Sıfırlama yapılan KAÇAK AKIM RÖLESİ ?

avare80

Üye
Arkadaşlar, sıfırlama yapıldığında kaçak akımın nötr üzerinden dönüş yapmasıyla faz ve nötrden geçen akımların birbirine eşit olması neticesinde kaçak akım rölesi açmak bir yana, kaçak anlarında dahi açMAma durumunda olmaz mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
SIFIRLAMA YAPARSAN KAÇAK akımı sök bir işe yaramaz ;)SIFIRLAMA ÖLMÜŞTÜR BAŞIMIZ SAĞOLSUN :D

bu sıfırlama yaptığın cihazı ve bunu bağlı tüm paralel cihazları havada tutarsan ve bu cihazlara dokunmazsan senin dediğin olur ama diğer şekilde mümkün değil ramazan kır arkadaşımız haklı neden diye soracak olursan kaçak akım rölesi akım farkı ile çalışır yani fazda 10 amper geçiyorsa nötürdede 10 geçmesi lazım sıfırlama yaptığın zaman nötürde geçmesi gereken 10 amper toprağa akacaktır bu yüzden kaçak akım rölesi tutmaz çalışma prensibine aykırı bir durum yanlış anlamayın ama elektrik bilginiz biraz eksik konuyu iyi araştır bence

Genel bir değerlendirme yerine bence meydana gelebilecek bir arıza üzerine düşünmek bu konuda daha yerinde tespit yapmaya imkan sağlar . Çünkü sıfırlama çok netameli bir mevzuu. Burada meydana gelebilecek arızalar mesela nötr hattının kopmasımı yoksa fazın gövdeye temasımı ya da başka bir arıza durumu mu ona göre yorum yapmak lazım.Mesela fazın kopup gövdeye teması olursa durum bu durumda gelen ve giden akım eşit olacağından bu durumdan tkr çalışmaz sigorta aşırı akım açar diye düşünüyorum .Ama nötr hattının kopması ve insan gövdeye temas çarpılma durumunda nötr hattı insan üzerinden devre tamamlıyacağından tkr çalışıp devreyi açacaktır.Başka yorum ve düşünceleri olan arkadaşlarda paylaşım yaparlarsa sevinirim.....

Genel bir değerlendirme yerine bence meydana gelebilecek bir arıza üzerine düşünmek bu konuda daha yerinde tespit yapmaya imkan sağlar . Çünkü sıfırlama çok netameli bir mevzuu. Burada meydana gelebilecek arızalar mesela nötr hattının kopmasımı yoksa fazın gövdeye temasımı ya da başka bir arıza durumu mu ona göre yorum yapmak lazım.Mesela fazın kopup gövdeye teması olursa durum bu durumda gelen ve giden akım eşit olacağından bu durumdan tkr çalışmaz sigorta aşırı akım açar diye düşünüyorum .Ama nötr hattının kopması ve insan gövdeye temas çarpılma durumunda nötr hattı insan üzerinden devre tamamlıyacağından tkr çalışıp devreyi açacaktır.Başka yorum ve düşünceleri olan arkadaşlarda paylaşım yaparlarsa sevinirim.....
sayın öksüz çoçuk faz kopuyor gövdeye değiyor giden ve gelen akım nasıl oluyorda birbirine eşit oluyor bunca yıllık bilgimle bir türlü anlayamadım açıklarsan bizi aydınlatmış olursun

Arkadaşlar, sıfırlama yapıldığında kaçak akımın nötr üzerinden dönüş yapmasıyla faz ve nötrden geçen akımların birbirine eşit olması neticesinde kaçak akım rölesi açmak bir yana, kaçak anlarında dahi açMAma durumunda olmaz mı?

Sayin avare80,

Tespitin dogru,sifirlama durumunda kacak olan akim yine notrden akacagi icin role acma yapmaz.
Bu nedenle koruma saglamadigi icin sifirlama dogru bir yontem degil.

bu sıfırlama yaptığın cihazı ve bunu bağlı tüm paralel cihazları havada tutarsan ve bu cihazlara dokunmazsan senin dediğin olur ama diğer şekilde mümkün değil ramazan kır arkadaşımız haklı neden diye soracak olursan kaçak akım rölesi akım farkı ile çalışır yani fazda 10 amper geçiyorsa nötürdede 10 geçmesi lazım sıfırlama yaptığın zaman nötürde geçmesi gereken 10 amper toprağa akacaktır bu yüzden kaçak akım rölesi tutmaz çalışma prensibine aykırı bir durum yanlış anlamayın ama elektrik bilginiz biraz eksik konuyu iyi araştır bence

sevgili dupisk sorumu anladığını zannetmiyorum o yüzden "elektrik bilginiz biraz eksik" gibi iddialı bir cümle kurmuşsun..
şu şekilde anlatayım evde buzdolabının bağlı olduğu prizde sıfırlama yapılmış , buzdolabının topraklı fişi prize takılı fazdan 4 amper geçiyor diyelim gövdeye de 200 mA kaçak var ,buzdolabının münferit topraklaması yok (o yüzden sıfırlama yapılmış zaten) nötre 3.8 amper gelmesi gerekirken şase-nötr bağlantısından ötürü o 200mA de nötre gelir ve nötrden 4 amper geçer ..Bu şekilde K.A. Rölesi ta ki biri buzdolabına dokunana kadar hep çalışır...

ben "kaçak akım koruma rölesi, sıfırlama yapılırsa kurulmaz bile" şeklinde yorumlar okudum...ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.fikirleriniz nelerdir?

Bu yanlış bir yaklaşım bence ; sıfırlama yapılmış olsa ve toprak hattı hiç olmasa bile insan - faz teması durumunda transformatörün yıldız noktası topraklandığı için insan üzerinden akan hata akımı devresini tamamlayacaktır.Tabiki çokda hoş bir durum değil :) Hatta nötr hattının kopduğu sıfırlama yapılmış cihazda gövdeye temas halinde direk çarpılma olmaktadır. Bu iki durumdada kaçak akım koruma rölesinin çalışacağını düşünüyorum. Amma velakin sıfırlama TT şebekelerde ne uygulamada ne de tüzükde tavsiye edilen bir yöntem değil ; hatta koruma demeye bin şahit lazım bence.....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri