Yazıcı parçalarından deneysel cnc

mahalledeki kırtasiyeci yazıcıyı kucaklamış çöpe atacakken 'dur! onların içinde step motor oluyor,atcak mısın yoksa onu? dedim bir an yüzündeki, yazıcının çalışmamasından kaynaklı öfkeli ifade değişti sanki kendini suç işliyormuş gibi hissetti sanırım:) hemen 'lazımsa al' dedi motorlarını orada sökmeye çalıştım ama nafile eve kadar taşıdım 45 dk. ancak sökebildim.
üzerindeki motorlar fırçalı dc motor çıktı.eğer sendekiler de aynıysa 1-bu tip motorlarla yapılabilir mi? 2-olabilirse kendi kayış kasnağıyla ne kadar hassas olur? 3-motorların torku ihtiyacı karşılar mı?
düzenek çok güzel görünüyor eline sağlık.görünce aklıma bu sorular geldi bende seninle birlikte takip edicem.kolay gelsin

Burda aslında benim hedefim çok fazla hassaslık ve profesyonel bişey değil daha ziyade deneysel bi cnc başlıkta belirttiğim gibi. bende torkunu ve hassaslığını merak ediyorum bitirince göreceğiz artık.

Motor bulamıyorsan ve elindekilerle idare etmek istiyorsan:
Çift değil tek motor kullan.
Bir taraftan diğer tarafa kayış kasnak kullan ( kalınca oring + V kanallı plastik kasnak bile olur güç fazla değil ) .

kazım abi tek motorla olmuyor malesef denedim çift motor olması lazım birazdan bi arkadaşın yanına gideceğim bakalım elinde 1020 hurdası varsa ondan bi motor çıkarmam lazım olmazsa elimdeki motoru deneyeceğim.

Motor gücü yetmiyorsa yapacak bir şey yok.

güçten ziyade mekanik bi problem ve sanırım aştım problemi diğerinden biraz büyük olan motoru monte ettim sıra geldi mach 3 teki motor ivmelenme hızlarına daha home switch leri var

buraya kadar gelidik ama mach 3 te takıldık :D bu tablayı mach 3 nasıl tanıtacağız?

- - - Updated - - -

sanırım baya bi yol katettim forumu kurcalamanın faydalar :D

Bu arada bazı soruları cavapsız bırakmışım onlarıda cevaplayayım

2 tane hp 1 tane lexmark kullandım.İzlediğim yol basit bi yol kartuşları tutan mekanik aksamı yazıcıdan çıkardım gerisi çöpe mekanik aksamdaki işe yaramayacak olan parçalarıda çıkarttım elimde kartuş yatağı kayış motor ve dişlisi kaldı.Hp den çıkanları elimde hazır bi mdf vardı direk üstüne monte ettim sonra dc motorları steplerle değiştirdim dişlinin step motora uyması için motor miline takılan ucunu genişlettim bukadar 2 günde iş yapar hale geldi basit bişey yani.Bu arada mekanik aksam tamemen yazıcılardan çıkan parçalarla yapıldı kaç para harcadın derseniz 2 tane matkap ucu aldım 5 lira verdim başka para vermedim :D

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri