kaçak akım rölesi arada bir atıyor.

ozay34

Üye
arkadaşlar belirttiğim gibi kaçak akım koruma rölesi arada bir atıyor.test düğmesine de bastım yine aynı şey.ölçü aletiyle ölçtüğümde faz-nötr 230 v, faz-toprak 286 v, nötr-toprak 16 v civarında değerler ölçüyorum.arıza olan yerde nötrle toprak arası bir kaçak olması muhtemel.sizin yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Soru sordunuz cevapı içinde zaten ! Linye sigortalarını tek tek kontrol ederek kaçağın veya sorunun nerede olduğunu bulabilirsiniz.

KAR çıkış tarafında toprakla nötr ün temas edip etmediğini kontrol etmeniz gerekiyor.

rölenin çıkışında bir herhangi bir temas yok.çare olarak kaçak akım rölesini devreden çıkarttım.rölenin atmasına neden olan sigortalara bağlı olan linyeleri araştırıcam.bakalım hallolacağını umuyorum...

hattıki rezistans türü şeyler zamanla aşındıgından omaj oluşturabilir.tek tek hatları denemek lazım.

arkadaşlar belirttiğim gibi kaçak akım koruma rölesi arada bir atıyor.test düğmesine de bastım yine aynı şey.ölçü aletiyle ölçtüğümde faz-nötr 230 v, faz-toprak 286 v, nötr-toprak 16 v civarında değerler ölçüyorum.arıza olan yerde nötrle toprak arası bir kaçak olması muhtemel.sizin yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Mutfak bölümünde elektrikli aletler bolca olduğu için mutfak tarafındaki linyelere yoğunlaşın. Ayrıca kaçak akım roleniz çin malıysa kaliteli olanlarla değiştirin. Çünkü kaçak akım rolesinin arada sırada atmasını çoğu kişi kaliteli kaçak akımla değiştirmekle çözmüşlerdir.

sorunun ne olduğu ortaya çıktı.aydınlatma linyelerinden kaynaklanıyor.aydınlatmayı kontrol eden 4 adet sigorta attırıyor kaçak akımı.sağolsun tesisatı yapan arkadaş bi odanın prizini de bağlamış aydınlatma tesisatına.bi de şunu sormak istiyorum.ölçü aleti diyot kademesindeyken nötr-toprak arası ötmesi normalmi.

sorunun ne olduğu ortaya çıktı.aydınlatma linyelerinden kaynaklanıyor.aydınlatmayı kontrol eden 4 adet sigorta attırıyor kaçak akımı.sağolsun tesisatı yapan arkadaş bi odanın prizini de bağlamış aydınlatma tesisatına.bi de şunu sormak istiyorum.ölçü aleti diyot kademesindeyken nötr-toprak arası ötmesi normalmi.

Evin kaçak akım rolesini kapat. Tekrar buzzer kademesinde ölç. Eğer öterse sıfırlama var demektir. Benim evimde topraklama var nötr toprak arası buzzer kademesinde ötüyor. Kaçak akım rolesini indiriyorum ölçtüm ötmüyor. Ayrıca seri lamba tekniğini kullan. Lambanın bir ucunu faza diğerini toprağa değdirdiğinde role açması lazım. Açmaz eğer lamba yanarsa sıfırlama yapılmıştır.

Enerji varken ötme sebebi 30 ma den aşağı bir kaçak olması durumu olabilir mi? Bu konuda yanlışım varsa ustalarım düzeltsin lütfen...

Son düzenleme:
ısıtıcı ve motor türü şeyleri kontrol et kolay gelsin

Evin kaçak akım rolesini kapat. Tekrar buzzer kademesinde ölç. Eğer öterse sıfırlama var demektir. Benim evimde topraklama var nötr toprak arası buzzer kademesinde ötüyor. Kaçak akım rolesini indiriyorum ölçtüm ötmüyor. Ayrıca seri lamba tekniğini kullan. Lambanın bir ucunu faza diğerini toprağa değdirdiğinde role açması lazım. Açmaz eğer lamba yanarsa sıfırlama yapılmıştır.

Enerji varken ötme sebebi 30 ma den aşağı bir kaçak olması durumu olabilir mi? Bu konuda yanlışım varsa ustalarım düzeltsin lütfen...
enerji varken ötmesi normal fazdan giren akım nötrden döndüğü için ölçü aleti tabiiki algılıyor enerjiyi kestiğinizde bir şey yoksa nötr ve toprak birleştirilmemiş demektir.ayrıca prizlerde nötrden topraklamaya atlama yani sıfırlama varmı yokmu bunuda prizleri ölçerek bulabilirsiniz slm

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri