Yanlış trafo kademesinin zararı

Ambitious

Üye
İşletmede bulunan 2000kva lık trafo uzun sec çıkışı 415 v ayarlı olduğundanmıdır bilmiyorum ama işletmedeki fişle çalışan cihazlardan zırılıtı , makinalrada tuhaf durmalar , termik attırmalar olunca kademeyi ayarlamaya karar verdik . bide ana bilg chipsetinin soğuk lehimi bundan olabilrimi acaba ?

Son düzenleme:
Gerilim yüksekse akımın da yüksek olması esastır.Normalde trafo çıkışları 400v olur gerilim düşümü ile 380 olacağı varsayılır.415 olduğunda sahadaki gerilim kullanıcıların değerlerinin üstüne çıkmış olabilir.(220_230bandı iyidir)Soğuk lehim sorunları imalat aşaması ile ilintilidir.

Birde 1000 kva nın çıkışı geceleri 360 a kadar düşüyor , gündüzleri ise 385 oluyor bunu nasıl düzenliyebileceğimi bilmiyorum ? Kademe ayarını bir yükseltince 410 oluyor düşürüncede 360 oluyor bir türlü sabitliyemiyorum ??

trafo giriş ve çıkışını birkaç gün gözlemleyin.Çoğu trafo +-2,5% üzerinden ayar yapar.Bu da kademelidir(genellikle 5)tek bir kademede 410-360=50v olmamalı.Sorun besleme hattınızdaki tedaş trafosunun ayarlarının uygun olmaması olabilir.Gözlemleriniz sonucu durumu tedaşa bildirmeniz ve ayarı onların yapmasını isteyebilirsiniz

Trafo tedaşın değil bizim . Birde trafoya ara kademe atılabilmesini duydum . Firma gelip trafoyu alıyor ve yanında kullanacağımız tekerli trafoyuda getiririp bizimkine ara kademe yerleştiriyormuş . Boyle yapan firma varmıdır , yapılsa uygun olurmu ?

Son düzenleme:
o işin en güzel yöntemi yük altında kademe değiştricili bir trafo ve baska markada olur ama en iyisi tapcon 230 dur kademe ayarlayıcı röle devamlı kac olmasını istersen gerilimin kademe otamatik olarak kendini ayarlar biraz masraflı olur ama bi daha problem yasamazsınız.

Termik korumalarin devreye girmesi voltaj dusumunden olur. Voltaj yukselirse akim ihtiyaci azalir.
Bence Sorunu yine Tedasla gorusup cozme yoluna gitmelisiniz. Tedas bu konularda bence yardimci olmaya mecburdur fakat mevzuati hic bilmiyorum. Kullandiginiz trafolarin gucu az degil. Dolayisi ile iyi bir musterisiniz. Acaba sunlari talep edebilirmisiniz:

1-Tedas yetkilileri ile gorusup en azindan voltajin dusme ve yukselmesinde kullanilabilir araliga dusurmenizde (378-408V diye dusunuyorum)diger kullanicilari cok etkilemeden dagitim Trafolarini sizin icin de uygun bir kademeye ayarlayabilirler. Bunu gerceklestirmeleri mumkun olamayabilir.(Kim bilir o hatta kac kullanici var.)

2-O zaman daha az dalgalanan bir hattan enerji ihtiyacinizi giderme dusuncesi mumkun olabilirmi. Fabrika yakinlarindan gecen yada istirak payinizin az olmasi acisindan sizin gibi bu konuda rahatsizligi olan yakin komsularla gorusup beraber daha saglikli bir fiderden beslenmeniz mumkun olabilir. Maaliyetinin arastirilmasi gerekir.

En kotusu yine daha onceki arkadaslarinda bahsettigi gibi otomatik reguleli trafo ihtiyaci gundeme gelebilir. Bunuda mevcut trafonuzu kullanarak mi yoksa yenisini alarakmi yapmaniz daha az maaliyetli ve kesintisiz olur onuda bir arastirmalisiniz.

Kolay gelsin.

Saygilarimla.

Gerilim yüksekse akımın da yüksek olması esastır.Normalde trafo çıkışları 400v olur gerilim düşümü ile 380 olacağı varsayılır.415 olduğunda sahadaki gerilim kullanıcıların değerlerinin üstüne çıkmış olabilir.(220_230bandı iyidir)Soğuk lehim sorunları imalat aşaması ile ilintilidir.

Sn alidemir017 hiç olmadı şimdi. gerilim yüksekse akım da yükselir mi yoksa düşer mi ?yanlış yazdınız galiba.

yük altında kademe değiştiricili bir trafo öneririm. gerçi bu da çok maliyetli olur. ama eğer sabah akşam elle ayar yapmak istemiyor iseniz buna da mecbur gibisiniz.

Sn alidemir017 hiç olmadı şimdi. gerilim yüksekse akım da yükselir mi yoksa düşer mi ?yanlış yazdınız galiba.

yük altında kademe değiştiricili bir trafo öneririm. gerçi bu da çok maliyetli olur. ama eğer sabah akşam elle ayar yapmak istemiyor iseniz buna da mecbur gibisiniz.

sn emir ve syn ali; Gerilim yükselirse akım yükselir mi düşer mi? konusundaki bilgim ve yorumum şudur.

1-Gerilim motordan farklı bir yüke uygulanıyorsa; gerilim arttıkça akım artar. Örneğin bir rezistansa 210 V uygulandığında çekeceği akımla 230 V uygulandığında çekeceği akım farklıdır ve rezistans 230 V'ta daha fazla akım çeker. Rezistansın sabit bir gücü yoktur. Sabit bir empedansı vardır. Mesela kondansatörün 400 V'ta çektiği akım 380 V'ta çektiği akımdan daha büyüktür. Bu tür yükler için gerilim yükseldikçe akım yükselir ifadesi doğrudur.

2-Bir motorun miline bağlanan yük aynı kalmak koşuluyla, gerilim yükseldikçe akım azalır. Gerilim düştükçe akım artar. Bu durumda motorlar için gerilim yükseldikçe akım düşer ifadesi doğrudur. Ancak gerilimi yükselttikçe akım ne kadar azalır ve belli bir gerilimden sonra gerilimi yükseltsekde akım değişmez mi bu konuda tam net bilgim yok.

3-Gerilim dönüşümünün yapıldığı transformatörlerde gerilim yükseldikçe akım azalır ancak bu ifade primer kısım için geçerlidir. Mesela 1000 kVA 10.5/0,4 trafonun primer akımı 1000 kVA 34,5/0,4 trafonun primer akımından fazladır. Yani primerden söz ederken gerilim yükseldikçe akım azalır.

saygılar...

sn emir ve syn ali; Gerilim yükselirse akım yükselir mi düşer mi? konusundaki bilgim ve yorumum şudur.

1-Gerilim motordan farklı bir yüke uygulanıyorsa; gerilim arttıkça akım artar. Örneğin bir rezistansa 210 V uygulandığında çekeceği akımla 230 V uygulandığında çekeceği akım farklıdır ve rezistans 230 V'ta daha fazla akım çeker. Rezistansın sabit bir gücü yoktur. Sabit bir empedansı vardır. Mesela kondansatörün 400 V'ta çektiği akım 380 V'ta çektiği akımdan daha büyüktür. Bu tür yükler için gerilim yükseldikçe akım yükselir ifadesi doğrudur.

2-Bir motorun miline bağlanan yük aynı kalmak koşuluyla, gerilim yükseldikçe akım azalır. Gerilim düştükçe akım artar. Bu durumda motorlar için gerilim yükseldikçe akım düşer ifadesi doğrudur. Ancak gerilimi yükselttikçe akım ne kadar azalır ve belli bir gerilimden sonra gerilimi yükseltsekde akım değişmez mi bu konuda tam net bilgim yok.

3-Gerilim dönüşümünün yapıldığı transformatörlerde gerilim yükseldikçe akım azalır ancak bu ifade primer kısım için geçerlidir. Mesela 1000 kVA 10.5/0,4 trafonun primer akımı 1000 kVA 34,5/0,4 trafonun primer akımından fazladır. Yani primerden söz ederken gerilim yükseldikçe akım azalır.

saygılar...

güzel söylemişsiniz . hepsine katılıyorum. bizim konumuz trafolar olduğuna göre bana hak verecek arkadaşlar sanırım

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri