K tipi termokupul ile PID

X-KhaN

Üye
arkadaşlar soru şöyle:

K tipi bir thermocouple var bu Termokupul bir ortamın sıcaklığını ölçüyor. ortamı ısıtan ise açısal açılıp kapanan selenoid vanalı bir alev makinası. vana gazı açıp kısarak alev miktarını yani ortama ne kadar ısı vereceğini belirliyor. set ısım 600 derece. hata payım +- 2 derece.

yapmak istediğim şey ortam ısındıkça alev makinasını kontrol eden selenoid vanayı açısal olarak kısmak ve 600 derecede yani set sıcaklığına ulaştırmak. siemens s7200 PID fonksiyonu ile bu sistemi gerçekleştirmek için herhangi bir önerisi olan?

gokhan arkadasım sımdı sıze ıkı onerım olacak.su anda sıtedede bulunan s7-200 manuelını okursanız sıze yardımcı olacaktır.sımdı burada termokupl modulunu almanız ve gereklı ayarlarını manuelden okuyarak yapmanız vede pıd ıle ılgılı yazılı hazır programı ınceleyerek kendı programınızın ıcıne adapte etmenız.kusura bakmayın omron plc ıle yaptım bu tıp uygulama fakat sıemensle yapmak kısmet olmadı daha

siemensde sanırım PID fonksiyonu makro olarak ekstra satılıyor. Bu set değerlerini sıfırdan oturtman çok zor . Benim önerim ucuz bir PID kontrolör alıp autotune üzerinden PID değerlerini cihaza hesaplatman ve bu değerleri PLC programına yazman.

Arkadaşlar merhaba.Siemens S7 200 kullanım kılavuzundaki PID örneğini inceledim bana karışık geldi.Ordaki örnekte analog PID çıkışı yapılmış.Benim ihtiyacım ise, bir ısı kontrolünde PID dijital çıkışların olması.Isıtma ve soğutma.Yani PID kontrollu ısı kontrol cihazının yaptığı gibi.S7200 ile yapılmış dijital çıkışlı PID örneği varsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum.

bilir74 ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba.Siemens S7 200 kullanım kılavuzundaki PID örneğini inceledim bana karışık geldi.Ordaki örnekte analog PID çıkışı yapılmış.Benim ihtiyacım ise, bir ısı kontrolünde PID dijital çıkışların olması.Isıtma ve soğutma.Yani PID kontrollu ısı kontrol cihazının yaptığı gibi.S7200 ile yapılmış dijital çıkışlı PID örneği varsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum.
dijital çıkış derken on/off kastetmiyorsun sanirim. belli ısı değerleri için on off calışma yapacaksa sistemin PID ye otomatikman gerek kalmıyor çünkü. PID yerine hangi ısı değerini istiyorsan o değere kadar aç sonra kapa diyebilirsin çıkışların on/off sa. PID gelen analog sinyale göre (Darbe modulasyonlu normalize edilmiş dijital sinyal de olabilir) çıkışı oranlı kısma işleminde kullanılıyor bildiğim kadarıyla. dijital çıkışla tam olarak ne yapacağını bildirirsen daha fazla yardımcı olabilirim.

On-off kontrolde istenen ısı değerini sabitleyemiyorsunuz.Elimko,enda gibi yerli ısı kontrol cihazlarıda artık PID kontrollü çalışmakta.Çıkışlar yine on-off yani dijital çıkış fakat ısının belli bir yüzdesinden sonra çalışma hesaplamaları yapıp çıkışını otomatik olarak ayarlayıp yani kabaca istenen ısıya yaklaştığında çıkışını kesik kesik vermeye başlıyor.Isı değerine geldiğinde birdaha o ısıyı sabit tutmayı başarıyor.
Ben PLC'de bunu yapmak istiyorum.Fakat PID programlama hakkında biligim yok .Bu konuda yardım talep etmiştim.Ayrıca PID bloğu kullanmadan bir program yaptım on -off kontrollü.Gayet güzel çalışıyor ama değer 1 derece aşağı yada yukarı sık sık oynama yapıyor.Yani PID çıkışlı kontrol gibi sabit kalmıyor.

bilir74 ' Alıntı:
On-off kontrolde istenen ısı değerini sabitleyemiyorsunuz.Elimko,enda gibi yerli ısı kontrol cihazlarıda artık PID kontrollü çalışmakta.Çıkışlar yine on-off yani dijital çıkış fakat ısının belli bir yüzdesinden sonra çalışma hesaplamaları yapıp çıkışını otomatik olarak ayarlayıp yani kabaca istenen ısıya yaklaştığında çıkışını kesik kesik vermeye başlıyor.Isı değerine geldiğinde birdaha o ısıyı sabit tutmayı başarıyor.
Ben PLC'de bunu yapmak istiyorum.Fakat PID programlama hakkında biligim yok .Bu konuda yardım talep etmiştim.Ayrıca PID bloğu kullanmadan bir program yaptım on -off kontrollü.Gayet güzel çalışıyor ama değer 1 derece aşağı yada yukarı sık sık oynama yapıyor.Yani PID çıkışlı kontrol gibi sabit kalmıyor.
Senin yapmak istediğin PID ile beraber dijital PWM darbeleri üretmek galiba ON/OFF süresinin değişmesiyle sisteme verilen enerjinin azalıp artması.Banada bu tur bir çalışma lazım Ben şunu merak ediyorum PID çıkışında PWM üretebilir miyiz?

Sn.engineer_61 merhaba.Pid konusunda net bilgiye sahip değilim ama pwm darbeleri üretebilir diye biliyorum.Benimde yapmak istediğim sizinde belirttiğiniz gibi zaman aralıklarını pid bloğunun sistemin çalışma biçimine göre ayarladığı pwm darbeleri elde etmek.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri