Virus Bulaştı Yardım Lütfen

Dedejayjay

Üye
Arkadaslar flash diskime bulaşan virüs yüzünden flash diskimi bilgisayarıma taktığımda dosyalrımın hepsinin uzantısını exe yapıyor ve antivirus programıda dosyaları siliyor. Onemli bilgilerim vardı, simdi gözükmüyor. Dosyaları nasıl kuratarabilirim flash diskteki? Gerçekten silindimi acaba hepsi?

Bu konuyla ilgili bilgisi olanlardan ayrdım rica ederim.

eğer antivirüs programın ile flash diski taratırsan bazı dosyaları kurtarabilirsin daha sonra yedeğini alıp diski biçimlendirirsen diski kurtarırsın ancak bilgiler silinir

dosyaların diskte merak etme sadece gizli halde gizli dosyalarıda göster dediğin zaman aktif olmaz yani gizli dosyaları görmene engel olur hdd veya flas özelliklerinden baktıgın zaman dosyalarının tuttugu alan nedeniyle diskinin dolu oldugunu göreceksin çözüm olarak ilk önce flash disk bilgisayara takılı iken http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe linkteki combo fixi indirerek çalıştır çıkan tüm uyarılara evet ve ileri gibi olumlu cevap ver siyah dos penceresi çıkacak 50 ye kadar alt alta sayacak ve buldugu tüm köt amaçlı yazılımları silecek gerekirse sistemi yeniden başlatrıp kaldıgı yerden devam edecek daha kurtulmadık şimdi de http://software-files-a.cnet.com/s/...888369&psid=10227353&&fileName=HijackThis.msi
linkteki hijack this programını indir ve kur ve çalıştır çıkan pencerede Do a system scan only tıkla çıkan listede tüm kutucukları işaretle ve fix checked tıkla bu işlemi bir 2 defa yapmam iyi olur burda söylemem gerek açılışta tüm programlarını disable eder ve bu işlem sırasında sistemi yeniden başlatma isteyerbilir eğer kendi başlatmazsa sen sistemini yeniden başlat ve sisteminin daha stabil çalıştıgını görürsün :) şimdide asıl konuya gelelim iyi bi antivirüs yüklemen gerekiyor sana tavsiyem nod 32 4 internette ömür boyu süreli denenleri indirme kendilerine hayırları bile yok bunun linkini verirdim ama legal olmuyacak artı olarak anti virüs yanına dest5ek amaçlı :) usb disk secruatry programını yüklemen şimdi dosyalarına bak eğer hala gözükmüyorsa araçlar klasör seçenekleri gir çıkan pencerede görünüme gir gizli dosyaları gösteri tıkla artı olarak korunan sistem dosyalarını gizle seçeneğindeki onayı kaldır uygula tamam de dosyaların karşında bolşans umarım yardı8mcı olabilmişimdir bu ve buna benzer sorunlarda bu yöntemle bir çok kez büyük başarı sağladım...

Arkadaşım sorunun çözülmediyse eğer şu olayı dene bilgisayarıma gir araçlar/klasör seçenekleri/görünüm/korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen yazan yerdeki çentiği kaldır. Dosyalar gelecek ve senin yapacağın iş (bu dosyalar gizli gibi görünecek) o klasördeki dosyları başka bir klasöre taşı bilgisayarda hepsini bu yönntemle taşıdıktan sonra bilgisayarına, flash belleği biçimlendir. Bazı durumlarda virüs programları hangisi olursa olsun zarar verebilirler bu nedenle virüs temizlemesini önermiyorum.

Ücretsiz olarak Combofix programını indir flash belleğini bilgisayara tak ve programı calıştır virüsten eser kalmadığını göreceksin kesin çözüm budur.

Ben combofix önermiyorum.Ubuntu live cd var.Tak çalıştır.onunla dosyalarını kurtardıktan sonra (başka bir flasa kopyalayarak olabilir) virüslü flası biçimlendir.Bundan sonrada Microsoft security essential sürekli yüklü kalsın pc'de bende piyasadaki en iyi antivirs programı

Combofix iyidir. fakat bazı virüslerde kesinlikle işe yaramıyor :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,022
Son üye
Azatt

Yeni konular

Geri