Yardım tavsiyesi istiyorum

Evet çok güzel bir örnek teşekkürler, ancak Türkiye piyasasında ELEKTROLOY 40/60 diye bir lehim markası yok, hiçbir alışveriş sitesinde bulamadım
Havyanda bir sorun yok lehim telin idare eder. Lehim yapma yöntemin yanlış sadece. Lehimi yakıyorsun, öncelikle havyan yeterli ısıya ulaşınca ucunu kaplayacak kadar lehim değdir ardından havyanın ucunu temizle (varsa bulaşık teline batırıp çıkar) . Bundan sonra havyan kullanıma hazır. Lehimleyceğin komponent, kablo vs kalınlığına göre havyayı daha uzun değdirmen lazımdır ancak kalem havyalar (kalitesizleri) fazla ısı uygular bu yüzden işini hızlıca yapmalısın mesela bir kablonun ucunu lehimlerken havyayı kabloya yaklaştır ardından lehim telini havya ya sür, sürdüğün lehimi kabloya temas ettir. 2-3 saniye içerisinde kablo lehimle kaplanmazsa havyanın ucundaki lehimi temizle aynı işlemi tekrar et eğer kablo lehim kaplanmışsa lehim telini değdirmeye devam et.
Bütçen varsa ve bu işi yapacağım diyorsan ya kaliteli bir kalem havya al ya da ısı ayarlı bir istasyon al. Lehim telin 40 kalay 60 kurşun diyor fakat bu oranların gerçek olduğunu düşünmüyorum, imkanın varsa Feray, Kurtel veya Soldex marka lehim teli almanı öneririm. Lehim teli işini kolaylaştırır ancak lehim yapmayı öğrenemezsen hangi ürününde sorun olduğunu anlayamazsın kullandığın ürünlerle defalarca lehim yaptım sadece pratiğe ihtiyacın var.
Eyvallah abim sağol verdiğin bilgiler için, ben zaten daha çok marka önerisi istemiştim, bu da yetti.
Allah razı olsun abim

Selamün aleyküm abiler bende 60wattlık havya var, bu havya yeterince ısınamadığı içinmidir, yoksa lehimden midir bilmem çalışırken sürekli lehim çamur gibi olup soğuk lehim oluyor, lehimi yaparken malzemeyi oynatmıyorum sabit duruyor, lehim pastası da kullanıyorum, ufak komponentler de sıkıntısız çalışıyorum ama özellikle kalın kablolarda falan beni rezil ediyor, yapışmıyor, UYGUN FİYAT'lı lehim önerisi olan varmı? Uygun fiyatlı hangi lehimi kullanmalıyım?
Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Havyan yapacağın iş için uygun değil bence havya istasyonu kullanmalısın ya da kalın kabloyu önce havya ile ısıtıp lehim yapmalısın lehimin donamamamsı içinde havyanın ucunun temiz olması lazım pasta ile olmuyor önce güzelce lehime deydir etrafı lehimle kaplasın sonra lehim süngeri metal olanlardan onlara sürtüp batırıp vs. temizle pastada kullan tabii bu şekilde sağlıklı olacağını düşüünyorum

Havyan yapacağın iş için uygun değil bence havya istasyonu kullanmalısın ya da kalın kabloyu önce havya ile ısıtıp lehim yapmalısın lehimin donamamamsı içinde havyanın ucunun temiz olması lazım pasta ile olmuyor önce güzelce lehime deydir etrafı lehimle kaplasın sonra lehim süngeri metal olanlardan onlara sürtüp batırıp vs. temizle pastada kullan tabii bu şekilde sağlıklı olacağını düşüünyorum
Kullandığım havya SUNLİNE 852d+ havya istasyonunun havyası, uç olarak da bakır uç kullanıyorum,
Kalın kabloları lehimlerken bazen kablonun izolasyonu bile yanıyor, ama yine kalın kablolarda matlaşıp soğuk lehim oluyor ,pinax'ın sözde 60/40 lehim telini kullanıyorum,
Bizim arkadaşta bugün soldex denedim kalın kablolarda da gayet güzel lehim oluyor, pinax'ın lehimi çok berbat,
Soldex için internetten baktım soldex çok pahalı, hobi olarak bu işi yapan için yüksek maliyet,

Kullandığım havya SUNLİNE 852d+ havya istasyonunun havyası, uç olarak da bakır uç kullanıyorum,
Kalın kabloları lehimlerken bazen kablonun izolasyonu bile yanıyor, ama yine kalın kablolarda matlaşıp soğuk lehim oluyor ,pinax'ın sözde 60/40 lehim telini kullanıyorum,
Bizim arkadaşta bugün soldex denedim kalın kablolarda da gayet güzel lehim oluyor, pinax'ın lehimi çok berbat,
Soldex için internetten baktım soldex çok pahalı, hobi olarak bu işi yapan için yüksek maliyet,
200 gr lehim ortalama 180-200 lira bandında. Yerli olarak kurtel de var. Bir karton sigaradan daha ucuz. Havaya uflenip giden paranın yanında bence bedava bile sayılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,343
Kullanıcılar
450,184
Son üye
serkan1111

Yeni konular

Geri