Yeni CNC'nin zamanı geldi

Neden ters ayak kullandın ?
Yakalama payı az olur ve ne kadar sert olsa da farklı " ezik " olur , yani eksenden yüzdeli olsa da kaçık olur.
Ayak boyu ne kadar çok o kadar iyi.
Genişliği ne kadar çok o kadar iyi.

Alın işlerken faturalarda radius istenmez bu yüzden uç radiusu küçük takım seçilir.
Bu aynı zamanda boy giderken faturaya dayanınca tırlamayı azaltır.
Mesela rulman dayanacaksa büyük radius istenmez.
TNMG tipi kesici daha uygun.
Mesela 1604 ( 04 Radius değeri - 08 olur 12 olur ..)
04 ince ve temiz hani finiş derler ya daha iyi sonuç verir.

Haklısın fakat düz ayakları takınca mil aşırı yalpa yapıyor. Ayaklardaki dişlerle millerin dişleri eşit basmıyor. Bu yüzden tam eksenda tutamıyor. Ters ayakların yüzeyi düz olduğu için milleri güzel tutuyor.

suat abi fazladan ayakların varsa senin yerinde olsam önce ayakların içini yani parçayı tutan kısmını bir kaç mm taşlardım. tam ekseninde parçayı sıkmış olurdu.

O aynada hata var demektir , olmaz öyle şey.
Şöyle yap.
İçine girebilecek taşın çapı ne kadar ise ondan az fazla açınca dış taraftan çap ne kadar oluyorsa içi o kadar olan bir çember işle ( kalınca - etlice sağlam bir şey ) .
Bu çember ile ayakları dıştan yakala ( dışa açarken sıkma işlemi ).
Böylece iç tarafın ekseni kaçmaz.
Sonra katere ve ya sporta delik taşlama bağlayıp ayakların içini taşla.
Ayna bu şekilde sıfırlanır.
Doğrusu yeni ayna almaktır !
Aslında tornan yeni ve çok çalışmış bir şey değil nasıl kaçık olabilir ki ?
Ne yaptın mengene sanıp bağladığın parçayı üzerinde çekiçledin mi ? :rolleyes:
Bazı yerlerde kullanılır " yumuşak ayak " diye bilinir ve işe göre taşlanıp kullanılır ayaklar , ama amatör işlerde gereksiz.

Yok yahu. Ayaklarda problem yok. Ayagin disleri var ya onlar vidali milin dislerinin arasina giriyor. Her ayak esit basmayinca mil yalpaliyor.

Makinenin tablasındaki deliklere M8 kılavuz çekip paslanmaz setskur çektim. Fotoğrafta görünmüyor fakat tüm setskurları silikonla birlikte vidaladım. Hem alt tarafa su sızmasın hem de bir nevi loctite görevi görür. Ayrıca yüzey profillerinin birleşim noktalarına da silikon sıktım.

IMG_20151110_223906.jpg
IMG_20151110_223939.jpg

Siliconcon, yer yere girer, her işe yarar.
Profil birleşim yerlerine sıkman iyi olmuş, dediğin gibi sıvı izalasyonu için gereklilik, bu arada su sıkan teranenin x_t'leri noldu?

Merhaba aranıza yeni katıldım aslında ben ağırlıklı olarak model uçaklarla ilgileniyorum ve genelde uçaklarımı kendim yaparım o yüzden uzun bir süredir cnc router yapma planlarım var ama maddi imkansızlık ve kendimi teknik anlamda yetersiz gördüğüm için başlayamadım aslında model uçak parçaları kesmek için Co2 makineleri daha uygundur ama lazer makina yapmak özellikle elektronik olarak daha zordur, şimdilik araştırmaya ve öğrenmeye devam edeceğim kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri