220V Ac yi 5V DC ye çevirme yardım Lütfen

*_mahmut_*

Üye
S.A arkadaşlar 220 Ac gerilimi köprü tipi olarak 5V Dc ye çevirmek istiyorum lütfen yardım edin.. Şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ne konuda yardım istiyorsun ? Transformatörle gerilimi düşüreceksin, doğrultucuyla doğrulatacaksın daha sonra da kondansatör ile dalgalılığını indirgemeye çalışacaksın. Tabii ki sigorta kullanmayı da ihmal etme. Hesaplar ile ilgili mi sorunun var, somut olarak mu gerçekleştireceksin bunu ?

evet ben 2*6 voltluk transformatör aldım 3 çıkışı var elektronikçi 1 ve 3 e diyot bagladı 2yede kondansatör uçlarını birleştirip 1k ohmluk direnç bagladı sonra ödevi hocaya gösterdim oda köprü tipi olacak dedi nsl baglaya bilirim köprü diyotu

köprü tipi diyot alıcaksın yada 4 tane 1n4001..... 1n4007 ihtiyacana göre birini al

bi adaoptör al işini görür yada devrede kullanacaksan 7805

köprü diyot ile doğrultup filtreleme işlemine tabi tutup 6 v ile 12 v arası elde ettiğin gerilimi 7805 ile 5 v indirirsin

abiler çok teşekkür ederim en kısa zamanda ulusa gidip diyotu alacagım Allah Razı Olsun

evet ben 2*6 voltluk transformatör aldım 3 çıkışı var elektronikçi 1 ve 3 e diyot bagladı 2yede kondansatör uçlarını birleştirip 1k ohmluk direnç bagladı sonra ödevi hocaya gösterdim oda köprü tipi olacak dedi nsl baglaya bilirim köprü diyotu
arkadaşın anlatmak istediği devre bu değilmi???dikkat edin trafo orta uçlu...

köprü diyot ile doğrultup filtreleme işlemine tabi tutup 6 v ile 12 v arası elde ettiğin gerilimi 7805 ile 5 v indirirsin

bildiğim kadarıyla köprü tipi doğrultma 2 uçlu trafolarda yapılır...resimdeki gibi..

bu yüzden arkadaşa 2 uçlu trafo lazım değilmi?ben mi yalnış biliyorum orta uçlu trafoyada köprü tipi doğrultma yapılıyo mu???

abi saolasın bnm ödev bu işte evet 3 uçlu trafoda yapılıyormuş köprü tipi orta uç boşta kalıyormuş saolasın abi Allah Razı Olsun

benhur,
farketmez trafonun yıldız noktası (0v) ile 6v kullanır iki ucu kullanmış olur.

arkadaş TR1 seçenekteki gibi kullanırsa teorik 12v elde eder
TR2deki gibi kullanırsa teorik 6 v elde eder
trafo değiştirmesine gerek yoktur

mahmut,
3 ucuda kullanacaksan benhurun verdiği 1 şema işini görür

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan