Paratonerlerin değiştirilmesi

Bizim işyerimiz de de 5 noktada radyoaktif paratoner bulunmakta. Bunun sökülmesini ve aktif paratonerle talep etmek istiyorum yanlız bunun yasal yada teknik olarak neden değiştirmem gerektiğini işverenime izah etmem gerekiyor. Sistem 20 yıl önce kurulmuş hiç testi de yapılmamış. Bu konuda yardımcı olan olursa çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Radyoaktif paratönerlerlerin kullanımı yasaklanmış olup,yerlerine,aktif tip başlık takılması
gerekmektedir.Söküm işlemleri,lisanslı firmalar tarafından yapılmalıdır.Radyoaktif ünitelerin,
her yıl ölçümü yapılmak şartiyle,kullanım ömürleri 10 yıl olarak tavsiye edilmektedir ( üreti-
ci firmalarca ).Ek bilgiler ışığında,başlıklarınızın sökülerek,Çekmece Nükleer Enerji Müdürlü-
ğüne iade edilmesi gerekir.Paratönerleriniz,ekteki tiplere benziyor ise,zaman geçirmeden,
gerekli prosedürlere uyularak,aktif başlıklar ile değiştirilmesi gerekir.Piyasada,çok kalitesiz
ve sahte ürünler bulunduğundan,yeni ürünlerin,bilinen kaliteli tiplerden seçilmesinde yarar
vardır.Ayrıca,bu vesile ile,topraklama tesisatlarının da ölçüm yapılarak ıslah edilmesinde
yarar vardır.Konu ile ilgili olarak,daha geniş bilgileri Atom Enerjisi Kurumu sitesinden edine-
bilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Rad. par. bilgi.rar
    21.5 KB · Görüntüleme: 122
  • Rad.par modeller.rar
    33.8 KB · Görüntüleme: 121
  • Rad.par. izin uyarısı.rar
    5.2 KB · Görüntüleme: 77
  • Rad.par. söküm.rar
    7.1 KB · Görüntüleme: 116
  • AEK2.rar
    67.3 KB · Görüntüleme: 88
Fahri bey;

Aslına bakılırsa,radyoaktif paratonerlerin ölçümü yapıldğına inanmıyorum. Oturduğum bina 10 yıllık bir bina. Üzerinde radyoaktif paratoner var. Ölçüm yapılmadı şu ana kadar.
Bu paratoneri binadan atmak için yoğun iş hayatından zaman ayırıp üzerinde çalışacağım. Saygılar.
;)

Fahri bey;

Aslına bakılırsa,radyoaktif paratonerlerin ölçümü yapıldğına inanmıyorum. Oturduğum bina 10 yıllık bir bina. Üzerinde radyoaktif paratoner var. Ölçüm yapılmadı şu ana kadar.
Bu paratoneri binadan atmak için yoğun iş hayatından zaman ayırıp üzerinde çalışacağım. Saygılar.
;)

Volkanpasha bey;

Paratoner firmalarına talep'de bulundugunuz zaman gelirler ölçümlerini yaparlar. Oturdugunuz binanın bina yöneticilerini ilgilendiren bir durum kimse umursamamış demek çok tehlikeli bir durum sızıntılara karşı ölçümlerini yaptırmanız mutlaka gerekiyor. 10 seneyi doldurmuşsa zaten Atom Enerji Kurumunun toplatma kararı var bu bina toplantısında dile getirip bakımını yaptırmanız yada AKtif Paratoner ile başlığın değiştirilmesi gerekiyor.

bu işi amper firması gayet güzel yapıor ben bizim firmanın ölçümlerini ve paratoner işlerni bu firmaya yaptırıyorum

iyi günler arkadaşlar. Forumda bahsettiğiniz konu faaliyet gösterdiğimiz sektör olduğu için üye olmak ihtiyacı hissettim. Kas Makina Elektrometal olarak paratoner kurulumu, radyoaktif başlıkların değişmesi vb. konularda yardımcı olabiliriz.

Arkadaşım,Aktif paratoner ile ilgili ne Avrupa Birliği standardı olan TS EN 62305 de nede Ulusal standart kuruluşumuz olan TSE de hiç bir düzenleme yoktur. Ülkemizde TSE alamamış, uluslar arası nitelik kazanmamış ve CE belgesi almamış bir malzemenin kullanılması Elektrik Tesisatı Genel şartnamesine aykırı olduğundan kullanılması uygun değildir.Bilginiz olsun.
Çözüm:Faraday Kafes Sitemidir.

Bizim işyerimiz de de 5 noktada radyoaktif paratoner bulunmakta. Bunun sökülmesini ve aktif paratonerle talep etmek istiyorum yanlız bunun yasal yada teknik olarak neden değiştirmem gerektiğini işverenime izah etmem gerekiyor. Sistem 20 yıl önce kurulmuş hiç testi de yapılmamış. Bu konuda yardımcı olan olursa çok sevinirim.

Bana ulaşırsanız size her konuda yardımcı olurum. Bilgi, sökme, aktifle değiştirme ve Bakım konusunda ayrıca fiyat konusunda mail adresim [email protected]

Önüne gelen firma paratonerci olmuş cıkmış. Bak şu işe yaa.. Tornacılar bile paratonerci olmuş :))) Arkadaşlar hiç biri göründüğü gibi değil.

bu işi amper firması gayet güzel yapıor ben bizim firmanın ölçümlerini ve paratoner işlerni bu firmaya yaptırıyorum

Amper geldiğinde şu elindeki radyoaktif ölçüm cihazını kullanan arkadaşa bi sorsana nasıl çalışıyor. ve makinayla 3-5 kere ölçümü tekrarlasana abi her seferinde farklı rakamlar cıkıyor ve her seferindede farklı cevaplar alıyorsunuz. Ben çok kullandım o makinayı. dediğimi denemeyi unutmayında görün amper iyimi yapıyor yoksa ismiyle ilk kurulan firmalardan olmasını kullanıp fiyatta giydiriyormu. onların ölçümü falan hikaye abicim yaa.. :))

Moderatör tarafında düzenlendi:
iyi günler arkadaşlar. Forumda bahsettiğiniz konu faaliyet gösterdiğimiz sektör olduğu için üye olmak ihtiyacı hissettim. Kas Makina Elektrometal olarak paratoner kurulumu, radyoaktif başlıkların değişmesi vb. konularda yardımcı olabiliriz.

Kas makina selam 2009 yılında kurulan firmasınız ve T.A.E.K Radyoaktif kaynaklı paratoner sökme lisans belgeniz yok. Ayıptır sorması nasıl söküp takacaksınız bu paratoneri.. T.A.E.K web sayfasına giriniz ve oradan bakınız kimlerde var bu lisans belgesi orada yazıyor. Dediğim gibi tornacıdan paratonerci olurmu. 30 cm demiri sivrilt yakalama ucu yap altına bir maşon koy 170 tl ye paratoner diye sat hehheeee ne kadar basitleşmiş bu iş yaa 1992 den beri ben yapıyorum ve firmaların hemen hemen gözdesi olmuş biriyim halen firma kurmuyorum ama dediğim gibi tornacılar bile paratonerci olmuş. Ne kadar basitleşmiş bu sektör.. 2000 Yılından önce radyoaktif paratonerler varken kimse yapmıyordu bu işi yusuf yusuf edeerlerdi şimdi herkes yapıyor neden radyoktifken yapmıyordu kimse?????

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri