Kontrol Kalemi

ABB e-Design Semineri, İstanbul, İzmir, Bursa ve Denizli Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nda gerçekleştirildi.

ABB e-Design Semineri, İstanbul, İzmir, Bursa ve Denizli Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nda gerçekleştirildi.

  17 Kasım tarihinde EMO İzmir Şubesi, 26 Kasım tarihinde EMO Denizli Şubesi, 14 Aralık tarihinde EMO İstanbul Şubesi ve 22 Aralık tarihinde EMO Bursa Şubesi ile birlikte düzenlenen teknik seminerlerde, ABB e-Design programı katılımcılara detayları ile anlatıldı. ABB Elektrik Elektrifikasyon Ürünleri Bölümü Teknik Tanıtım ve Dizayn Uzmanı Hakan Polatkan tarafından verilen seminerler yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  Seminerin ilk bölümünde programın yapısı ve temel özellikleri, ikinci bölümünde de örnek bir elektrik projesi tek hat diyagramı program içerisinde çizilerek elektrik tesisat hesaplamaları, devre kesici seçimi, devre kesici açma eğrilerinin ayarlanması ve seçicilik analizi yapıldı. Seminerin son bölümünde de seçilen şalterler kullanılarak AG pano tasarımı ve sıcaklık artış hesabı ile birlikte raporlama (pdf veya dwg olarak) konusunda bilgiler aktarıldı.

  ABB’nin geliştirdiği e-Design yazılımı ile orta gerilim girişlerinden, alçak gerilim ana ve tali dağıtım panolarına kadar tek hat şemalarının çizilerek, ilgili IEC standartları doğrultusunda elektrik tesisat hesaplamaları (yük akışı, kısa devre, gerilim düşümü vb.) ve devredeki tüm devre kesicilerin seçimi hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

  E-Design programı yapısında DOC, CAT, Curves ve OTC bölümleri yer almakta olup bu bölümlerin her birinin farklı işlevleri bulunmaktadır.

  • DOC – elektrik tesisat hesaplamaları ve AG pano tasarımı

  • CAT – ürün/ekipman seçimi, malzeme listesi dökümü ve fiyatlandırma

  • Curves – devre kesici açma eğrileri ayarlanması, test edilmesi ve seçicilik analizi

  • OTC – AG pano içi sıcaklık artış hesabı

  Elektrik tesisat hesaplamalarını ve devre kesici seçimini hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan ve ücretsiz olarak ulaşılabilen e-Design yazılımı ile ilgili eğitimler, EMO işbirliği ile birlikte diğer şehirlerde de devam edecektir.

  e-Design yazılımını aşağıdaki link yardımıyla ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  http://new.abb.com/low-voltage/software/e-design/download

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ