Yıldırım elektronik cy-306 arızası

ebican.29

Üye
merhabalar kıymetli forum üyeleri elimdeki güç kaynağı voltmetre ampermetre devamlı yanıp sönüyor resimde ekledim çıkış olarakta Max. 7.5v veriyor.gerek forumlar gerek YouTube v.b sitelerden araştırmalarımda böyle bir arıza göremedim. bazı komponentleri tespit ettim arızalı olarak hepsini değiştirdim. bunlar 2n3055, bdx53c d886 yerinede muadil olarak bdx54c taktım 1 tane 1n4007 ilede 1n4148 vardı arızalı hepsini değiştirdim fakat arıza devam ediyor yardımcı olursanız sevinirim ustalarım
IMG_20230311_215427.jpg
IMG_20230311_215454.jpg
IMG_20230311_215459.jpg
IMG_20230311_215457.jpg
IMG_20230311_215526.jpg
IMG_20230311_215549.jpg
IMG_20230311_215600.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20230311_215637.jpg
    IMG_20230311_215637.jpg
    123.5 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230311_215631.jpg
    IMG_20230311_215631.jpg
    141.4 KB · Görüntüleme: 21
Trafo çıkışlarından AC ölçerek başlayın.

1n4007 çıkışında dc kac volt var?
Üstteki blok kapasitorde kac volt var?

Kart üzerinde 78xx seri regulator olacak onların çıkış voltajlarini kontrol edin.

Resimde sağda altta bir direnç var yanık onu değiştirin.

Yer neresi? Aydın mı?

Kart üzerinde 78xx seri regulator olacak onların çıkış voltajlarini kontrol edin.

Yer neresi? Aydın mı?
hemen deniyorum ustam.Yer İstanbul Esenler

Yer neresi? Aydın mı?
ustam Ac çıkışlar doğru gibi 1v eksik okunuyor sadece 1n4007 çıkışı 14volt 7805 regülatör 5volt çıkış veriyor sağlam yanık gibi gözüken direnci ölçmüştüm önceden değer veriyordu şimdi kısa devreye düşmüş şema bulamadım ama youtubeda bi arkadas aynı devreyi sıfırdan yapıyor ordan baktım 6r8 ohm gözüküyordu direnç benim elimdede en düşük değer 10r vardı onu taktım denedim arıza aynı devam ediyor.
unutmadan üstteki blok kapasitörlerde 18volt vardı

Guzel.

Uzaktan biraz zor bir müdahale olacak ama zamanınız var ise simdilik ekranlarda yazan akim voltaj bilgisini geçelim onlar sadece gosterge. Bizim ana guc kaynagi devresini düzgün calistiralim sonra ekranlara bakariz.

Su an maksimum 7.5 volt çıkış mi alıyoruz? Peki bu çıkış ayarlanabilir mu? Yani 0 ile 7.5 volt atasi ayarlanabiliyor mu? Guc kaynağının üzerindeki entegrenin adı nedir LM723 mu yoksa opamp mi? En başta voltaj ve akim potansiyometreleri sağlam mı?

Guzel.

Uzaktan biraz zor bir müdahale olacak ama zamanınız var ise simdilik ekranlarda yazan akim voltaj bilgisini geçelim onlar sadece gosterge. Bizim ana guc kaynagi devresini düzgün calistiralim sonra ekranlara bakariz.

Su an maksimum 7.5 volt çıkış mi alıyoruz? Peki bu çıkış ayarlanabilir mu? Yani 0 ile 7.5 volt atasi ayarlanabiliyor mu? Guc kaynağının üzerindeki entegrenin adı nedir LM723 mu yoksa opamp mi? En başta voltaj ve akim potansiyometreleri sağlam mı?
0-7.5 volt ayarlanıyor ustam,opamp LM324 voltaj potları çalışıyor volt ayarlayabiliyorum akım potlarıda sıfıra çekince voltajı da sıfırlıyor bu çalıştığı anlamına mı geliyor? isterseniz söküp tek tek kontrol edebilirim ustam

0-7.5 volt ayarlanıyor ustam,opamp LM324 voltaj potları çalışıyor volt ayarlayabiliyorum akım potlarıda sıfıra çekince voltajı da sıfırlıyor bu çalıştığı anlamına mı geliyor? isterseniz söküp tek tek kontrol edebilirim ustam

Tespitimize göre şu an aslında regulator kısmı çalışıyor.

Sizde sorun kademe roleleri devreye girmiyor. Şu trafo sekonder sargı uçlarının bağlandığı yerin önündeki roleler kademe değiştirmiyor.

1- roleleri süren transistorler arızalı olabilir.
2- roleleri besleyen voltaj muhtemelen 12 volt gelmiyor olabilir.
3- düşük ihtimal role arızası olabilir.

Su an bu alana yonelelim. Role beslemesi için gerekli voltaj varmi ölebilir misiniz? Devre takibi yapmak gerekecek.

Bu transistorler cikistan geri bir feedback voltajı ile calisir. Sizde bu voltaj gelmiyor olabilir o yanık direnc bu hat üzerinde olma ihtimali yüksek. O kadar düşük omaj olmaması lazım diye düşünüyorum.

Tespitimize göre şu an aslında regulator kısmı çalışıyor.

Sizde sorun kademe roleleri devreye girmiyor. Şu trafo sekonder sargı uçlarının bağlandığı yerin önündeki roleler kademe değiştirmiyor.

1- roleleri süren transistorler arızalı olabilir.
2- roleleri besleyen voltaj muhtemelen 12 volt gelmiyor olabilir.
3- düşük ihtimal role arızası olabilir.

Su an bu alana yonelelim. Role beslemesi için gerekli voltaj varmi ölebilir misiniz? Devre takibi yapmak gerekecek.

Bu transistorler cikistan geri bir feedback voltajı ile calisir. Sizde bu voltaj gelmiyor olabilir o yanık direnc bu hat üzerinde olma ihtimali yüksek. O kadar düşük omaj olmaması lazım diye düşünüyorum.
ustam sanırım bu bölgeden bahsediyoruz bu işaretlediğim bc337 leri ben yeni taktım güç kaynağı bana geldiğinde onların yeri boştu ikisininde 1 ile 3 bacağına köprü atılmıştı. bulabilirsem öyle halininde fotoğrafını atarım.
Peki ustam düşük omaj direncin yerine sizce ne takabilirim

Ekli dosyalar

• IMG_20230313_235927.jpg
    IMG_20230313_235927.jpg
    276.4 KB · Görüntüleme: 23
ustam sanırım bu bölgeden bahsediyoruz bu işaretlediğim bc337 leri ben yeni taktım güç kaynağı bana geldiğinde onların yeri boştu ikisininde 1 ile 3 bacağına köprü atılmıştı. bulabilirsem öyle halininde fotoğrafını atarım.
Peki ustam düşük omaj direncin yerine sizce ne takabilirim

Bu transistorlerin yönünün doğruluğundan ve tipinden eminmiyiz?

Kopru orjinal miydi yoksa sonradan mı yapılmıştı acaba. Ya biri bunu maksimum voltaj için ayarlayıp o şekilde bıraktı.

Direnc için yorum yapamayacağım ne sema var ne başka bir örnek. Ancak aynı guc kaynagi olan birinden rica edip içinden bakmak lazim.

Bu transistorlerin yönünün doğruluğundan ve tipinden eminmiyiz?

Kopru orjinal miydi yoksa sonradan mı yapılmıştı acaba. Ya biri bunu maksimum voltaj için ayarlayıp o şekilde bıraktı.

Direnc için yorum yapamayacağım ne sema var ne başka bir örnek. Ancak aynı guc kaynagi olan birinden rica edip içinden bakmak lazim.
Emin değilim ustam dedim ya bi YouTube videosunda tıpatıp aynısını yapıyor arkadaş onu baz alarak yaptım. köprüler orijinal değildi. ben sana bir link atayım referans aldığım videonun bi bakarmısın sana za
Emin değilim ustam dedim ya bi YouTube videosunda tıpatıp aynısını yapıyor arkadaş onu baz alarak yaptım. köprüler orijinal değildi. ben sana bir link atayım referans aldığım videonun bi bakarmısın sana za

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri