Topraklama hakkında;

taless

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Klima santral vantilatör cihazı için MCC panosu ile cihaz arasına 2 adet 4x2,5 mm2 N2XH FE 180 kablo çektim.Güç 7,5 kw.Fakat topraklama içinde bir kabloya ihtiyacım var mıdır?Çekmemiz gerekiyor mu? Yoksa sadece cihazın gövdesini topraklamam yeterli midir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik gidecek yere,önce topraklama gider.Topraklama yapılmadan,elektrik tesisatı çalıştırılmaz.

motorlara toprak hattı çekilmiyor diye biliyorum.yanlışmı biliyorum acaba?

Evet,yanlış biliyorsunuz.

elektrik akımı geçen heryer topraklanmalı elektrik motorların gövdeleri topraklanabilir...

Elektrik motorlarında genelde nötr ü gövdeye bağladıkları için topraklamaya gerek duymuyorlar. Tabiiki doğrusu topraklamaktır. DEVREDE İYİ BİR K. A. ROLESİ OLSA BUNU YAPAMAYIZ.

MCC Panosundan motora giden 2x(4x2,5) mm2 iletken, motora muhtemelen yıldız üçgen yol verildiğinden dolayı çekildi. Bu iletkenlerden 6 tanesi motorun (x, y, z ve u, v, w) uçlarına bağlanacağından geriye 2 iletken kalacaktır. Bu iki iletkeni MCC panosunun toprak barası varsa oraya bağla, motora giden kısmınıda gövdeye bağla. Ek bir kablo çekmeden motoru topraklamış olursun.

Motora çekilmeyen hat toprak hattı değil, nötr hattıdır.

Merhabalar ben motorlara hiç topraklama yapıldığını bilmezdim gerek olmuyor sanıyordum. Bilgileriniz için tesekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri