Plc ve hmı ler sizce ne kadar güvenli?

Nais marka plc ile ,yaptığım bir makinada plc çıkış transistörü bozulunca direk çıkış vermiş,allahtan makina basınçta değildi.Su boşaltma vanasını açmış.(basınçta iken olmaması gereken bir durum)
Her bozulan transistörlü plc direk çıkış veriyormu?Ben bunu firmaya söyledim şaşırdılar araştıracağız dediler:)))herhalde hala araştırıyorlardır.
Birde easy view panel donuyor,resetleyince düzeliyor.

Arkadaşlar hiç plc veya hmı den kaynaklanan sorun başınıza gelmedimi?Herkezin güveni tam galiba.

Selam
insan bile arıza yapıyor plc ya da hmi yapmasın mı?Varsayalım yapmadı.biz simit mi satacağız.Onlar bozulacak biz para kazanacağız di mi :)
şaka bir yana bence o suyun basınçta tahliye olmaması bu kadar önemli ise suç plc de değil,makinayı tasarlayan kişide bence.yeterince koruma almamış.Ya da koruma almış ama basınçta olmadığı için korumaya gerek duymamış.
Başıma gelmişti,ısıtıcı kontrol eden kontaktörün güç kablosu,kontaktöre yakın bir yerde ısınma yapmış ve uç kısımları yanmış.Bu arada kontaktörün kumanda kablosunu da eritmiş.Ve 220 volt o kumanda kablosundan plc ye girmiş.gerisini tahmin edersiniz.güç kaynağı kısmını,neredeyse tüm entegreleri değiştirmek ve bazı smd direnç ve regülatörleri değiştirmek suretiyle tamir ettim.Ama input modulünü tamir edemedim.Şimdi böyle bir durumda,o kontaktörün bağlantılarını zaman zaman sıkmayan Bakım teknisyeni mi suçlu( yani ben :) ),o kabloyu güç kablolarının yanından geçiren makina tasarımcısı mı suçlu,yoksa S5 plc mi suçlu?

Makinada 3 adet koruma var ısı,prostat ve çalışma.Sorun plc nin çıkış transistörü arızalanınca direk çıkış vermesi.Siz koruma sinyallerini plc nin inputuna giriyorsunuz ve şunlar olursa bu çıkış versin diye ama sorun burada değil,transistörde.(transistorün direk çıkış vermesi doğrumu sizce?)
Çok karmaşık bir sistem yapıyorsunuz,ve çıkışın olması için bir çok veri gerekli ama arızadan dolayı plc çıkış veriyor:))))sonuç korumaların hiç biri işe yaramıyor.
Herkese kazasız belasız günler.
Sizin yazdığınız arıza plc yi bozuyor,benim yazdığım arıza plc den kaynaklanıyor. İlğine teşekkürler.

iyi de transistör bu bozulur tabii.Hem belki yükünde sorun var.röle kullansan da kontağı yapışabilirdi.koruma sadece basınç v.s. koruması değildir ki.Öyle anormal durumlarda açtırmasın tahliyeyi.Ek devre koysun.seri bir koruma koysun.dikkat ederseniz çoğu yabancı makinalarda pilz marka röle vardır.Kapı emniyet switchlerini ve emergency stopları bağlarsın.bunun işini plc ye de yaptırabilirdin.Ama hem yazılım çok olur,hem de extra input output modülü masrafı olur.ama bir de böyle durumlarda koruma sağlar.Bu tarz bir röle ile ya da kendi yapacağı basit bir devre ile yapabileceği gibi,koyacağı ek bir basınç presostanın kontağından plc nin çıkışını geçirebilirdi.Madem basınç altında tehlikeli(hele hele insanlara zarar verecek bir şeyse) mutlaka yapmalıydı.Özellikle Alman makinalarında böyle şeylere çok önem veriliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri