Yeni başlayana tavsiye

forgatten2

Üye
Arkadaşlar plc öğrenmek istiyorum s7-1200 ile s7-300 arasında kaldım. Araştırdığım kadarıyla s7-1200 yeni bir plc olduğu için fazla bir örnek uygulama yok internette. Hangisini tavsiye edersiniz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PLC öğrenmek için öncesinde gerekli mantığı öğrenmek gerekir(dijital,kumanda v.s)
Eğer bunları biliyorsanız PLC'de rahat rahat ilerleyebilirsiniz.S7-1200'ün S7-200 ile çok sayıda ortak yanları olduğunu okudum,hatta dikkat ederseniz forumda hala güncel bir konu var...

Bu durumda sizin için önemli olan; döküman, S7-200 veya S7-300 de bu konuda sıkıntı yok.
S7-200 yada S7-300 ile başlayabilirsiniz, S7-200 ve S7-300 ile ilgili dökümana kolaylıkla ulaşabilirsiniz ama benim bu konuda tavsiylerim şu şekilde olacak;
1) MEGEP sitesinden Modüller kısmından Teknik Liseler için hazırlanmış ders modülleri var(s7-200 v.s) Bunları yardımcı olarak kullanabilirsiniz.
2) PLC Programlama ve S7-300 (Yavuz Eminoğlu) kitabı bu iş için gayet iyi..

s7-300 plc piyasada yaygın kullanılıyor ve yavuz eminoğlunun kitabını tavsiye ederim..

S7-300 almaya kadar verdim fakat sormak istediğim bir soru var. MMC olmadan çalışabiliyor mu?

Burossadan fiyat listesine baktım, CPU 312C 32KB yazıyo fakat 32KB kart satmıyolar, 64KB alsam olur mu?

s7-300 serisi oldukça yaygın tavsiye olarak bu basamkatan başlamak senin için daha uygun olur tabi bunun yanında yeni teknolojileride takibi senin için önemli s7-1200 plc gelişme aşamasında yakından takibe al derim fakat öğrenmek istiyorum diyorsun s7-300 başlamak için ideal

S7300 PLC NİN AYNISI VE SİMATİC MENAGER İLE programlanabilen ve mpı kablosunu ekxtradan alanıcak bu da masraf ve ayrıca mmc hafıza kartıda alınacak bu da masraf size tavsiyem vipa plc var direk enthernet den programlanabiliyor ve ayrıca mmc olmadanda calısıyr üstelik simatic maneger ilede kullanılabiliyor istersen bana özel meil atıp size yardımcı olabilşrim ve siemens plclerden dahah ucuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri