Kontrol Kalemi

ABB, SOLAREX Fuarı’nda 1GW solar inverter tedariği referansına ulaşmasını kutladı.

ABB, SOLAREX Fuarı’nda 1GW solar inverter tedariği referansına ulaşmasını kutladı.

  06-08 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen 10. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda 1500V DC çözümlerini müşterileri ile buluşturdu.

  ABB güçlü kadrosu, partnerleri, yaygın servis ağı, tamir atölyesi ve tam donanımlı eğitim sınıfları ile sektöre hizmet vermenin mutluluğunu Solarex 2017 Fuarı’nda katılımcılar ile kutladı.

  ABB 2012 yılında Türkiye’de fotovoltaik güneş enerjisi sektörünün gelişimi için çalışmalara başlamış ve bugüne kadar yatırımcılar Türkiye de 1 GW lık fotovoltaik güneş enerjisi santralleri kurulumlarında ABB Solar inverterlerini tercih etmişlerdir. ABB Türkiye Solar Ürün Grup Müdürü Sayın Haluk Özgün, “ABB’nin temel aldığı kriterler; 125 yılın birikimi olan yüksek teknolojiye sahip ürünleri ile doğru mühendislik çözümleri oluşturmak, müşteri odaklı çalışma anlayışı ve disiplini, güçlü servis organizasyonu ve eğitime verdiği önemle müşterilerine doğru hizmeti ve güveni sunmaktır” dedi.

  ABB, 10.Hol’de bulunan B01-C02 nolu standında, UNO DM PLUS, REACT, TRIO 50/60, PVS980-2 MW 1500V merkezi inverteri, alçak gerilim şalt malzemelerini ve servis ve eğitim olanaklarını tanıttı. AG ürünleri arasında; DC toplama kutuları içerisinde yeralan, Gemini dağıtım kutuları, OTDC ana yük ayırıcılar, E90PV kartuşlu tip dize sigortalar, OVR PV parafudurlar, DBL dağıtım blokları ve CMS devre izleme sistemi gibi yenilikçi ürünlerinin yanı sıra özellikle 1500V DC sistem çözümleri ve AC koruma çözümleri de yer aldı.

  Fotovoltaik panellerin verimlerini arttırmak için yapılan ArGe çalışmalarının yanında paneller tarafından üretilen doğru akımın alternatif akıma çevrimini gerçekleştiren inverterlerin ve sistemlerin performanslarını arttırmak için de çalışmalar sürdürülmektedir.

  ABB Solarex Fuarı sayesinde PVS980 2MW 1500V DC gerilim seviyelerinde çalışabilen yeni nesil inverter teknolojisi ve santral genelinde kullanılan elektriksel koruma ve kontrol ekipmanlarını Türkiye’de ilk defa yatırımcıların beğenisine sundu.

  ABB’nin güneş enerji sistemleri için sunduğu en önemli ürünlerden biri olan solar inverterler yenilikçi ve fark yaratan özellikleriyle ön plana çıkıyor. Büyük ölçekli güneş enerji santralleri (GES) için geliştirilen yeni nesil 1500V’luk PVS980 inverterleri artırılmış güç seviyesi ve düşük bakım gereksinimi ile fark yaratıyor. Bu özelliği sayesinde PVS980, toplam sistem maliyeti düşük olan ve daha verimli güneş enerji santralleri (GES) oluşturulmasında önemli rol üstleniyor. Bunun yanında merkezi inverterler için ABB, müşterilerinin sahada ihtiyaç duyacağı DC toplama kutuları, inverter köşkü, solar trafo ve OG hücrelerini de içeren paket ürünler sunmaktadır. Alanında uzman proje yönetimi kadrosu ile güneş enerjisi projelere en uygun çözümler ABB güvencesinde temin edilmektedir.

  Küçük ölçekli güneş enerji sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan UNO DM solar inverterler, entegre kablosuz iletişim özelliği ve kolay kurulabilmesi (tak-çalıştır) sayesinde evsel/çatı tipi solar sistemler için müşterilerin beklentilerini karşılarken, REACT inverterler enerji depolama kabiliyeti ile arttırılmış öztüketim ve özyeterlilik oranlarını yakalamaya yardımcı oluyor. Her iki inverter de Yük Yöneticisi (Load Manager) ve sıfır-besleme (zero-injection) özellikleri sayesinde şebekeyle olan etkileşimi (örneğin şebekeye hiç enerji vermemek gibi) en aza indirecek şekilde ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Bunun getirdiği en büyük avantaj şebekeye yük oluşturmadan kendi kendine yetebilen sistemler oluşturulabilmesi ve şebeke operatörlerine sağlanan işletme kolaylığı olarak özetlenebilir.

  ABB standında sergilenmiş bir diğer ürün; CMS devre izleme sistemidir. Fotovoltaik sistemden beklenen verim, hem güneș ışımasının performansına hem de tüm sistem parçalarının doğru çalışmasına bağlıdır. Sistem büyüdükçe oluşabilecek hata veya arızaların tespit edilmesi veya önlenmesi zorlaşmaktadır. Fotovoltaik kurulumlarda CMS Devre İzleme sistemi kullanarak her bir dizedeki üretim sürekli olarak ölçülmekte ve elde edilen veriler diğer dizelerle karşılaştırabilecek bir sistem oluşturmaktadır.

  ABB standında, fotovoltaik uygulamalarda, izolasyon ve anahtarlama amacıyla dizi ve inverter panolarında kullanılabilen OTDC ve Tmax PV yük ayırıcı ürünler de sergilendi. OTDC serisi 16A-1600A aralığında, 1500V DC işletme gerilimine kadar kullanılabilinen modelleriyle, güvenilir pozisyon gösterimi, bir veya birden fazla devrenin bağlanabilmesi, çalıșma hızından bağımsız kontak açılımı, polariteden bağımsız bağlantı ve geniș aksesuar seçeneği ile fotovoltaik uygulamalarda en ideal çözümü sunmaktadır. Tmax PV ise 1600A ve 1500V DC işletme gerilimine kadar kullanılabilen modelleriyle kompakt boyutlar ve uzaktan açma/kapama imkanı yanında yeni terminal tasarımı ile çok daha basit ve güvenli bir kullanıma sahiptir.

  ABB’nin standında ziyaretçilere sunulan CM-UFD şebeke izleme rölesi, şebekedeki gerilimi kontrol ederek belirlenen eşik değerlerinin dışına çıkıldığında fotovoltaik sistemin bağlantısını kesmek için kullanılmaktadır. Yenilikçi şebeke izleme çözümleri fotovoltaik uygulamalarda güvenli ve verimli çalışmayı sağlayarak oluşabilecek kayıpları azaltmaktadır.

  Fuar süresince standta sergilenen bağlantı çözümleri ise yüksek gerilim dayanımı sayesinde solar uygulamalarda kullanıma uygun SNK klemensler, ABB invertörlerinde mevcut kullanılan bağlantı elemanlarına %100 uyumlu PV konnektörler ve 1500V DC nominal gerilimle solar inverter uygulamalarına adapte edilmiş DBL dağıtım bloklarıdır.

  ABB elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü bir teknoloji lideridir. 125 yılı aşan inovasyon tarihine sahip olan ABB, bugün endüstriyel dijitalleşmenin geleceğini yazıyor ve Enerji ve Dördüncü Endüstri Devrimini harekete geçiriyor. ABB, yaklaşık 132,000 çalışanı ile 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

  Bilgi için:

  ABB Türkiye Kurumsal İletişim Departmanı

  Tel: +90- 0 850 333 1 222

  [email protected]

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ