Kontrol Kalemi

Anotamik Şekilde Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Roboti El

Anotamik Şekilde Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Roboti El

  Robotik konularında yapılan araştırmalar yarışmalar olimpiyatlar geleceğe dair umutlar verdiği gibi endişeleride beraberinde getiriyor bu haberimizde endişelenecek bir durum söz konusu değil aksine insanlık yarına bir gelişmenin haberi.

   

  İnsan elinin karmaşık yapısını taklit etmekte birçok robotik el yetersiz kalıyor. Washington Üniversitesi‘nden iki profesör Zhe Xu ve Emanuel Todorov bu karmaşık yapıyı büyük oranda taklit etmeyi başardı.

   

  Anotamik robotik el yapısı
  Xu ve Todorov diğer robotik ellerin eklem sayılarının azlığını fark ederek bu işe sıfırdan başlamaya karar verdiler ve bunun için iskelet eli lazer tarayıcı ile taratıp 3D yazıcı ile kemikleri basmakla işe başladılar. Eklemlerde lazer ile kesilmiş kauçuklar ve hareketi sağlayan tendonları taklit eden kablolara bağlı 10 adet servo kullanarak  bugüne kadar yapılmış insan eline en çok benzeyen robotik eli yapmayı başardılar.

   

  [mom_video type=”vimeo” id=”154571244″]
  Bu gelişmeler vücut fonksiyonlarını tam manası ile yerine getiremeyip toplumda bir adım geride durap soyutlanmış insanlara, tekrar topluma kazandırmak için umut oluyor.

  Anotamik robotik el tutucu Anotamik robotik el hareketleri

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ