doğalgaz la ilgili önemli bir konu

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
arkadaşlar geçen gün bir yazı vardı r,s,t, nin anlamı diye herhalde yüze yakın yorum gelmişti bu yazıya.bazılarıda işi makaraya sarmıştı.ama rüzgar raporu adı altında bu forumda bir yazı yayınlanmış sadece bir kişi yorum yapmış 110 kişi okumuş.ben bu haberi iki defa okudum buda dahil herhalde.bence bu yazı r,s,t, nin anlamından daha önemliydi.çünkü artık ülkeler savaşla köleleştirilmiyor.enerji ile sanayiiyle köleleştiriliyor.bakın ülkemize araba üretemiyoruz.milletler arası kaç tane markamız var?kime neyi satıyoruz?sadece alıyoruz!doğalgazı,petrolü ve böyle giderse elektriğide!enerjide rusya ya mahkumuz.rus üşüdüm diyor vanayı kısıyor veya kapatıyor.ondan sonra buradaki arkadaşlar bu yazıya ilgi duymayan kişiler.doğalgaz bitti donuyor.çare doğalgaz yoksa elektrik var.ama doğalgaz ı elektrik üretmek içinde kullanıyoruz!yani gaz kesilince elektrik de olmuyor bazı yerlerde.elektrik olan yerlerde sıkıntı oluyor.fabrikalarda çalışmıyor,evlerde ısınmıyor.bu yüzden enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız.bu elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmakla olur.ülkemiz rüzgar ve güneş enerjisi için mükemmel bir konumda.barajlarımız kuraklık yüzünden kuruyor.bırakın elektrik üretmeye içmeye su bulamıyoruz.ama ne gerek var ki rusya doğalgazı denizin altına boru döşeyip kapımıza kadar getirdi.fiyatıda ucuz nede olsa!ama yarın kafası kızdı on kat fiyat istese kim hayır diyebilecek.var mı içinizde bu gücü olan.ama ne gerek var öderiz fiyatı neyse derseniz o başka.nede olsa doğalgaz şuan ucuz ya!!!!!neresi ucuzsa artık.sonu mahkumiyet olan ucuzluk ancak kölelik getirir.diye bilirsiniz irandan da alıyoruz cezayirden de alıyoruz.tabi haklılar ama bizim tepemizde güneş başımızda rüzgar gelin bende bedava elektrik var onu alın kullanın diyor!ama kim ilgileniyor.daha ülkemizde güneş pili üreten kimse yok.ya çinden ya avrupadan alacaksın.avrupalının ki pahalı çin'inki kalitesiz.kendin üretmeye gelince ne gerek var kardeşim.rusya gazı veriyor nede olsa?yarın gazı keserse düşünürüz bir şeyler değil mi?hatta o zaman ay'a gider oradan doğalgaz çıkarır oda olmazsa gezegenleri tek tek dolaşıp doğalgaz ararız.güneşle rüzgar kardeş kardeş otursun oturduğu yerde!
arkadaşlar ben milliyetçi biriyim.kuru kuruya milliyetçiyim.çünkü elimde maddi imkanım yok.ama olsa ilk yapacağım şey güneş ve rüzgar enerjisi üzerine yatırım yapmak.çünkü ülkemin bağımsız olmasını istiyorum.ülkemin zengin olmasını istiyorum.bugün ülkemiz 100 milyar dolar ihracat yapıyor.160 milyar dolar ithalat yapıyor bunun büyük bir bölümü petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynakları.ülkemizde doğalgaz elektrik üretmek içinde kullanılıyor.ben sakarya'lıyım.sakarya da doğalgaz çevrim santralinin yanından geçerek köyüme gidiyorum.ülkemiz rüzgar ve güneş enerjisi konularına duyarsız.çünkü dış kaynaklara bağımlı olmuş.ülkesini sevenler ısınma için aydınlanma için olsun bu enerjiden faydalanma yoluna gitsin ki dışa bağımlılık azalsın.

arkadaşlar göstermiş olduğunuz duyarlılığı sermaye sahibi insanların neden göstermediklerini anlamıyorum. ama inşallah duyarlılığımız artıkça ve çabamızı eksiltmediğimiz sürece gelişeceğiz. ama sermaye sahipleri bu ülkeden para kazanan insanlar(işadamları) memlektimize başka kimseden hayır yok varsa yoksa biz bizeyiz. uyanalım.

Gerçekten çok önemli bir konuya değinmiş abimiz...Yalnız işin içinde çok büyük rant ve siyaset dönüyor.İnşallah siyasetçisininde bürokratınında önce milletini devletini düşününlerin çoğunlukta olduğu bir Türkiye görürüz

bu yazıyı iki yıl önce yazmışım.ama iki yıl içinde acaba bu konularda türkiye ne gibi gelişmeler gösterdi?yeterli yatırımlar yapılıyor mu?bilen arkadaşlar varmı?

Akçakoca'daki açılmış olan kuyulardan doğalgaz hattı çekilip öncelikli olarak ERDEMİR e ve çevre ilçelere(NE yazıkki AKÇAKOCA bu ilçelerin dışında) gaz dağıtımına başlandı.Şimdi de doğalgaz rezervlerinin yanında petrol çıkarmak için platform üniteler geldi.
Ama ne acıdır ki bu doğalgazı ve petrolün çıkarılıp dağıtılma işi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve yabancı ortağı Toreador tarafından yürütülmekte ve bu kurulan platrformlar Romanya'dan kiralanmakta:(

benim duyduğum bu kuyuları bp ve tpao ortak yapıyormuş.b sene karadenizde petrol aramak için brezilya'nın en büyük petrol şirketiylede anlaşma yapıldı.

Petrol metrol hikaye. Biz elimizin altındaki bor u millete peşkeş çekelim sonra gidip denizin ortasında petrol arayalım. Bulsak ne olacak bordan farklı mı olacak. Yine elin oğlu gelip çıkaracak. Biz yine dünyanın pahalı akaryakıtını kullanmaya devam edeceğiz.

Merhaba
Duyarlılık hükümetlerde olmalı, bizler sadece çatlak sesler olarak kalıyoruz o kadar. Ekonomistler rant peşinde koşuyorlar ve menfaatler doğrultusunda kararlara ön ayak oluyorlar. İnşaallah memleketimizdeki özel kesimler rüzgar enerjisine daha sıcak yaklaşımlarda bulunurlar da bunun üstesinden gelinir. Ayrıca güneş enerjisinin de yabana atılır bir tarafı yok, Ülkemiz ekvatora çok yakın olduğu için bundan da en üst seviyede faydalanması mümkündür.

Arkadaşlar, ben diyorumki üretim üretim üretim, kısa vadede maliyetli de olsa, uzun vadede dışa bağımlılığın anahtarıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri