zemin kayalık ve taşlık

Selam.
Kayalık bölgelerde topraklama kazıklarını 1 mt tutmanda fayda vardır. Öncelikle topraklama yaparken kaz ayağı sistemini gerçekleştirmen gerekiyor. Topraklama test klemensinden 3 metre açılıyorsun 3 metre açıldıktan sonra ördek ayağı şeklinde sağa ve sola tekrar 3 metre açılıyorsun. Orta uçtan devam edip tekrar 3 metre açılıyorsun eşit aralıklarla kaz ayağı sistemi gerçekleştirmen gerekiyor. Bu şekilde 3 grup yapman gerekiyor yani test klemensinden 12 metre gidiyorsun her 3 metrede sağa sola 3 metre açılıyorsun. Topraklama yaparken öncelikle bahçe topragı getirmende fayda var. Kaz ayağı kanallarını açtıktan sonra bahçe topragını kanala dök ve iyice 30 cm doldurtuktan sonra kazıklarını çak. Kazıklarını çaktıktan sonra datek kimyasal madde üzerine uygulayabilirsin. Verimli olucaktır. Farklı methodlarda var binanın çevresini komple dönersin her 5 metrede birtane kazık çakarsın topraklama ölçümü yaparak direnci düşürene kadar devam edebilirsin...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dağ başında her taraf kaya topragın t si yok naptık 230mt ilerde uygun yer bulduk...

şöyle yap bir fıçı bul kazdır yeri fıçının etrafınıda deldir koy içine kömürü tuzu ham toprağı olsun
Bazen evlere giderdim arızalara bi bakardım buzdolabının yanında saksı ve saksıdan çıkan bi 2,5 luk nya kablo buzdolabının bedenine bağlanmış görürdüm ve ya buzdolabının altına çaklımış bir 12 lik çivi ve bu çividen çıkan 2,5 luk nya ile makinaya bağlanan topraklama

Lütfen komik olmuyalım bişeyi biliyorsak elimize dilimize alalım..

Bazen evlere giderdim arızalara bi bakardım buzdolabının yanında saksı ve saksıdan çıkan bi 2,5 luk nya kablo buzdolabının bedenine bağlanmış görürdüm ve ya buzdolabının altına çaklımış bir 12 lik çivi ve bu çividen çıkan 2,5 luk nya ile makinaya bağlanan topraklama

Lütfen komik olmuyalım bişeyi biliyorsak elimize dilimize alalım..

hahaha saksı haa vaybe nya kablosu yetiştirip büyütecekler galiba
bu işin şakası topraklama işi şakaya gelmezz

Arkadaşım en son montajında bulunduğum endüstriyel bir tesiste topraklama ile işe başlamıştık ve zemin tamammen kayalık idi.Tabiki topraklama projelerindeki hesaplama zemin düşünülerek yapılmıştı.Topraklamamızda hiç bir şekilde kimyasal kullanmadık gem tozu v.s Sadece Kırmızı toprak.Zemin de topraklama kanalları açıldı ve geniş 5 metre delikler açıldı topraklamamızı çektik ve kazıklarımızı toprak sıkıştırdığımız deliklere çaktık.Topraklama megeri ile ölçtüğümüzde 0,5 ohm değer aldık kısacası topraklama çok iyi tutmuştu.

Arkadaşlar, benim de benzer bir sorunum var.Bir Taşocağında topraklama tesisi kurmamız gerekiyor.Mevcut yapılmış klasik tarzda topraklamaları ölçtüğümüzde 100 Ohm merteblerinde değerler alıyoruz.Zeminde toprak yok, kayalık araziden oluşuyor.Bu konuda çözüm bulmuş arkadaşlar varsa bilgi vermelerini rica edeceğim.

Arkadaşlar, benim de benzer bir sorunum var.Bir Taşocağında topraklama tesisi kurmamız gerekiyor.Mevcut yapılmış klasik tarzda topraklamaları ölçtüğümüzde 100 Ohm merteblerinde değerler alıyoruz.Zeminde toprak yok, kayalık araziden oluşuyor.Bu konuda çözüm bulmuş arkadaşlar varsa bilgi vermelerini rica edeceğim.

Eğer projelendirme aşaması geçmemiş ise, direklerdeki tellerin altından (resimdeki gibi) topraklama teli taşıyın ve uygun bir yerde topraklama yaparak bu topraklama hattına irtibatlayın. Bu sayede bütün direklerinizde de topraklama yapılmış olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri