jeneratör ile şebeke gerilimini konrol eden pano

aye

Üye
saygıdeger meslektaşlar amacımız birbirimizin tecrübelerinden faydalanmak benim sormak istedigim jeneratörlerin üretigi elekrik ile Şebeke gerilmini ayırmaya yarayan otomatik kumanda devresi hakında bilgisi veya kumanda şeması olan varmı yadımlarınız için şimdide teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Soruyu tam anlayabildiğimi sanmıyorum...

Ancak şunu söyleyebilirim; otomatik jeneratörlerde 2 adet ana kontaktör var. Biri şebeke kontaktörü diğeri jeneratör kontaktörü. Bunlar jeneratör otomasyon kartından enerjilendiriliyor. Ancak kontak yapışması sonucu çakışmamaları için yardımcı kontaklarından da yararlanıyor.

Daha detaylı sorarsanız sanırım daha tatminkar cevaplar olacaktır.

arkadaşım bence eğer imkanın varsa enversör şalter ile manuel yapman daha iyi.onun haricinde bazı jeneratör firmaları örneğin teksan jeneratörlerde jeneratör yanında transfer panosunuda veriyorlar.ayrıca kumanda devresinin çizilmiş hali forumda mevcut .kolay gelsin.

genelde jeneratör sistemleri sistemle senkron çalışmaz bu yüzden şebeke vltajından beslenen kesici devre dışı kaldığında kesicinin üzerinden yardımcı kontaktan (no) beslenen zaman rölesi (zaman rölesi olmaya bilirde) çıkışından alınan bir kontakla çalışan 2. bir kesici jeneratör devresini sisteme bağlar bu arada NO kontağıda mühürleme olarak kullanılır.ki enerji geldiğinde NO kontağı NC konumuna döneceğinden jeneratörün kesicisi devre dışı kalacak ve şebeke devreye girecektir.işi riske atmamak için biraz daha karışık düşünüp şebeke içinde zaman rölesi koyabilirsiniz.

Arkadaşlar gerekeni yazmış fakat ben küçük bir uyarıda bulunayım:
jenaratör devredeyken sakın uyartım devresindeki kablolara (muhtemelen uyartım kartı vb ) müdahale etme yoksa uyartım sargılarını yakarsın.(Genelde uyartımlar kademelidir (çarpanlıdır))

Elektrik kesilince jenaratör devreye girer elektrik gelince jenaratör devreden çıkar bu işlemi jenaratör üzerindeki kart yapar.ayrı bir pano yapmana gerek yok diye düşünüyorum besleyeceğin alan küçükse şebekeyi jenaratör panosu üzerinden geçireceksin jenaratör üzerinde bulunan pano içersinde bahsettiğin kontaktörler mevcut.Şebeke jenaratöre gelmeden önce bir enversör şalter koyman gerek yani bypass şalteri jenaratörde bir arıza olursa müdahale için çalıştığım işletmede UPS cihazının jenaratörü bu şekilde çalışıyor

s.s cümeleten arkadaşlar çok acil şöyle bir sorunun cevabına ıhtıyacım var ;

Devre sürekli şehir şebekesine bağlı olacak, ancak şebekede gerilim varken ortamın ışık durumu ne olursa olsun LED’ler yanmayacaktır. Şebeke gerilimi varken eğer gerekliyse pili şarj edecek, bundan başka bir işlem yapmayacaktır. Şebekedeki gerilimin kesilmesi halinde ortam ışığına göre hareket edecek, eğer aydınlık ise yine LED’leri yakmayacak ancak şebeke gerilimi kesilmiş ve ortam karanlık ise LED’leri yakacaktır

böyle bi acil devre arıyorum yardımcı olursanız sevınırım

kullanacağın piller ne tür pil eğer küçük 1.5 v pil ise pil şarj cihazları piyasada var 6 adet pil sarj edebiliyorsun ve bu sarj cihazı içindeki pillerden çıkış alıp bir rölenin nc kontağına bağlarsın röle 220AC olmalı bunu şebeke ile beslersin böylece enerji kesildiğinde led yanar karanlıkta yanması içinde foto sensörleri var ledlerden hemen önce sensörü bağlarsan sadece karanlıkta çalışır

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri