YILDIZ ÜÇGEN BAGLANTISI YARDIMI

ALLAH RAZI OLSUN İLGİNİZ VE ALAKANIZ İÇİN TŞK EDERİM SAYGILAR

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yüzlerce şema var ancak önemli olan ideal Yıldız/üçgen devresini bulmak. İdeal Yıldız/üçgen devresinde yıldız kontaktörü ana kontaktörden önce devreye girmelidir. Stabil çalışma konumunda da sadece üçgen ve ana kontaktör devrede olmalıdır. Ekte amerikan normundaki çizim ideal yıldız/Üçgen devresidir.
Ustam ucgen kontaktorude muhurlemesi olsa daha iyi olur diye dusundum kolay gelsin

Ustam ucgen kontaktorude muhurlemesi olsa daha iyi olur diye dusundum kolay gelsin

Gerek yok stabil çalışmada ana kontaktör ve üçgen kontaktör bobini ana kontaktör kontağı üzerinden enerjilenmekte. Tek başına üçgen yada tek başına ana kontaktörün çalışması birşey ifade etmez bu nedenle üçgen kontaktör için de ayrıca mühürleme kontağı koymak gereksiz.

Yidizdan ucgene gecme suresi 1 dk az olmali degilmi

Yidizdan ucgene gecme suresi 1 dk az olmali degilmi
Genelde 8-10sn'yi geçmez, motor yıldız devrine ulaştığında üçgene geçmelidir. Yıldız/üçgen yol vermede en büyük sıkıntı yıldız devrede yol verme momentinin 1/3 olması, bu durum yükte kalkınmada problem çıkartmaktadır. Yük momenti motor kalkınma momentine eşit veya büyükse rotor kilitlenir sigortayı attırır.

ustam merhaba banada yıldız üçgen yol verme kumanda bağlantı şeması gerekli ama tek hat degıl kontaktör ve rölel cızımlı kabloların nereden nereye bağlandığını görmem gerekli yardıma ihtiyacım vat start stop ve zaman rölesi ayrıca faz korumada olucak

ustam merhaba banada yıldız üçgen yol verme kumanda bağlantı şeması gerekli ama tek hat degıl kontaktör ve rölel cızımlı kabloların nereden nereye bağlandığını görmem gerekli yardıma ihtiyacım vat start stop ve zaman rölesi ayrıca faz korumada olucak

İdeal yıldız/üçgen kumanda devresini 6.mesajımın ekinde verdim. Bu şemadan bağlantıyı gerçekleştirmek gayet kolay. Kontaktörün açık ve kapalı kontaklarını bilen bağlantıyı rahatlıkla gerçekleştirir. Bağlantı şemasını çizmek epeybi zamanımı alır, siz çizin burada paylaşın hatanız varsa belirtirim.

S.A USTALARIM BANA YILDIZ ÜÇGEN BAĞLANTISI LAZIM DETAYLI OLARAK ZAMAN RÖLESİ FAZ KORUMA KONTAKLARI DA OLACAK STAR STOP YOL VERMELİ LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ KUSURA BAKMAYIN ÇOK ARAŞTIRDIM AMA BULAMADIM HERKEZE KOLAY GELSİN
S.A USTALARIM BANA YILDIZ ÜÇGEN BAĞLANTISI LAZIM DETAYLI OLARAK ZAMAN RÖLESİ FAZ KORUMA KONTAKLARI DA OLACAK STAR STOP YOL VERMELİ LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ KUSURA BAKMAYIN ÇOK ARAŞTIRDIM AMA BULAMADIM HERKEZE KOLAY GELSİN

YILDIZ ÜÇGEN RÖLESİ YADA SAG SOL RÖLESİ KULLANARAK HEM BAĞLANTI KOLAYLIĞI OLUR HEM İSTEDİN GİBİ YILDIZDAN ÜÇGENE GEÇERKEN BEKLEME SÜRESİNİ DE AYARLAYABİLİRSİN

38770.jpg Entes-SER-YU-Yildiz-Ucgen-Zaman-Rolesi.jpg

1- Sağ-sol rölesi flaşör röle olup sürekli yani periyodik olarak çalışır uygun değildir.
2- Yıldız-üçgen röle bağlantı kolaylığı sağlar doğrudur. Ancak bağlantı şekli yani dizayn önemlidir. Devreye Ana kontaktör konulmalı, ayrıca önce yıldız kontaktörün çekmesinden dolayı tüm demeraj akımını yıldız kontaktör karşılayacağından ideal devre olmaktan çıkacaktır bu nedenle üçgen kontaktörle eşit değerde seçilmesi gerekecektir. Yıldız-üçgen röleli devredeki bu soruna çözüm olarak ana kontaktör yıldız kontaktörün NO yardımcı kontağı üzerinden enerjilendirilip ardından mühürleme yapılabilir. Ayarlanan süre sonunda da üçgen kontaktörü çeker.
3- Yıldızdan üçgene geçiş süresi zaman rölesi ile de :) rahatlıkla ayarlanabilinmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri