Topraklama Testi İle İlgili Bir Soru

sagay

Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Size topraklama testi ile ilgili bir sorum olacak. Topraklamanın yeterli olup olmadığını anlamak için genelde meger ile ölçüm yapılır; ancak megerin olmadığı durumlarda topraklamanın yeterli olduğunu anlamak için sisteme gelen faz ile toprak arasına bir adet akkor telli ampül bağlandığında ampülün yandığı görülürse toprağın yeterli olduğunun göstergesidir dendi bana bu bilgi ne kadar doğru acaba ? Bu konuda bilgi verebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın sagay sanırım seninle kafa bulmuşlar sende inanmışsın. Olurmu hiç öyle topraklama ölçümü senin aklın mantığın aldımı böyle bir topraklama ölçümü yöntemini...

Sayın sagay sanırım seninle kafa bulmuşlar sende inanmışsın. Olurmu hiç öyle topraklama ölçümü senin aklın mantığın aldımı böyle bir topraklama ölçümü yöntemini...
sayın ndakota1987 neden olmaz açıklarsanız bizmde bilgimiz olur.
Örneğin 100 watt lık bir ampülü faz nötr verdiğimizde ve ampül yandığında faz-nötr arası 220 volt ölçüyorsak,ampüle faz toprak verip faz-toprak arası 220 volt ölçersek topraklamanın 1 ohm ve çok iyi olduğu sonucuna varamazmıyız
şimdiden teşekkürler

Sayın ndakota1987 ilk önce mantıksız geldiği bi gerçek; ancak sayın delta 20 nin yaptığı açıklama benimde aklıma geldiğinden böyle bir soruyu sorma ihtiyacı duydum. İlginiz için tşk ederim.

bende böyle birşeyle karsılastım fakat lamba değilde sigorta ile bunu yaptılar..staj yapmıs oldugum yerlerden biri dershanenin kompanzasyon ve topraklama işini almıstı.. topraklama olarak 4 tane bakır cubuk yerleştirildi ve 6 A lik bir sigortaya faz girilip ordan toprağa verildi sigorta atarsa topraklama yeterli denildi...

faz ile toprağı ölçtüğümüzde voltaj değeri faz ile nötr değerinde yüksek çıkıyorsa; O tesisin topraklaması iyi demektir.
Örnek ;Faz - Nötr :220 V
Faz-Toprak :230 V.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri