P 16F84A Kalıcı Bit Yapmak

aliuykun42

Üye
Arkadaşlar Mrb.
P16F84A da şöyle bir programa ityacım var...(yapacağım program bu değil ama en basit olarak açıklamak için yazdım)
Atıyorum PortB0 bitinde bağlı olan bir ledi start butonuna basarak yakmak stop butonuna basarak söndürmek istiyorum.Ama burada eğer led i yakmış isem picte elektrik kesintisi olsa bile elektrik geldiğinde led in yine yanık konumda olmasını istiyorum.(bunuda tahminimce kalıcı belleğe atmak lazım ve portb ye oradan yüklemek lazım...

bu kalıcı bellek olarak p16f84a da var diye duymuştum ama hiç bir bilgim yok bu konuda bilgi verebilirmisiniz ve eğer yapabilirseniz çok basit bir örnekle açıklayabilirmisiniz...

ccs de write_eeprom, read_eeprom fonksiyonları var. Doğrudan istediğin işi yapar. ccs de herhangi bir örnek programın içerisine bu fonksiyonları ve saklamak istediğin sayıyı koy, yazdır ve okut.

CCS :: View topic - write_eeprom w/16F877 burada örnek te var.

Elektrik kesildiğini anlamak gerekir.bunun için PIC beslemesine 1 Farad değerinde
5 voltluk bir kondansatör bağlayıp,ayrıca bir portdan da besleme kontrol edilmeli.
Elektrik kesilince kondansatör bir süre pic e enerji sağlar.Bu sürede EEprom belleğe yazma yapılır.
Pic uyuma modunada sokulabilir.Çektiği akım yaklaşık 40 mikro ampere iner.
pic deki enerji düşme fonksiyonuda kullanılabilir.

asm kullanıyorum...
ama anlık bişey istemiyorum o an hafızaya aldırayım birdahaki işlemi yapana kadar yeter...yani elektrik gitmeden önceki son veriyi saklamak istemiyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri