zil sistemi ve aydınlatma baglantisi

ziyasarica

Üye
selamlar,
benim çok acil şu problemi çözecek bir devreye ve fikirlere ihtiyacım var...
zil sisteminde ki butona bastığım zaman hem ziller çalacak hem de koridorların lambaları yanacak.
bunu bir lamba bir buton ve bir zil şeklinde anlatabilen olursa çok sevinirim..
teşekkürler,,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu şekilde demek istediniz herhalde yada ben bu şekilde anladım.

1 ci şemada butondan elinizi çekerseniz lamba söner.

2 ci şemada ise aydınlatma merdiven ışık otomatiği kontrolünde çalışır. Bu şemayı çok katlı binalara uygulayamazsınız. Eğer çok katlı bina için gerekliyse bunu belirtirseniz yardımcı oluruz.

Ekli dosyalar

• şema.JPG
    şema.JPG
    11.8 KB · Görüntüleme: 48
  • şema2.JPG
    şema2.JPG
    16.2 KB · Görüntüleme: 40
Moderatör tarafında düzenlendi:
mesut bey çok teşekkürler,
fakat elimde legrand 047 02 merdiven otomatiği ve kontaktör var,
pano şu an şu şekilde kuruluı 0-1-2 pakoyu, man. getirince merd. otomatiği devreye giriyor ve katlara enerji gidiyor belli süre sonra atıyor, oto. alınca merdiven otomatiği devre dışı ama kontaktör çekiyor yani güç yine katlara dağılıyor.
problem şu, zile basınca benim kontaktörü ve merdiven otomatiğini çektirmem gerekiyor ve ayrıca zillerin çalması gerekiyor, zil butonundan (liht butonn) elini çekince zil susacak 10dk. sonra da lambalar sönecek.

Sn: ziyasarica

Apartmanda bu sistemi uygulamak istiyorsanız daire sayısı kadar 12 dcv röle yardımıyla ve zil transformatörünün 12 volt çıkışını doğrultup şemaya göre düzenlemelisiniz.

Ekli dosyalar

• şema3.JPG
    şema3.JPG
    56.4 KB · Görüntüleme: 50
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,477
Kullanıcılar
450,432
Son üye
malekk