Yeni başlayan bir kardeşinize az biraz yardımcı olabilecek var mı?

autocad 2d çiziyorsun ?? sonra solidworks e aktarıp 3d yapıyorsun ??

sol kulağını niye sağ elinle tutuyorsun demezler mi.
solidworks e ayıp beee :D insan utanır

Tavsiye ilk başta 2 boyut kesim ve derinlik çalış. Bunun için cam işlemini de VetricCarve ile yap. En basiti o program çünkü. Diğerlerinde kütük hizalama filan öğrenene kadar biraz pratik yapmak ister. Ama vetric carve'de hızlıca makinanın ölçülerine göre naısl gidiyor nasıl işliyor öğrenebilirsin.

Çizimi de ister autocad'de ister solidworsde yaparsın. Derinlik girinti çıkıntı işlerinide 3d çizimde değil CAM yaparken halledersin.(şimdilik)

şuan ilk mamülümü almış bulunuyorum :D Hamdolsun...
Yorumlarınızı tek tek dikkate alarak okudum alıntı yapmadığım için gözümden kaçtı sanmayın sakın :)
Autocad deki daha önceki çizimlerimi solidworks e attım katıladım sonrada bu dosyayı artcam e atıp takım yolu oluşturup mahc3 e aktarıp işlemi başlattım.Artık ilk olarak solidworkte çizimleri yapıyorum autocad e gerek kalmadı :D
Şuan neden Solidcam kullanmadın diyeceksiniz, solid beni kastı ve lisnslayamadım, ama artcam o kadar kolay ve kullanıcı dostu ki solidi daha kullanmam diyebilrim.
yanlız 4 saatte bitti bu deneme, şuan uykusuzluktan geberiyorum :( 32mm malzeme kalınlığı var ve 8mm dalışlarla 4 seferde tamamladım işlemi.
Sizce kaba işlem yapmamın süreyi daha da kısaltma imkanı varmı ? yada direk 6mm radius tek uçla hepsini yine yaptırsam daha sağlıklı olur ?

XdQ5JD.jpg

byzWYj.jpg

dXyR0n.jpg

köpüğü pasolu işlemeye gerek yok ki ver çoşkuyu gitsin 32mm tek pasodan bişey olmaz köpükte

tekseferde küresel freze ile yapabilirsin kaba talaşa gerek yok

Solidcamdebir kaba bide finish pasosu var köpük için idealdir...artcam bilmiyorum ama mutlaka onadada mevcuttur..

köpüğü pasolu işlemeye gerek yok ki ver çoşkuyu gitsin 32mm tek pasodan bişey olmaz köpükte

tekseferde küresel freze ile yapabilirsin kaba talaşa gerek yok
yok hocam şöyle şöyliyim ilk olarak ağaca işlemek iştemedim malum straforun maliyeti 5 tl :D sadece deneme yaptım, yani bu malzeme üzerinde gereçek işlemin denemesi yapıldı :D

Solidcamdebir kaba bide finish pasosu var köpük için idealdir...artcam bilmiyorum ama mutlaka onadada mevcuttur..
solidde denemeler yaptım ama mach3 post ta biraz sıkıntı oluyor arada.Artcam de sıfır hata ile çalışıyor ve kullanımı kolay o yüzden artcam i tercih ettim:)

İşlediğiniz köpüğü türü nedir?
sert köpük yani strafor olarak geçiyor ismi, yalıtımcıların kullandığından

İşlediğiniz köpüğü türü nedir?

Extrude polistirler sert köpük ( yani nalburlarda kalenin mavi sert köpük diye bilinen ) XPS yüksek yoğunluktadır.

Diğer beyaz köpükler ( buzdolabı ambalajında kullanılan vs. İse Eps dir.

-yapılan işe bakılırsa solidworkse de gerek yok veya o varsa artcam çok mühim değil.
-süreyi kısaltayım derken uzatmayın da , ahşap çok farklı bir durum 32mm eğer mecbur değilse uygun değişkenleri buluncaya kadar 8mm pasoyla işlemeniz zor.
soğutması var , talaş sıkışması var ,yanması var yönüne denk gelmemesi var.
-Xps , temiz toz çıkartıyordur , aslında modelleme vb için oynanabilir.az adetli satan yer pek yok gibi.

not:acemisporluyum

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,209
Son üye
alidgn1142

Yeni konular

Geri