Kontrol Kalemi

Alessandro Volta Ve Pilin İcadı

Alessandro Volta Ve Pilin İcadı

  Piller geçmişten günümüze kullanım amacı ve kullanım yerleri her geçen gün artmaktadır.Pilin tarihini araştırdığımızda kesintisiz elektrik akımı üreten bir enerji kaynağını icat ederek elektrik çağını başlatan Alessandro Volta’ya ulaşılır. Alessandro Volta kimyayada meraklı bir fizik öğretmenidir. Elektriğe olan merakı sayesinde günümüzdeki piller icat edilmiştir. Yaşadığı dönemde bulduğu bu icat sayesinde dönemin önemli ödüllerinide almaya hak kazanmıştır. Ölümünden sonra 1881 yılında Alessandro Voltanın anısına elektrik gücü birimi Volt olarak değiştirilmiştir.
  19. yüzyıla kadar bilinen Tek elektrik türü sürterek veya yıldırım elektriği olarak bilinen statik elektriktir 19. yüzyılda buna elektrik akımı eklenmiş ve sürekli elektrik akımı mümkün kılan pil icat edilmiştir

  image006
  Alessandro Volta ilk olarak kuru pili icat etmiştir bu pil; Bakır paralarla çinko levhalar ard arda dizilerek bir sütün oluşturulmuş ve metallerin arasına tuzlu suya batırılmış deri parçası konulmuştur.Oluşturulan sütünun her iki ucunu bir tel ve elini kullanarak elektrik akışını gerçekleştirmiştir ve bu sayede ilk pil olan kuru pili icat etmiştir.
  4539882209_30402b6269_z Kuru pili biraz inceliyecek olursak : Pilin içerisinde gözenekli bir zarla birbirinden ayrılan iki bölme vardır. bölmelerin birinde çinko elektrot diğerinde ise bakır elektrot bulunur. Çinko elektrot artı(+) yüklü iyon verir bakırın bulunduğu bölmede ise eksi(-) iyon verir. Eksi iyon sayısı artı iyon sayısına göre çok daha azdır bunun nedeni ise bakırın daha az oksitlenmesidir. Elektrotlar metal bir telle birbirine bağlandığında fazla olan elektronlar tel boyunca akar ve bu sayede pilde kimyasal tepkime başlar ve bu tepkime fazla uzun sürmez ilk pil olan kuru pilin çalışması bu şekildedir ve o günün teknolojisini göz önüne aldığımızda ilk pil olan kuru pilin icadı 10 yıl gibi uzun bir zamanda icat edilmiştir.
  2000px-Voltaic_pile.svg      1800 yıllında icat edilen pil günümüze gelene kadar  gerek tasarım gerekse tür olarak birçok kez değişime uğramıştır. sağlık sektöründen, otomotiv sektörüne kadar hemen hemen bütün sektörlerde  çok yaygın olarak kullanılan piller sayesinde bugün dizüstü bilgisayarları,telefonları gelişmiş pil teknolojisi sayesinde uzun zamanlar kullanabiliyoruz. Alessando Voltanın başlattığı bu teknoloji akımıyla ve ilerleyen teknolojininde katkılarıyla hayatımızda olmazsa olmazlar listesine girmiştir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ