Yangın Tesisatı Yardım

faruk1313

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Yangın Tesisatı konusunda bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Akaryakıt istasyonu için hazırladığım yangın tesisatı projesinde, 20m3 lük bir depomuz yerin altında mevcut. Hidroforlarıda zemin üstünde yerleştirmemiz ve suyu depodan alıp 2 adet yangın dolabına ve itfaiye su alma ağzına göndermemiz isteniyor.
Aşağıdaki gibi bir çizim hazırladım hatalarım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Burda biri elektrikli diğeri jeneratöre bağlı hidrofor deponun tabanından suyu emiş yapıyor. Burdan 125 lik kollektör ile , itfaiye su alma ağzına ve 2 adet yangın dolabına suyu basıyorum.
1 - Deponun tabanından mı yoksa üst kısımdanmı suyu çekmeliyim.
2- Kollektör ile bu şekilde bir dağıtım yapılabilirmi?
3- 2 adet yangın dolabı ve bir adet itfaiye su alma ağzı için 12m3/h ve 60 mss hidrofor öngördüm, sizce?
4- Yangın dolaplarında suyla köpüğü karışıtırıp gönderen bir sistem varmı? Akaryakıtda su püskürtmek mantıksız olsa gerek?

köpük jenaratörü diye adlandırılan sistemler var suyu buna bağlayıp köpük elde ediyorsun akaryakıt istasyonu için dağa uygun olur

suyu deponun tabanından çekmek tabiki daha iyi olur

Suyu herhalukarda deponun dibinden alacan ama! Eğer kasdın şu ise; boruyu yandan götürüp deponun dibinden mi almalıyım yoksa yoksa üstten delip dibine kadar bir borumu salmalıyım dersen , bence üstten delip hat çekmek daha kolay ve ekonomik olsa gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri