Yeni Mezun Elektrik Elektronik Mühendisi (İş arıyorum)

Cv kaldırılmıştır...

Son düzenleme:
merhaba,
otomasyon BMS sektöründe çalışmak istersen [email protected] adresine cv gönderebilirsin. ayrıca aynı web sayfasından yaptığımız işlerle ilgili bilgi de alabilirsin.

İsmail bey CV mi mail attım ilginize teşekkür ederim

Sevgili forum üyeleri tecrübeli büyüklerim

yakın zaman önce cv mi buraya eklemiştim geçen sürede istanbulun değişik yerlerindeki firmalardan 2 adet iş görüşmesi teklifi aldım ikisinede gittim ve uygun görüldüm fakat malesef bir sorun var çünkü benim talep ettiğim ücret 2500 lira ve ya civarı fakat işverenlerin teklifleri 1000 ve 1400 ile sınırlı kaldı (yemek+yol+sigorta şeklinde ekliyorlar) ikiside satış ve proje mühendisliği

Evet yeni mezunum doğrudur, iş tecrübem yok denecek kadar az fakat azimli, inaçlı, çalışkan ve kendini geliştirmek için can atan biriyim EMO 2012 yılı taban maaşı olarak 1950 tl belirlemiş burada ters olan nedir

Tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var ne yapmalıyım?

Doğru iş ve kananç için Azimle Beklemelimiyim? yoksa
tecrübe kazanmak için bir yerden ne olursa olsun diyerek başlamalımıyım?

1000 tl yi kabul edersem 5 senelik hakkımı ezdirmiş mesleğime ihanet etmiş mi olurum? yoksa
özverili davranmış ve geleceğim için "ne olduğumu bilerek" yatırım mı yapmış olurum?

yol gösterici tecrübe kokan fikirlerinizle aydınlanmayı bekler yorum yazacaklara şimdiden teşekkür ederim...

İsmail bey CV mi mail attım ilginize teşekkür ederim

Sevgili forum üyeleri tecrübeli büyüklerim

yakın zaman önce cv mi buraya eklemiştim geçen sürede istanbulun değişik yerlerindeki firmalardan 2 adet iş görüşmesi teklifi aldım ikisinede gittim ve uygun görüldüm fakat malesef bir sorun var çünkü benim talep ettiğim ücret 2500 lira ve ya civarı fakat işverenlerin teklifleri 1000 ve 1400 ile sınırlı kaldı (yemek+yol+sigorta şeklinde ekliyorlar) ikiside satış ve proje mühendisliği

Evet yeni mezunum doğrudur, iş tecrübem yok denecek kadar az fakat azimli, inaçlı, çalışkan ve kendini geliştirmek için can atan biriyim EMO 2012 yılı taban maaşı olarak 1950 tl belirlemiş burada ters olan nedir

Tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var ne yapmalıyım?

Doğru iş ve kananç için Azimle Beklemelimiyim? yoksa
tecrübe kazanmak için bir yerden ne olursa olsun diyerek başlamalımıyım?

1000 tl yi kabul edersem 5 senelik hakkımı ezdirmiş mesleğime ihanet etmiş mi olurum? yoksa
özverili davranmış ve geleceğim için "ne olduğumu bilerek" yatırım mı yapmış olurum?

yol gösterici tecrübe kokan fikirlerinizle aydınlanmayı bekler yorum yazacaklara şimdiden teşekkür ederim...

Arkadaşım bende elektronik muhendisiyim, cok tecrübeli degilim 2 senelik bir tecrübem var. Piyasada ufak , büyük, ismi duyulmuş firmalarda iş görüşmelerine gittim. Soylediğin gibi alacağın maaş 1000 - 1500 arası değişiyor başlangıcta. Büyük firmalarda 1500-2000 arası veriyorlar. Senin istediğin rakkam , kağıt üstünde doğru olabilir fakat piyasa bu şekilde değil. Bence maaşı 2 . veya 3.plana at , tecrübe ve kariyer önceliklerin olsun. Gireceğin firmanın kurumsallığı veya sana faydası olurmu bunları düşün.

bu sorunun cevabı tamamen senin kafanda cevap verilmesi gereken bir soru. Teraziye neye göre yükleme yapıyorsun bunları düşünmelisin. Mesela paraya ihtiyacın vardır buda eksi hanesine yazılır. İş yerinin yaptığı işler tamda kendini geliştirmek istediğin şeylerdir. Bu + kısmına geçer. Fakat ihanet kısmına gelince , bence ihanet olmaz fakat cevrenden duydugun duyumlar canını sıkar. Hakkını alamadığını düşünürsün. Buda calışma isteğini , motivasyonunu etkiler. Uzun vadede daha çok sıkılırsın atıyorum 1 sene calıtın %20 zam yapılsın ki bu inanılmaz iyi bir yüzde ama maaşın 1200 tl olur. Kısacası düşük maaş veren yeri bir basamak olarak kullanmalısın, heran oradan cıkabilirmişsin gibi yada kendine güvendiğin zaman patronunla konuşup durumu izah etmelisin. Patronlarda canavar değil. Mantıklı biriyse yardımcı olur. Bende iş arıyorum inşallah 2 mizde buluruz , kolay gelsin.

Merhaba bende sizinle aynı durumdayım, birkaç ay sonra yedek subay olarak yaptığım askerlik görevimi bitirmiş olacağım, askere gelmeden önce piyasada çalıştım, fiyatlar komikti söylemeyeyim.

İlk olarak o maaşı size teklif eden firmalar demekki kurumsal yapıda değillerdi, hep kendimizi geliştirmekten bahsediyoruz ama bunu söylerken bomboş olduğumuz ortaya çıkıyor sanki ortaya, o işleri kabul etmemekle bence doğru bir iş yapmışsınız, nitekim herkes sizin gibi düşünse firmalar otomatik olarak fiyatı yükseltecek, ama bugün 750 lirayada çalışacak onlarca elk. mühendisi var malesef.

Devlette çalışmayı düşününce mideme kramp gidiyor, özelde ise birkaç yıl seni süründürmedikleri sürece 2000 li maaşlara ancak çıkılır, ben kendi firmamı kurmaya verdim, ilk yıllar az da kazansam hiç kazanmasamda kendi işim olduğu için motivasyonumun üst düzey olacağını düşünüyorum ve kendimi çok hızlı geliştirebileceğime inanıyorum, elin işine hafta sonu giderken mırıldanırsam kendi işim olduğu zaman orada yatar kalkarım, ingilterede mezun olan her mühendis kendi firmasını kurabiliyorsa, bizde korkmadan bu adımı atabiliriz diye düşünüyorum.

Neyse hepimiz için herşey birgün güzel olacak, çok düşünmeye gerek yok :)

Deremos kendi yağında kavrulmak istemen güzel birşey. ilk başlarda çok sıkıntı çekicek olsanda ilerde illakki çalışmalarının karşılığını alırsın. Problem bir iş kurmak değil, problem bu iş yerinde kendini yeteri kadar geliştirebilirmisin ya da aylarca karın tokluğuna yada eksilerde çalışabilirmisin. Bu soruların cevapları önemli. Teknokent lerde girişimci insanlar bir şekilde var olmaya çalışıyor , başarılı olanlar da var , başarısız olanlarda. Doğru zamanda doğru yerde olmakla ilgili bir durum bence. Ben gerçekten gelişmek istediğin konuda doğru bir firmaya girerek daha çabuk gelişeceğini düşünenlerdenim. Çünkü kendi iş yerinde belki yıllar sonra görebileceğin projelere bir şekilde dahil olabilir, büyük insanlarla tanışabilirsin. Hem piyasada işlerin nasıl döndüğü konusunda fikrin olur, hemde cevren olur. Ne nerden alınır, nasıl yapılır, işin stepleri hangi sırayla izlenir. Profesyonelce öğrenebilirsin. Ayrıca başında gercekten işi bilen biri olursa onun tecrübelerinden faydalanabilirsin. Birde ülkemizdeki ticaret anlayışı , işi alma olayları yurt dışıyla cok farklı. Acıkcası pişmek bence en büyük tecrübelerden biri.

@mertoh, bencede tecrübe ve piyasada pişmek çok önemli, ancak düşünsenize özel sektörde bir güvenceniz yok, her an işsiz kalabilirsiniz, elbette kendi iş yerinizde de çok kazanamayabilirsiniz işler kötü gidebilir ancak fırsat tamamen sizin elinizde burada, önceki mesajımda da dediğim gibi, maximum performans göstererek işten çıkarılmayı önlemek için çabalayacağıma aynı maksimum performansı kendi işime gösterir hiç olmazsa bir kaç kuruş kazanırım. Bunun evliliği var çoluğu çocuğu var on sene piştikten sonra artan masraflarımı karşılamaya yetişemeyeceğim belki ve kendi işimi kurmak için gereken cesareti kendimde bulamayacağım.
Evet aynen bende bir ortağımla teknokentte küçük bir firma kurup başlamak istiyorum, yaşım genç batarsak büyük tecrübe olur batmazsak zaten yükseliriz :)

Şu iki konuya bakın,
https://www.kontrolkalemi.com/forum...59144-maas-ilgili-sorunum-var-arkadaslar.html

https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-tartisma-alani/60016-elektrik-muhendis-maasi.html

Biraz yere basalım, bazı arkadaşlar hayallerde yaşıyor. Biri daha sıfır deneyimle 2.500 lira istiyor, biri devlette çalışmak deyince mide krampları girip!!!! patron olma derdinde. Sonra biz bunları belirtince yani gerçekleri söyleyince kötü adam oluyoruz.

Bence tartışılması gereken mesele devlet kurumları ile özel sektör arasında neden bu kadar uçurum olduğu. Birinde yatılır para kazanılır ve körelme gerçekleşir,diğerinde ise her şeyinle çalışırsın ama aldığın para emeğine değmez.Hükümetler,para politikaları ne yaptı da bu uçurum bu kadar açıldı?

Yatıldığını nerden biliyorsun genel kanılara dayanarak mı bu sonuca vardın yoksa bizzat tecrübe ettin mi ?
Benim Devlet kurumunda çalışan arkadaşlarımın hiçbirinden yatma olayı duymadım aksine herkesin kendine göre yapması gereken işler var ve kurumlar(hepsi için değil) personelin gelişimi için kurslar düzenliyor
2.si sorduğun sorunun cevabı bana göre aslında 1. açıkladığın ayrıntıda var ki o yatma muhabbetini üretenler aslında olayın yatma değil olması gereken olduğunu bildikleri için ve iş gücünün karşılığının(ücret) olması gereken düzeyde olmamasını istedikleri için bu fark var

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri