yildiz-ücgen gecisindeki koruyucu kesinti

piyasada gecikme zamanı 50-250 ms ayarlı yıldız üçgen rölelerini bulabilirsiniz.hatta bu röleleri kullanınca elektriksel kilitleme yapmanıza gerek kalmıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
piyasadaki zaman rölelerinin hepsi aynızaman aralığında kontaklarını değiştirmiyor bazı zaman röleleri yıldız kontaktörünü devreden çıkarmadan üçgen kontaktörünü çektirebiliyor ve kontaktörlerin kontakları yapışabiliyor kısa devreden. bu yüzden elektriksel kilitleme yapmak şart ayrıca elektriksel kitleme ile kontaktörlerin üzerine el ile basılsa veya kontaktörlerden biri yapışsa dahi sistemi koruyup kısa devre yaptırmıyor. bence uygun bir zaman rölesi ve elektriksel kilitleme ile her türlü yıldız üçgen sistemler sorunsuz çalışır piyasadaki yıldız üçgen röleleri tavsiye etmem hem çok pahallı hemde arızalandığı zaman komple değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz

arkadaslar ben yenı mezunum yıldız üçgen ponasını öğrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tskler

yildiz ve ucgen kontaktorlerine birer yardimci NC kapali kontak atilir ve yildizin kontaginda ucgen tetiklenir ucgeninkinde yildiz bu durumda cakisma gibi bir olay imkansiz olur

katılıyorum;
ben herzaman arkadaşımın dediği şekilde yaparım çok harika ve sorun yok bu şekilde yap

zaten kontaktörlerin çalışmasında her zaman ilk önce nc kontagı açılır no -nc ye göre biraz daha geç kapanır bu aradaki mesafe yeterli değilmidir zaten arkadaşlar....

Normal zaman rölesiyle elektriksel kilitleme yapsak dahi kontaktörün markasına veya gücüne göre sıkıntı çıkabiliyor. Sıkıntısı olmayan arkadaşlar çok şanslı

Ben ya çift zaman rölesi kullanırım (yıldızdan üçgene geçişte arada küçük bir zaman için) yada yıldız üçgen zaman rölesi artı olarakta ne olur ne olmaz elektriksel kilitleme

her zaman elektriksel kilitleme yeterli olmayabiliyor, ender olmakla beraber özellikle yüksek güçlü kontaktörlerde yardımcı kontaklar daha önce konum değiştirebiliyor, araya birkaç milisaniye koymanın çok faydası var bence.

arkadasıma katılıyorum buyuk guctekı kontaktorlerde bu sıkıntı yasanıyor malesefkı sorunun cozumu zaman farkı olmasıdır bence kımse duz zaman rolesı kullanmasın yıldız ucgen rolesı kullansın ben entesın yıldız ucgen rolesını kullanıyorum hıc sorun yasamadım tavsıye ederım

lütfen arkadaşlar yıldız üçgen kontaktör bağlantılarında daha dikkatli olalım role de kullansak yıldız kontaktörünün yardımcı kontaklarını kullanalım bence ve kullanmadan önce de yardımcı kontağın çalışıp çalışmadığını kontrol edelim çünkü kontaktörlerin karşılıklı çakışması sonucu kontaktörün,sigortaların kendi yüzümüze veya bizden sonra gelen başka bir arkadaşımızın yüzüne patlama imkanı çok yüksek bütün arkadaşlara kolay gelsin

Konuyla ilgili olarak Elektrik Teknik resim kitaplarından yararlanabilirsin.

Arkadaşlar ben bir sürü yıldız üçgen pano yaptım.hatta 132kw'lık motora bile yaptım.bir sorunla karşılaşmadım.yıldız ve üçgeni biribirine elektriksel olarak kilitleme yaparsanız sorun yok.ama daha garanti olsun diyorsanız.birde yıldız ile üçgen kontaktörlerini panoda dipdipe koyup aralarına mekanik kilitleme takarsanız (siemenste var) hiç bir sorun çıkmaz.kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri