Wincc ve simatic

yavuzz

Üye
forumda biraz araştırdım fakat bir türlü bulamadım elimde olan bir dökümanda takip edebildiğim yere kadar geldim fakat bir türlü işin içinden çıkamadım herhangi bir plc bağlantısı olmadan simatic ve wincc 7.00 eş zamanlı kulanmak istiyorum çok basit bir proje örneği varsa örneğin bir açama kapama yada and kapısı örnek olarak nasıl yapabileceğimi acıklarsanız çok sevinirim

wincc de projeni hazırla taglarını yaz.normal plc varmış gibi haberleşme ayarlarını MPI olarak yap.simatic managerda projeni yap plcsim i aç.plc projeni plcsime at ve run yap. sonra wincc projeni çalıştır.

örnek olarak sadece bir button oluşturdum adreseleme bitnde MW 1 yazıyor aynı şekilde bir açık kontak oluişturdum bunuda da adreslemesini m1.1 yaptım fakat bir türlü başaramadım aklıma takılan adreslemede mw1 ile plc içinde m1.1 aynımı yoksa farklı bir adresleme çeşid varmı?

wincc içerisinde oluşturdugun tagleri istediğini gibi tanımlayabilirsin M1.1 için tag ın properties kısmında bit seçmelisin.

hocam tam olarak dediğinizi bir türlü başaramadım winncc bir proje oluşturdum olşturduğum tag kısımnda proprties kısmından adress proprties kısımına giriyorum burada tag proporties adı altında bir sayfa çıkıyor burada adreslem yapabilmem için Adres yazan yerden select diyerek seçiyorum fakat bit seçemiyorum acaba bit memory olabilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim

tag properties de önce data type kısmında binary tag ı seç sonra select yap.adress properties de data kısmında bit memoryi seç istediğin biti ayarla.

hocam aynen dediğiniz gibi yapıyorum select kısmında I0.0 seciyorum dosyayı simentic M içinde buunan import OS ile simentic managera aktarıyorum hiç bir sourn olmadan wincc projesi sol tarafta gözküyor aynı şekilde bir kontak ve çıkış oluşturyorum buradaki kontağa I0.0 adreslemesini yapıyorum simentic managerdan projeyi başlat komut veriyorum fakat bir türlü birbirine haberleştiremiyorum

Arkadaşlar konu aktiftir takıldım kaldım bir noktada.

anladıgım kadarıyla sen cpu olmadan simiulasyon yapmak istiyorsun.Bunu plc kullanmadan ya Internal tagler ile yaparsın yada external tagleri plcsimden çalıştırarak yaparsın senin yaptıgın örnek projede tagları external olarak tanımlamıssın yanı bir plcnin içinde tanımlamıssın o yuzden haberleştiremiyorsun ya gerçekten bir plc ile baglanman gerek yada step7 de plcsim ile simule etmen gerek tagleri.Eger bunları yapmadan tagler ile çalışmak istiyorsan internel tagler tanımlamalı ve wincc içerisinde bu taglerle haberşemelisin böylece istediğin tüm animasyonları yapabilirsin.

anladıgım kadarıyla sen cpu olmadan simiulasyon yapmak istiyorsun.Bunu plc kullanmadan ya Internal tagler ile yaparsın yada external tagleri plcsimden çalıştırarak yaparsın senin yaptıgın örnek projede tagları external olarak tanımlamıssın yanı bir plcnin içinde tanımlamıssın o yuzden haberleştiremiyorsun ya gerçekten bir plc ile baglanman gerek yada step7 de plcsim ile simule etmen gerek tagleri.Eger bunları yapmadan tagler ile çalışmak istiyorsan internel tagler tanımlamalı ve wincc içerisinde bu taglerle haberşemelisin böylece istediğin tüm animasyonları yapabilirsin.
öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim konu başında da belirttiğim gibi herhangi bir plc bağlantısı olmadan sadece wincc ve simentic manager kulanarak simule etmek istiyorum wincc prograını import OS ile simentic manager aktardım sol tarafta gözüküyor aynı tag adreslerini verdim fakat bir türlü plcsim ile run komutunu verdiğimde hiç bir şekilde haberleştiremiyorum acaba opc server kulanmalımıyım yoksa iki program birbirini otomatik olarak görüyormu?

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri