Y.G

akarsu

Üye
Yüksek gerilim 1kv mu 35 kv danmı yuksek olanları kapsıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
0V - 50 V KÜCÜK GERİLİM
51V - 1000V. ALCAK GERİLİM
1001 V - 36000V ORTA GERİLİM
36000 V tan fazlası YÜKSEK GERİLİM

Size TEİAŞ'ın 2012 Yılında yayınladığı
Türkiye Elektrik Enterkonnekte Sisteminde Uygulanacak​
Yük Tevzi İşletme Usulleri ve Arıza Halleri Yönergesi kitapçığından alıntı ile cevap vereyim herşey resmi olsun :)
B-)
İşletmede Sık Kullanılan Terimler:

Madde 19 - Alçak Gerilim (AG): 1000 Volt ya da 1000 Voltun altında olan fazlar arası gerilimdir. Madde 20 - Yüksek Gerilim (YG):

Etkin değeri 1000 Voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir. (OG: TEİAŞ sisteminde iletişim kolaylığı açısından 1000 - 36000 Volt arası Orta Gerilim olarak isimlendirilir.)

TAMAM GÜZELDE EKAT KARTI GEREKIYORMUU 15kV LİK TRAFOYA.

Son düzenleme:
arkadaşlar gerilimleri voltaj aralıklarına göre sınıflandırmışlar ama aslında bana göre şehir Şebeke geriliminden sonraki tüm gerilimler yüksek gerilimdir

50 - 1.000 Volt Alçak Gerilim
1.000 - 35.000 Volt Orta Gerilim
35.000 - 170.000 Volt Yüksek Gerilim

Sayın Dupisk kurallar ve kanunlar için "bana göre böyledir " ifadesine yer yoktur.Ama siz tedbir alma konusunda mevcut uygulamalara ilave tedbir alabilirsiniz.Sayın AKARSU, EKAT için hertürlü bilgi YG forum sayfasında var inceleyebilirsiniz.

0-1 kV arası alçak gerilim.
1-52 kV arası yüksek gerilim.
52 kV üstü çok yüksek gerilim.

Yukarda bahsettiğim teknik ayrımdır.

Gündelik kullanımda son kullanıcının kullandığı gerilim alçak gerilim. Dağıtım şebekelerinde kullanılan gerilim orta gerilim. İletim şebekelerinde kullanılan gerilim yüksek gerilim olarak adlandırılır.

Kolay gelsin..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri