Paratoner yerine ne kullanılabilir?

aumat

Üye
EMO ile görüştüm de, gerçekten de Bayındırlık Bakanlığı Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi'nden paratonerlerin çıkarılması için dava açmışlar; ama benim tam olarak anlayamadığım şeyse, eğer aktif paratoner kullanımı ortadan kalkarsa; açık spor tesisleri, açık hava sinema-tiyatro-sahneleri, yürüyüş alanları, ormanlık araziler, konut bahçeleri gibi alanlar ile faraday kafesi kullanımının sakıncalı olduğu yerlerin yıldırımdan korunması nasıl sağlanabilir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mevcut paratonerler sence koruyabiliyor mu o tesisleri?

Mevcut paratonerler sence koruyabiliyor mu o tesisleri?

Paratonerlerin tam anlamıyla koruma sağlamadığı görüşüne katılanlardan değilim. Evet, paratoner tarafından korunan alanlara yıldırım düşmüş (genel ifade olarak) olduğunu duydum. Fakat bununla ilgili herhangi bir teknik analiz yazısı okumadığım için bulunabileceğim tek tahmin şudur: Aynı yüklerle yüklü nesnelerin arasında kalan alandaki çekim güçleri birbirlerini nötürler, veyahut da ilgili bölgede daha yüklü bir noktanın mevcudiyeti söz konusu olabilir. Ayrıca yıldırım yükleri de her zaman negatif olacak diye bir kaide de yok. Bunlar gözlemsel olarak aklıma gelen ilk birkaç olasılık...

Ama bence bu demek değil ki, paratoner hiç bir olumlu koruma etkisi göstermiyor.

Bu arada konu paratonerlerin dizaynı veya koruma yeterlilikleri değil; onların kalkması hâlinde bu alanların nasıl korunabileceği.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paratoneri kaldırırsanız insan hayatını riske atmış olucaksınız. Paratonerin koruma sahası ne kadar? Düşen yıldırım paratonerin koruma sahasına giriyormu girmiyormu bunları araştırmanız gerekiyor öncelikle. Piyasada çok sahte firma oldugu için aktif paratoner diye boş şapka takıyorlar paratoner direklerine paratoner topraklaması iyi değilse paratonerin saçak akımlarıda çarpmış olabilir bunları teknik bir ekip ile analiz etmeniz gerekiyor..

paratonel üzerindeki metale enerji geldiğinde toprağa iletir.parafodurun görevide yıldırımhatta düştüğünde cihazları korur fakat cihazlar hatalı gelen enerjiden arızalanır

valla arkadaşlar ben 18 yıldır bu sektördeyim ve türkiye ve yurt dışına bile gittim montaja
ama ben bile 18 yıldır akıl erdiremedim çözemedim şu paratoner olayını :)

Hatta bir sorum oluyor hiç bir paratoner firması cevaplayamıyor. sorum şöyle; Şimdi franklin çubuğu bildiğimiz gibi cami minarelerine kullandığımız tip. ayrıca faraday kafesindede kullanıyoruz.

Bu cubuğu cami minarelerinde en yüksek noktaya koyuyoruz değilmi? Çünkü yıldırım metal en yüksek sivri noktaya düşüyor franklin çubuğuda metal sivri bir çubuk.

Peki gelelim asıl soruya paratonerler de sivri franlin çubuğu var değilmi? en uç noktalarında veya yok olmayan paratonerlerden örnek verelim..

Madem paratonerin çekiş özelliği var yarı çapı bilmem kaç metredir diye satılıyor peki neden yapının en yüksek noktasına 5mt yukaruında olması gerekli çünkü yıldırım en yüksek sivri metal uca düştüğü için ee paratonerler böle montaj yapılınca çalışmayan hiç bir paratoner yok demektir..

İkincisi ise madem çekiş özelliği var bu paratonerlerin neden örneğin 5 katlı binanın bahçesine yapılmıyor? yada çatıda normal bir yere koy neden 5 mt yukarı kaldırıyorsun paratoneri?

Bu yüzden arkadaşlar hiç tereddütünüz olmasın şartnamede en yükseğe yapıldığı için calışmayan paratoner yoktur değilmi?? :)))

İşte net bir cevap alamadığım soru bu arkadaşlar. fikri olan varsa yazsın lütfen

Madem paratonerin çekiş özelliği var yarı çapı bilmem kaç metredir diye satılıyor peki neden yapının en yüksek noktasına 5mt yukaruında olması gerekli çünkü yıldırım en yüksek sivri metal uca düştüğü için ee paratonerler böle montaj yapılınca çalışmayan hiç bir paratoner yok demektir..

İkincisi ise madem çekiş özelliği var bu paratonerlerin neden örneğin 5 katlı binanın bahçesine yapılmıyor? yada çatıda normal bir yere koy neden 5 mt yukarı kaldırıyorsun paratoneri?

İşte net bir cevap alamadığım soru bu arkadaşlar. fikri olan varsa yazsın lütfen

Sn. paratonerci, fazla detaylara girmeyelim. Paratoner ne kadar yüksekte olursa, koruma yarıçapı o kadar artacağı için olabilir diye düşünüyorum.
Çünkü paratoner koruma yarıçapı hesabı yapılırken, (laboratuar ortamında), bazı varsayımlar göz önünde bulundurularak formüller çıkarıldığı için, gerçek atmosferik olaylarda farklı sonuçlar doğabilir...

Sn. paratonerci, fazla detaylara girmeyelim. Paratoner ne kadar yüksekte olursa, koruma yarıçapı o kadar artacağı için olabilir diye düşünüyorum.
Çünkü paratoner koruma yarıçapı hesabı yapılırken, (laboratuar ortamında), bazı varsayımlar göz önünde bulundurularak formüller çıkarıldığı için, gerçek atmosferik olaylarda farklı sonuçlar doğabilir...

Pardon ama burası paylaşım sitesi değilmi? Ben öyle biliyordum ama?

Neyse cevabınıza istinaden bir cevabım olacak.

Koruma çapı yükselince artar olayı yerli paratonerlerde yoktur. Örneğin 6 ülkede onaylı bi paratoner var bunu çalışma prensibi o şekilde yerli imalatlarda yoktur. Ayrıca Paratonerler ODTÜ de Prof.dr Mirzahan Bey tarafından deney yapılıyor ve sunu unutmayalımki ODTÜ de yapılan hiç bir test veya deneyde bu çalışıyor yada çalışmıyor ibaresi yoktur.

Sadece ve sadece deney yapılmıştır İbaresi yazıyor.

Pardon ama burası paylaşım sitesi değilmi? Ben öyle biliyordum ama?

Neyse cevabınıza istinaden bir cevabım olacak.

Koruma çapı yükselince artar olayı yerli paratonerlerde yoktur. Örneğin 6 ülkede onaylı bi paratoner var bunu çalışma prensibi o şekilde yerli imalatlarda yoktur. Ayrıca Paratonerler ODTÜ de Prof.dr Mirzahan Bey tarafından deney yapılıyor ve sunu unutmayalımki ODTÜ de yapılan hiç bir test veya deneyde bu çalışıyor yada çalışmıyor ibaresi yoktur.

Sadece ve sadece deney yapılmıştır İbaresi yazıyor.

Detaya girmeyelimden kastım "Fazla detaya girmeden, en sade haliyle düşünürsek" idi. Yanlış ibare kullandım. Haklısınız. Burası bir paylaşım sitesidir / forumudur.
Anlattıklarınıza katılmamak elde değil. Her gün yeni şeyler öğreniyoruz bu meslekte (Eğitimin yaşı yok ne de olsa...)

arkadaşlar paratonerin en yüksek noktaya konulmasının sebebi yıldırımın ( elektrik enerjisinin ) en kısa noktadan ve en az direnç gösteren yoldan toprağa akma eğilimidir. paratoneri alçak bir noktaya koyarsanız çatının bacası daha yüksekte kalır yada herhangi başka birşey, yıldırım o noktadan toprağa akmaya çalışabilir ve çatıya zarar verir. Paratonerin toprakla teması iyi olmaz ise yani çekilen hatta zamanla oluşabilecek kopmalar vs... paratoneri işlevsiz duruma getirmiş olabilir. Bu sebepten paratoner olan bir bölgede yıldırım düşmesi sözkonusu olmuş olabilir. Bir sistemi kurmak başka şey periyodik bakımlarla sistemi çalışır tutmak başka.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri