110W YB Sodyum Buharlı Ampül Yanıp Sönüyor..

escaran

Üye
Philips'in 110W YB Sodyum Buharlı ampüllerinden aldık ve 125 W balast ile çalıştırtık. Sonuç olarak lamba gayet güzel ışık verirken birden bire söndü ve birkaç dakika sonra tekrar ışık vermeye başladı. Bu şekilde 10 dakika daha ışıttıktan sonra bu olay periyodik olarak devam etti. Balasta baktığımda aşırı derece de ısındığını gördüm,
farklı marka balast ve aynı tip diğer bir ampül denedim bu sefer daha uzun süre ışık verdi ama yine söndü ve balast yine çok sıcaktı.Bildiğim kadarıyla 110 W SON-H ampül 125w civa buharlı ampül yerine oldukça yoğun bir şekilde kullanılmakta, fakat biz böyle bir durumla karşılaştık, acaba bu durumun sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ampul, philips ama çin malı ise,duy ile ampul cam kısmındaki şeffaf kısımdan baktığınızda cam balonun içinde küçük silindir cam tüp içinde starter olan modelden ise sorun ampuldedir.Ampul deneyerek sorunu çözebilirsin

benim aklima bisey geldi ama doğru mudur bilemem lambanin aşırı ısınmasıyla lamba icinde bulunan starterin kontaklarinin yarışmasi sonucu lamba sönüyodur te soguyunca da tekrar yanıyodur ve bu dediğiniz gibi periyodık olarak devam eder
gider.. saygılar

Ampul, philips ama çin malı ise,duy ile ampul cam kısmındaki şeffaf kısımdan baktığınızda cam balonun içinde küçük silindir cam tüp içinde starter olan modelden ise sorun ampuldedir.Ampul deneyerek sorunu çözebilirsin

Şu ampul içinde starter diye bahsettiğiniz zımbırtının ''starter'' olduğunu Allah aşkına Allah rızası için birisi filanca prof'un filanca kitabına bak desin. Mesleki ünvanı olan herhangi birinin kitabıda olur. Yalnız 1 tane örnek yalnız 1 tane kaynak göstersin bana.Bırakın şu bozacının şahidi şıracı muhabbetlerini !
Bizde öğrenelim bakalım gerçekten o parçanın adı ''starter'' miymiş !

benim aklima bisey geldi ama doğru mudur bilemem lambanin aşırı ısınmasıyla lamba icinde bulunan starterin kontaklarinin yarışmasi sonucu lamba sönüyodur te soguyunca da tekrar yanıyodur ve bu dediğiniz gibi periyodık olarak devam eder
gider.. saygılar

Evet olabilir.Termik kontağın da yapışmasının aynı şekilde etkisi vardır.

Bazı ampullerin dikey ve yatay çalışma pozisyonları var Ampuller dışardan bakıldığında aynı gibi duruyor fakat yatay olanı dikey kullanamıyorsunuz böyle yanıp sönüyor. Buna dikkat edin kutusunda yazıyor zaten.

soyum buharlı ampüler ıkı çeşittir içten ateşlemeli dışten ateşlemeli.içten ateşlemelilerde indikatör istemez ,dıştan ateşlemelilerde indikatör baglaman lazım ılk andaki gerilime ulaşamadıgın dan bir müddet sonra söner,buna sıkkat etmen gerek

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri