yetkisiz elektrikçiler

benim sorunum diploma filan degil arkadaşlar bu işi herhangi bir şekilde ögrenen yapan kimselerlede sorunum yok.Benim demek istedigim vergisiz algısız iş yapanları bu devlet herhangi bir şekilde neden denetlemiyor.Vergisini ödeyen işcisinin sigortasını yatırmaya calışan dükkan kirası veren meslektaşlarımızın sucu nedir?

Bence bunun suçu devlettir. Kim istemez kendi dükkanı olsun. Çalışıp kazanıp vergisini versin ama devletimiz öyle abuk subuk vergiler alıyor ki insan dükkan açmaya korkuyor. Birde bu yönden bakalım. Keşke devletimiz dükkan açacak olanlardan ilk 2 sene ne bağkur ne ıvır zıvır vergileri almasın. Ozaman bu tür sorunları aşabiliriz belki. Tam da emin değilim.

altımda birsürü yetkisiz usta kalfa ve yetkili teknisyenler hatta yıllarnı bu işlere vermiş teknikerler var.ama emin olun yetki belgesi olmayan çekirdekten yetişmiş ustaların yaptığı işleri 3-4 kişi birden yapamıyor.haaa bu değil ki tüm teknik elemanlar böyle.tabii ki aralarında cok basarılı olanlarda var.ama benim görüşüm şudur ki çekirdekten yetişen ustaların ellerine su dökemedikleri..ben bunu bilir bunu sölerim arkadaslar...

diplomalının kötüsüne diplomalısızın iyisine nasıl karar verirsin.Elektrikçi diplomalomalı yada diplomasız en azından kesit hesabı yapa bilmeli,sigorta akım değerlerini hesaplaya bilmeli diyorum.TAKLİTLERİ ASILLARINI YAŞATIR.

ben kendime elektrikci olarak doğmuşum diyorum (tüm ailem elektirkçi)hiçbir belgem yok olmasını yani okuyup belge ve statü sahibi olmayı çok isterdim kendi çapımda kablo kesiti veya amper hesabı yapabilirim.kendimi okuyup araştırarak geliştirmeye çalışıyorum mesleğimi severek yapıyorum.bazı arkadaşların yazdığına bakarak şimdi ben bu işi yapmam yalnışmı bırakmammı gerek bunca yıllık mesleğimi.

arkadaşlar ben bumesleği 40 senedir yapıyorum böyle yakınmakla bir yere varılmaz yetkisiz işi bilmeyen kişilerin yaptıkları işler sonradan sorun yaşayıp bana çok geldi çokta güzel paralar kazandım.eğer bizler mesleğimizi severek doğru bir şekilde icra edersek piyasada çok güzel tanınır işten başımızı kaşıyamayız bu yüzde bizler işlerimizi iyi yapmazsak o zaman penseci yankeskici konturol kalemcilere işler gider önce işimizde kendimizi kabul ettirelim sonra başkalarına laf bizler değil işi yaptıranlar söylesin sağlıkcakla kalın erol.karpuzlular

arkadaşlar ben bumesleği 40 senedir yapıyorum böyle yakınmakla bir yere varılmaz yetkisiz işi bilmeyen kişilerin yaptıkları işler sonradan sorun yaşayıp bana çok geldi çokta güzel paralar kazandım.eğer bizler mesleğimizi severek doğru bir şekilde icra edersek piyasada çok güzel tanınır işten başımızı kaşıyamayız bu yüzde bizler işlerimizi iyi yapmazsak o zaman penseci yankeskici konturol kalemcilere işler gider önce işimizde kendimizi kabul ettirelim sonra başkalarına laf bizler değil işi yaptıranlar söylesin sağlıkcakla kalın erol.karpuzlular

Ustama katılıyorum ama benimde bir görüşüm olacak kuyuya bir taşta ben atacağım bakalım kim çıkarabilecek şahsen taşı atarım ama çıkarmak için aklım yetmiyorda ;)

Arkadaşlar bakıyorum herkesin ağzında belgeli ve yetişmiş eleman sözü dolaşıyor evet TÜRKİYE min bu alanda harbiden yetişmiş elemana ihtiyacı var myo lar her yıl yüzlerce tekniker mezun ediyor liselerimiz yine yüzlerce teknisyen mezun ediyor.

Peki ya işletmelerimiz ne yapıyo ki ? bu konuda hangi desteği çıkmışlar da yetişmiş eleman arıyolarki daha doğrusu hangi yüzle arıyolar hangi delikanlılıkla yetişmiş eleman arıyolar ya....

Arkadaşlar bir eleman staja gidecek eleman fabrikaya giremiyor ya staj için giremiyor torpili yoksa Adalet mi bu ondan sonra yetişmiş eleman nerde o yoğurdun bolluğu yaa

Çevremizde bir sürü büyük firma var Eminim herkesin çevresinde vardır yılda kaç tane stajyer yetiştiriyor ya kaç tane çırak çalıştırıyor kaç tane kalfaya iş öğretecek imkan sağlıyor.

Ben 27 yaşındayım orta okulu bitirdim liseyi açık öğretim endüstri meslek lisesi Elektronik bölümünde okudum yani hafta sonu c.tesi pazar okula yüz yüze eğitime gidiyor cuma günü çıraklığa gidiyor hafta içi de Bir elektrikçide inşaatta orda burda elektrik işi yapıp beton kırıyodum aldığım haftalık gittiğim okulların yol parasına yetmiyodu yırtık ayakkabı ile okula gittiğimi biliyorum ben hemde defalarca....

Piyasada insan beton kırarak kendini ne kadar geliştirebilir ya varmı böyle bir mantık ?

Gidiyorsunuz bir fabrikaya ey firma sahibi müdürü amiri bak ben şu şu okullara gidiyorum hadi çıraklığıda vaz geçiyim gitmiyim ama en azından bana şu açık lisede masraflarımı karşılayacak kadar para verin hafta içide şu firmanızda çalıştırında en azından bişiyler öğreniyim ya hemde size faydalı olurum en azından olmaya çalışırım sonra beğenmesseniz koyun kapının önüne yaa...

Aldığın cevaba bak şimdi "Bize yetişmiş eleman lazım" ulan dingil kaç kişiyi yetiştirdin de yetişmiş eleman arıyon :) ya arkadaşlar argoluğum için çok özür diliyorum ama bu konuda harbiden çok doluyum tekrar özür dilerim

O kadar sıkıntı yaşıyorsunuz istiyorsunuz ki bu mesleği öğreneyim ama öğreten yok ki bir firmada gidip bir plc nin nasıl bağlandığını anlatan yok ki gösteren yok ki hepsi istiyo gelsin hemen plc yi bağlasın programını yazsın hız kontrol cihazını bağlasın versin coşkuyu çalışsın hani nerde o yoğurdun bolluğu yaa

Okula gidiyorsunuz ramazan ayında bakıyorsunuz öğretmen masaları birleştirmiş çıkmış üstüne öğretmenler odasında yatıyo varmı böyle bişiy yaa neymiş oruçluymuş

Hadi myo yada daha yüksek bir okula gidiyorsunuz tamam teorik olarak öğretiyolar bişiyler ama hani pratik ?

Staja gitceksiniz ama firmalar kabul etmiyor niye torpil yok dayısı olmayan sürünsün

ONDAN SONRA YETİŞMİŞ ELEMAN........

Arkadaşlar benim görüşüm bütün meslektaşlarımız özellikle bu işi harbiden bilen insanlar vergisini ödüyorsunuz dükkanınız var firmanız var herşeyiniz var belki Allah katında da eminim bir çok kişi fitresini zekatını sadakasını veriyordur Ki ALLAH kabul etsin inşallah ama arkadaşlar bu mesleğinde bir zekatı vardır bence ve bu da öğretmekle ödenir

Firmalar üreticiler şu stajerlere çıraklara ustalara kalfalara biraz daha imkan sağlayın ya Yetiştirin arkadaşlar yetiştirin önce bir elemanı yetiştirin sonra yetişmiş eleman arayın yüzsüzlük etmeyin yani kısacası :)

Haksızmıyım arkadaşlar yaa

Son düzenleme:
has artvin li arkadasima katiliyom kimse isi ögretmiyor herkes yetismis eleman istiyor fakat yetistiren yok suan yetistirdim kendimi ama bana sorun en kızdigim sey makina arizasina ustanla beraber gidiyon bakiyonuz sagina soluna ustam oglum git atölyeden ya 13 anahtari al yada herhangi bir malzeme istiyorgeldiginizde ustanizin yanina ariza olmus
nerdenmis ariza atiyor iste biseyler yalan söylüyor göstermiyor ögretmiyor nerde kaba saba isler hammaliye isleri hep onlari yaptiriyolar
ama maalesef pisada öyle isler oluyo ki sasarsiniz su torpil denilen adam sendecilik bitmedikce hic bisey degismez................

Ustama katılıyorum ama benimde bir görüşüm olacak kuyuya bir taşta ben atacağım bakalım kim çıkarabilecek şahsen taşı atarım ama çıkarmak için aklım yetmiyorda ;)

Arkadaşlar bakıyorum herkesin ağzında belgeli ve yetişmiş eleman sözü dolaşıyor evet TÜRKİYE min bu alanda harbiden yetişmiş elemana ihtiyacı var myo lar her yıl yüzlerce tekniker mezun ediyor liselerimiz yine yüzlerce teknisyen mezun ediyor.

Peki ya işletmelerimiz ne yapıyo ki ? bu konuda hangi desteği çıkmışlar da yetişmiş eleman arıyolarki daha doğrusu hangi yüzle arıyolar hangi delikanlılıkla yetişmiş eleman arıyolar ya....

Arkadaşlar bir eleman staja gidecek eleman fabrikaya giremiyor ya staj için giremiyor torpili yoksa Adalet mi bu ondan sonra yetişmiş eleman nerde o yoğurdun bolluğu yaa

Çevremizde bir sürü büyük firma var Eminim herkesin çevresinde vardır yılda kaç tane stajyer yetiştiriyor ya kaç tane çırak çalıştırıyor kaç tane kalfaya iş öğretecek imkan sağlıyor.

Ben 27 yaşındayım orta okulu bitirdim liseyi açık öğretim endüstri meslek lisesi Elektronik bölümünde okudum yani hafta sonu c.tesi pazar okula yüz yüze eğitime gidiyor cuma günü çıraklığa gidiyor hafta içi de Bir elektrikçide inşaatta orda burda elektrik işi yapıp beton kırıyodum aldığım haftalık gittiğim okulların yol parasına yetmiyodu yırtık ayakkabı ile okula gittiğimi biliyorum ben hemde defalarca....

Piyasada insan beton kırarak kendini ne kadar geliştirebilir ya varmı böyle bir mantık ?

Gidiyorsunuz bir fabrikaya ey firma sahibi müdürü amiri bak ben şu şu okullara gidiyorum hadi çıraklığıda vaz geçiyim gitmiyim ama en azından bana şu açık lisede masraflarımı karşılayacak kadar para verin hafta içide şu firmanızda çalıştırında en azından bişiyler öğreniyim ya hemde size faydalı olurum en azından olmaya çalışırım sonra beğenmesseniz koyun kapının önüne yaa...

Aldığın cevaba bak şimdi "Bize yetişmiş eleman lazım" ulan dingil kaç kişiyi yetiştirdin de yetişmiş eleman arıyon :) ya arkadaşlar argoluğum için çok özür diliyorum ama bu konuda harbiden çok doluyum tekrar özür dilerim

O kadar sıkıntı yaşıyorsunuz istiyorsunuz ki bu mesleği öğreneyim ama öğreten yok ki bir firmada gidip bir plc nin nasıl bağlandığını anlatan yok ki gösteren yok ki hepsi istiyo gelsin hemen plc yi bağlasın programını yazsın hız kontrol cihazını bağlasın versin coşkuyu çalışsın hani nerde o yoğurdun bolluğu yaa

Okula gidiyorsunuz ramazan ayında bakıyorsunuz öğretmen masaları birleştirmiş çıkmış üstüne öğretmenler odasında yatıyo varmı böyle bişiy yaa neymiş oruçluymuş

Hadi myo yada daha yüksek bir okula gidiyorsunuz tamam teorik olarak öğretiyolar bişiyler ama hani pratik ?

Staja gitceksiniz ama firmalar kabul etmiyor niye torpil yok dayısı olmayan sürünsün

ONDAN SONRA YETİŞMİŞ ELEMAN........

Arkadaşlar benim görüşüm bütün meslektaşlarımız özellikle bu işi harbiden bilen insanlar vergisini ödüyorsunuz dükkanınız var firmanız var herşeyiniz var belki Allah katında da eminim bir çok kişi fitresini zekatını sadakasını veriyordur Ki ALLAH kabul etsin inşallah ama arkadaşlar bu mesleğinde bir zekatı vardır bence ve bu da öğretmekle ödenir

Firmalar üreticiler şu stajerlere çıraklara ustalara kalfalara biraz daha imkan sağlayın ya Yetiştirin arkadaşlar yetiştirin önce bir elemanı yetiştirin sonra yetişmiş eleman arayın yüzsüzlük etmeyin yani kısacası :)

Haksızmıyım arkadaşlar yaa

Arkadasım
Çok karamsar yazmışsın ama haklısın.Eğitim kurumları için bir şey yazmak
istemem.Mezun olalı 20yıl oldu.Her gün kötülüyorlar.
Usta-çırak ilişkisi biraz tâlih işi.yirmi yıl önce bu mesleğe başladığımda çok şanslıymışım.Benim ustam ilkokul mezunu bir teknisyendi. Dışarıdan sınavlara gire gire ustalık belgesi almıştı.(70li yıllarda)
18 yaşında EML mezunu bir genç olarak ilkokul mezunu birine soru sormaktan hiç utanmadım.Rahmetli de çocuğu yaşındaki bir gence sormaktan hiç gocunmadı.Kendisi de bilmiyorsa gidip mühendislerden öğrenip bu böyleymiş derdi.
Peki tüm ustalar aynı mıydı? Tabi ki hayır.İşin tüm hamallığını alt kadrosuna yaptırıp teknik kısımlarını kendi yapanları da gördüm.Çırakları O ustaları nasıl anıyor dersin.
Benim ustamı ise ben değil alt kadrom bile hayırla anıyor.Bana öğretildi.Ben de öğretiyorum.
Ne diyeyim Allah talihini açık etsin

birileri yıllarca okul okuyup diploma alsın diye aileleri kendini paralarken,birileride ailelerinin karnı doysun diye daha 12 13 yaşında başarılı bi öğrenci iken okulu bırakıp bi dükkana teslim edilen çocuklar insanlar var.kimi elektrikçi kimi inşaatçı kimi su tesisatçısı vs.o zaman şöle diyelim.okuyan para kazansın okumayan açlıktan ölsün.
her türlü elektriksel formülleri yutmuş hesaplamaları hatim indirmiş bi kişinin eline pense versem çok merak ediyorum mukavemet gösteripte adam gibi bi işi bitirebilcekmi.yoksa müşterinin evine kalem kağıtlamı gidip oturup hesaplamalarmı yapıcak.
bi kişinin elektrikte iyi olup olmadığını eline iş verip izleyerekte anlayabilirsin
veya eğitimini alıp pratiğini yapıp hakkıyla aldığı belgeye bakarakta anlayabilirsin
ama şu varki benim okulumda yanımda oturup benden kopya çekerek ustalık belgesi alan arkadaşlarım var.bilmem anlatabildimmi
ALLAH herkezin rızkını verir.
insanlık yaratıldığı günden bu güne diplomalarla gelmemiştir.
okuyup belge almış insanlar hemen usta olamazlar
elektrik önce zeka sonra bilgi ve son olarakta tecrübe ister.
bunlardan birinden yoksun olmak hiç kimsenin suçu olamaz ve sende o yok bende bu var diyede kimse kimseyi suçlayamyız
sen besmeleyle dükkanını erkenden açarsan bereketinde bol olur ama para kazanamazsan hatayı uzaklarda arama önce kendinden başla önlemini kendin al

devlet her vatandaşı tek tek takip edebilseydi dapta teröristler olmazdı

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri