TDA2003 10 WATT AMFİ

Hergul

Üye
Merhabalar. aşağıdaki devreyi yaptım, her şey tamam. fakat ses aşırı az geliyor, 1 wattlık amfiden daha az. nerede yanlışlık yapmış olabilirim bulamıyorum ?

Edit: entegre ısınıyor, 15 20 saniye içersinde
08082016529428_1.gif

Kutuplu kondansatörlerin yönlerine dikkat ediyo musun? Bir de hoparlör bilgisi yok kaç ohm watt lık taktın? 2003 ent. datasheetine bak mutlaka!

Son düzenleme:
entegrenın 2 nci bacağina 470 mfarad bağla 4 ncu bacaktakı kondansatörde kuçuk enaz 1000 mfarad olmalı

Entegreye soğutucu bağladınız mı ?

Kutuplu kondansatörlerin yönlerine dikkat ediyo musun? Bir de hoparlör bilgisi yok kaç ohm watt lık taktın? 2003 ent. datasheetine bak mutlaka!

evet şemadaki gibi herşey. 8ohm luk ufak bi hoparlör. aldığım elektronikçi radyolarda falan da bunlardan kullanılıyo dediği için onu aldım. sanırım 0,5watt. oldukça amatörüm, datasheetine baktım anlamadığım çok şey var orda...

entegrenın 2 nci bacağina 470 mfarad bağla 4 ncu bacaktakı kondansatörde kuçuk enaz 1000 mfarad olmalı

değiştiriyorum şimdi, gelişmeleri yazıcam

Entegreye soğutucu bağladınız mı ?

evet bağladım 2 dakikada falan soğutucuyla beraber ısınıyor eli yakacak kadar değil tabi ama dokunduğunda sıcaklığı hissediyorsunuz

kondansatörleri değiştirdim fakat aynı...

evet şemadaki gibi herşey. 8ohm luk ufak bi hoparlör. aldığım elektronikçi radyolarda falan da bunlardan kullanılıyo dediği için onu aldım. sanırım 0,5watt. oldukça amatörüm, datasheetine baktım anlamadığım çok şey var orda...

değiştiriyorum şimdi, gelişmeleri yazıcam

evet bağladım 2 dakikada falan soğutucuyla beraber ısınıyor eli yakacak kadar değil tabi ama dokunduğunda sıcaklığı hissediyorsunuz

Bence besleme gerilimini de kontrol edin. 12V DC gerilim oldugundan emin olun.

Ayrıca aldığınız hoparlörün gücü çok düşük, piyasa malı uyduruk olabilir. O yuden de ses az çıkıyor olabilir.
Tavsiyem madem anfi 10W güç verebiliyor. Oraya en az 10W gücünde kenarında körükleri olan(diyaframı hareket edebilecek) bir hoperlör bağlamanız.

Yine aynı durum olur ise TDA entegresini yenisi ile değiştirebilirsiniz. Belki o da bozulmus olabilir.

Kolay Gelsin. Umarım anfiniz tez zamanda çalışır..

TDA2003 pdf, TDA2003 description, TDA2003 datasheets, TDA2003 view ::: ALLDATASHEET :::

Şemada verdiğiniz devre ile datasheet'te verilen devre elemanları hiç eşleşmiyor,oldukça farklıdır,1 nolu bacağın girişi hariç hepsi farklıdır.Datasheette gösterilen 5 nolu besleme girişindeki 100 n kutupsuz kondansatör bağlantısı burada hiç görünmüyor,bu konmazsa,Şebeke paraziti önlenemez,bu birinci önemli noktadır.İkincisi 10 watt güç değeri "AC güç karekteristiğinde" yalnızca 2 ohm. hoparlörle elde ediliyor,4 ohm. ile adamlar 6 watt gücü bu testte (Typ) elde etmişlerdir,datasheet'inde o şekilde yazıyor.Bir de besleme güç kaynağınız,regülesi çok iyi olup,en az 15 watt.çıkış gücünü net olarak da verebilmelidir,(% 50 emniyet güç arttırımlı) bu da üçüncü önemli bir noktadır.

Psu'nun 12 volt dc.çıkışını direk kullandıysanız eğer,bir sorun olmaz.Ama sıradan,yalnız net 10 watt.lık ve regülesi de çok iyi olmayan,12 volt dc.bir güç kaynağı hiç uygun olmayacaktır.Ayrıca benim tavsiyem,kendinizi biraz zorlayıp,tda 2003'ün,orijinal test devresine uygun elemanlarını,yeniden dizip de,bu devreyi yenileyip o şekliyle kullanmaktır.Yukarıdaki şemada bazı değerler hem eksik,hem de aslı ile hiç örtüşmüyor.Yukarıdaki bu devreden,bana göre iyi bir sonuç almak da zor görünüyor.İyi netice almak için bu kararı size bırakıyorum.Kolay gelsin.

kusura bakmayın biraz geç yazabildim. yardımınız için çok teşekkür ederim, çok sağolun

Merhabalar. aşağıdaki devreyi yaptım, her şey tamam. fakat ses aşırı az geliyor, 1 wattlık amfiden daha az. nerede yanlışlık yapmış olabilirim bulamıyorum ?

Edit: entegre ısınıyor, 15 20 saniye içersinde
08082016529428_1.gif
7 yıl önceki tartışma ... kardeşim böyle şeyleri sin gitsin ne işe yarıyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular