Zaman gecikmeli turn-off zaman rölesi

melodik

Üye
Arduino ile yaptığım 3 adet deprem sensörünün verilerini kaydedebilmek için bilgisayarım 24 saat açık. Bilgisayar masamdan kalkınca 2 monitörümü ve EVOR04 müm otomatik kapanması için DARLİNGTON BAĞLANTILI UZUN ZAMAN GECİKMELİ TURN-OFF ZAMAN RÖLESİ DEVRE ŞEMASI ' ndaki devreye Arduino IR Alıcı - Verici Modül ve Tek Kanal 5V Röle Kartı ekleyerek bir düzenek yaptım. Bu düzenek ile 1:30 luk bir gecikme ile devrem çalışıyor. Teknik bilgim olmadığı için doğaçlama ile yaptığım bu devre doğru mu? Doğru değilse doğrusu nasıl yapılır?

Ekli dosyalar

• melod 27.03.2022 15.58.jpg
    melod 27.03.2022 15.58.jpg
    188.1 KB · Görüntüleme: 48
  • melod 27.03.2022 16.04.10.png
    melod 27.03.2022 16.04.10.png
    69.5 KB · Görüntüleme: 46
ilk devrede led diyot ters bağlanmış ve lede seri bağlı direncin değeri çok büyük olduğundan devre çalışmaz.

İkinci devrede ise potansiyometre minimum direnç konumunda iken butona basıldığı anda besleme kaynağı kısa devre olur ve potansiyometre bozulur. Potu minimum direnç değerine getirmezseniz devre çalışır.

ilk devrede led diyot ters bağlanmış ve lede seri bağlı direncin değeri çok büyük olduğundan devre çalışmaz.

İkinci devrede ise potansiyometre minimum direnç konumunda iken butona basıldığı anda besleme kaynağı kısa devre olur ve potansiyometre bozulur. Potu minimum direnç değerine getirmezseniz devre çalışır.
Kendi çizdiğim devrede ledin + yönünü yanlış çizmişim. Bu halde çalışıyor ama yine de 220 ohm u 100 ohm düşürücem. 100 ohm doğru mu?

Ekli dosyalar

• melod 27.03.2022 20.16.jpg
    melod 27.03.2022 20.16.jpg
    181.4 KB · Görüntüleme: 25
Monitörlerin gücünü, masanızın önündeki sandalyenin altına koyduğunuz basit bir sınır anahtarı ile kontrol etseniz. ( Sandalyenizin pistonlu olduğunu ve oturunca en az 0,5cm kadar esnedeğini varsaydım)

Monitörlerin gücünü, masanızın önündeki sandalyenin altına koyduğunuz basit bir sınır anahtarı ile kontrol etseniz. ( Sandalyenizin pistonlu olduğunu ve oturunca en az 0,5cm kadar esnedeğini varsaydım)
Dediğiniz yapılabilir ama o zamanda ortada tehlikeli bir kablo olur.

Led'e seri bağlı direnci 100ohm a düşürünce timer süresi 0:58 e düştü. Ben de kondansatöre paralel bağlı R3 470k yı 1M ye çıkardım timer süresi 1:38 oldu. Süreyi daha da artırabilir miyim diye kondansatörü 1000uF yaptım bu sefer de röle hiç kapanmadı ya da ben yeterince beklemedim. 5 dakikalık bir gecikmeyi bu devre ile sağlamaya çalışacağım. Eğer bunu başaramaz isen geciktirici olarak Arduino kullanacağım.

iki tane 470mf seri bağlayıp deneseniz, illaki istediğiniz süreyi elde edersiniz diye düşünüyorum. Yada R3 470K da kalsın, o zaman kondansatörü 1000mf yapınız.

Çalışmanın başından beri 470uf diye kullandığım kondansatör 100uf imiş :) 470uf kullanınca 4:40 lık bir gecikme süresi elde ettim. Cevap yazma nezaketi gösterenlere teşekkür ediyorum.

Güle güle kullanınız. Artık hiç olmazsa, apartmanlarda kulllanılan PIR sensörlü devrelerden kullanın diyecektim.

Arduino kullanıyorum demişsiniz. Ayrıca zamanlayıcı kullanmayın. Arduinoya ek kodlama yapıp zamanlama işini de çözün derim. Hem daha basit hem masrafsız olur.

Arduino kullanıyorum demişsiniz. Ayrıca zamanlayıcı kullanmayın. Arduinoya ek kodlama yapıp zamanlama işini de çözün derim. Hem daha basit hem masrafsız olur.
Yaptığım devre çalıştı ama sanırım sorunumu Arduino ile çözeceğim. Cevap için teşekkürler.

Apartmanlarda kullanılan PIR sensörüne benzer bir şey düşündüm ama onun için hareket etmek gerekiyor. Filim veya youtube da bazen baya bi hareketsiz kalıyor insan. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri