Kontrol Kalemi

Akıllı Sokak Lambaları Yolda

Akıllı Sokak Lambaları Yolda

  Danimarkalı uzmanlar kömürle işleyen elektrik santrallerden kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için akıllı sokak lambaları geliştiriyor

  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Paneli, küresel ısınmanın tüm dünyada aşırı hava şartlarına neden olduğunu bildirdi ve hükümetleri, sera etkisi yapan gazları azaltmak için yeni fikirler üretmeye çağırdı. Danimarkalı uzmanlar ise kömürle işleyen elektrik santrallerden kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için akıllı sokak lambaları geliştiriyor.

  Giderek sanayileşen dünyamızın elektrik enerjisine olan ihtiyacı sürekli artıyor. Ancak elektrik santrallerinin çoğu hala 19’uncu yüzyıldan kalma teknolojiyle çalışıyor. Termik, hidroelektrik ve nükleer santrallerin her birinin kendine özgü eksiklik ve sorunları var.

  Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları, sera gazlarını azaltmak amacıyla yeni yeni kullanılmaya başlanıyor. Füzyon bazlı nükleer santrallerinin kullanımınaysa daha uzun yıllar var.

  Ancak uzmanlar sokak lambalarının harcadığı enerjiyi azaltarak küresel ısınmayı yavaşlatabilecekleri görüşünde.

  Kentsel alanlarda elektrik enerjisine çok ihtiyaç var.

  Amerika Enerji Veri Dairesi’ne göre 2012 yılında Amerika’da bina, cadde ve otoyollarda 274 milyar kilowatt enerji kullanıldı.

  2025 yılına kadar Kopenhag’ı dünyanın ilk karbonsuz kenti yapmayı amaçlayan uzmanlar ise sokak lambaları için yeni teknolojiler geliştiriyor..

  Danimarka Dış Mekan Aydınlatma Laboratuvarı’ndan Kim Brostrom şunları söylüyor: “9 kilometre uzunluğundaki sokakları 280 yeni sokak lambasıyla donattık. 50 farklı yöntem, 10 farklı işletme sistemi kullandık. Açık alanlara çok sayıda alıcı yerleştirdik.”

  Uzman Jakob Andersen, sokak lambalarının tablet bilgisayar ya da akıllı telefonlarla uzaktan kumanda edilebildiklerini söylüyor: “Lambaların yanış süresi, verimliliği, yanan ışığın kaç lümen olduğu ve harcanan enerji miktarını izleyebiliyor; sokaklarda birim yüzeye düşen ışığı ölçüyoruz.”

  Amaç, aydınlatmaya ihtiyaç olmadığı zamanlarda enerji tasarrufu sağlamak. Bu nedenle sokak lambaları sadece yaya, bisikletli ya da motorlu araç yaklaştığı zaman yanıyor. Bazı lambaların rüzgar jeneratörü ya da güneş pilleri bile var.

  Uzmanlar, Kopenhag sokaklarını akıllı lambalarla donatarak kentin aydınlatılmasına ayrılan bütçede %85’lik tasarruf sağlamak istiyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ