Termo Kaynak Uygulaması (Resimli - Videolu)

çok güzel ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş
hiç tecrübe etmememe rağman termo kaynak hakkında bir hayli şey öğrenmiş oldum
teşekkürler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kablodan Topraklama Prizine Ek

Topraklama hattından alınan eklerle, daha sonra (1.beton dökümünden sonra) konacak topraklama prizleri için uygun zemin hazırlanır.

Sonradan konacak/konabilecek ve topraklanması gereken panolar, metal yüzeyler vb. için, temel topraklama iletkenlerinden ek alınarak, topraklama prizine irtibat yapılır.

Topraklama prizi, beton kalıp yüzeyine tamamen yapışacak şekilde tutturularak beton içinde kalması sağlanır. Kalıplar söküldükten sonra, beton yüzeyiyle paralel çıkan priz ile, istenilen yerler topraklanır.

Bu da kalıplar söküldükten sonra, beton içinde kalan topraklama prizinin son hali.
logoluprizson.jpg

bakır iletkenle inşaat demirinin eşleştirilmesi korozyon açısından sıkıntı yaratmaz mı?

bakır iletkenle inşaat demirinin eşleştirilmesi korozyon açısından sıkıntı yaratmaz mı?

Olabilir aslında ama sanmıyorum. Gerek Amper, gerekse Radsan bu tip araştırmaları yapmadan ürünlerini piyasaya sürmezdi.

amerikada gökdelenlerin demir donatısına korozyonu önlemek amacı ile katdoik koruma uygulandığını duymuştum. sonuçta doğal potansiyelleri farklı iki metali eşleştirdiğimizde pil gibi çalışır ve potansiyeli düşük olan korozyona uğrar. bakırla demir donatıyı eşleştirdiğimizde demir donatı zarar görür, korozyona uğrar. belki korozyon hızı çok yavaş olur, belki ihmal edilebilecek boyutta olur ama mutlaka olur.

Daha sonra topraklanması gereken ve duvar kenarında bulunmayan pano, trafo, metal aksam vb. gibi yerler için, topraklama planında belirli olan yerlerden topraklama iletkenleri çıkarılır.

1htiyapanoodaspanotopra.png
1panolarntopraklamakabl.png

Kabloların ek işlemi bittikten hemen sonra pota tel fırça ve pota kazıyıcı ile temizlenmeli.

potanın işlemi bittikten sonra kesinlikle tel fırça ile temizlememeliyiz.potayı bozarız.bunun yerine gazete kağıdı ile temizlemek mantıklıdır.

ekleme işi bittikten sonra ek yerine zift zift sürmeli ki daha sağlıklı olsun.

saygılar...

Kabloların ek işlemi bittikten hemen sonra pota tel fırça ve pota kazıyıcı ile temizlenmeli.

potanın işlemi bittikten sonra kesinlikle tel fırça ile temizlememeliyiz.potayı bozarız.bunun yerine gazete kağıdı ile temizlemek mantıklıdır.

ekleme işi bittikten sonra ek yerine zift zift sürmeli ki daha sağlıklı olsun.

saygılar...

Gazete kağıdımı :) Potalar için tel fırça yada sert fırçalar imalatçı firmaları tarafından zaten veriliyor. 1000 derecelik bir sıcaklık oluşan bir potayı gazete kağıdı ile temizlemek saçmalık olur ancak. Potada kalan tomurcukları sert bir fırçayla temizliyorsun...

Bu arada Demir ile bakırın kaynak yapılması yanlış. Onlar için özel ek klemensleri var demir tarafını demire bakır tarafını bakır ile ek yapıyorsun.

yaklaşık 800 adet topraklama çubuğuna pota ile kaynak yapmış biri olarak tavsiyemi söyledim.siz tel fırça ile temizlemeye devam edin ki imalatçı firmalar kısa sürede bozulan potaların yerine imal etsinler.

Tel fırça potayı yıpratıyor doğrudur. Pota içideki cüruf, pota kazıyıcısını ile pota içinde biraz döndürünce çıkıyor. Ama tel fırça potayı çiziyor. Pota grafitten imal edildiği için de çabuk eskiyor. Gazete kağıdını denemedim. Ama kalaycıların, bakırı kalayladıktan sonra pamukla ovduklarını görmüştüm daha önceden.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri