yükselmesi odacıktaki havanın basıncını arttırmasıyla birlikte bacada bulunan türbinin dönmesi sağlanıyor. Teknede bulunan 4 adet odacığın her birinde 50kW gücünde türbin ile toplamda 200kW güce ulaşılmakta. Yılda  320.000kW/h enerji üretmesi tahmin ediliyor.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ