Vaillant kombi ses sorunu

HKNBY

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Vaillant turbotec pro marka kombimizden eklediğim videoda da duyacağınız üzere aşırı rahatsız edici bir ses çıkıyor. Bu sesi her zaman çıkarmıyor, çoğunlukla kombinin peteklere sıcak su gönderdiği esnada yapıyor. Musluklardan sıcak su kullanıldığında ses gelmiyor. Sesi sirkülasyon pompası mı çıkarır yoksa üç yollu vana motoru mu? Sorun sirkülasyon pompasında mı diye sökerek haricen 220v verip çalıştırmak istedim ama başaramadım. Pompa soketinde 5 kablo var mavi ve kahverengi kabloya 220v verdiğim zaman motoru çalıştırmadım. Motoru haricen nasıl çalıştırabilirim ve bu ses sirkülasyon pompasından mı gelir yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• vaillant.zip
    3.8 MB · Görüntüleme: 9
Merhaba,
Youtube videosu harici herhangi bir dosya açmıyorum. Malum; virüs ihtimalini göz ardı etmemek gerek.
Ses sirkülasyon pompasından geliyor ise pompayı söküp iç rotoru kontrol edin. genelde sürtme izi belli olur. Yenisi ile değiştirildiği için maliyet etkindir. Birebir aynısını almalısınız, keza dar çanak geniş çanak vs boy ve çanak yapısı farklılığı var. Üç yollu motorunun sağlamlığını kontrol etmek için: 1 kombi sigortasını kapatın. 2 üç yollu motoru sökün. 3 petekler kapalı konumda iken sıcak suyu açın. (kombi içinde 1.5 bar su olmalı.Güvenlidir ve su sızıntısı veya akması gibi bir durum olmaz) 4 pompa ucundan metal pimin dışarı doğru çıkışını gözlemleyin. eğer pim rahat bir şekilde yuvada hareket ediyorsa ve pim yuvası paslı değilse sağlamdır. bu durumda üç yollu tamir takımına odaklanın. Pas ve kireçten sıkışmıştır.

Sirkülasyon pompası tamir takımı resmidir.
tsxqlzz.jpg

Merhaba,
Youtube videosu harici herhangi bir dosya açmıyorum. Malum; virüs ihtimalini göz ardı etmemek gerek.
Ses sirkülasyon pompasından geliyor ise pompayı söküp iç rotoru kontrol edin. genelde sürtme izi belli olur. Yenisi ile değiştirildiği için maliyet etkindir. Birebir aynısını almalısınız, keza dar çanak geniş çanak vs boy ve çanak yapısı farklılığı var. Üç yollu motorunun sağlamlığını kontrol etmek için: 1 kombi sigortasını kapatın. 2 üç yollu motoru sökün. 3 petekler kapalı konumda iken sıcak suyu açın. (kombi içinde 1.5 bar su olmalı.Güvenlidir ve su sızıntısı veya akması gibi bir durum olmaz) 4 pompa ucundan metal pimin dışarı doğru çıkışını gözlemleyin. eğer pim rahat bir şekilde yuvada hareket ediyorsa ve pim yuvası paslı değilse sağlamdır. bu durumda üç yollu tamir takımına odaklanın. Pas ve kireçten sıkışmıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 105773
Merhaba,

Ekli dosyayı görüntüle 105773

Hocam verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim. Videoyu izleyebilmeniz için YouTube a yükledim.

Bu videodaki sesin kaynağını merak ediyorum, kombi çalışıyor fakat gürültü çok rahatsız ediyor. Ben sirkülasyon pompasından olabileceğini düşündüğüm için kombiden pompayı söktüm ve içini açtım rotor yüzeyi çok temiz ve rotorlarla yuva arasında çok az bi boşluk var yani bu sesi yapacağını düşünmüyorum ama bir bilen olarak siz yorumlarsaniz çok sevinirim.

İkinci olarak bu pompa 5 kablolu modulasyonlu bir pompa. Pompayı kombiden sökerek sesin ondan gelip gelmediğini test etmek için mavi ve kahverengi kabloya 220v verdim ancak motoru çalıştırmadım. Yanlış uçlara mi elektrik verdim acaba? Pompanın soket resmini aşağıya ekledim. Pompayı 220v vererek nasıl çalıştırabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20240220_153705.jpg
    IMG_20240220_153705.jpg
    260.5 KB · Görüntüleme: 6
varsayılan yada evrensel olarak mavi ve kahverengi nötr ve faz olarak geçer. sistemi tam bilemediğim için sadece ölçüm yaparak onaylayabiliriz. siz varsayılan olarak doğru yaptınız. sonuçta motor çalışmadıysa arızalı demektir. (bu arada kombi motorunun ac olduğunu varsayıyorum, çünkü ben bilmiyorum)

Arkadaşlar, herkese cevapları için teşekkürler ederim. Peki bu modülasyonlu pompayı dışarıdan AC 220V vererek nasıl çalıştırabilirim, fikri olan var mı? Kombi üzerinde çalışıyor ama kombiden çıkarıp mavi ve kahverengi kabloya 220 verince dönmüyor. Yanlış kablolara mı voltaj veriyorum? Voltaj yüksek olduğu için deneme yanılma yapmak istemiyorum.

Arkadaşlar, herkese cevapları için teşekkürler ederim. Peki bu modülasyonlu pompayı dışarıdan AC 220V vererek nasıl çalıştırabilirim, fikri olan var mı? Kombi üzerinde çalışıyor ama kombiden çıkarıp mavi ve kahverengi kabloya 220 verince dönmüyor. Yanlış kablolara mı voltaj veriyorum? Voltaj yüksek olduğu için deneme yanılma yapmak istemiyorum.
soketi ters takma olasılığınız olmadığına göre, kartın üzerinde bir sorun vardır. kartı incelemek lazım.

soketi ters takma olasılığınız olmadığına göre, kartın üzerinde bir sorun vardır. kartı incelemek lazım.
Karttan bağımsız çalıştırmak istiyorum, pompayı kombiden söktüm! YouTube da onlarca video var pompaya 220V vererek test edilebileceğini gösteren. Bu videolarda pompada üç kablo var faz, nötr ve toprak bende ki pompa beş kablolu hangilerine elektrik vermem lazım? Mavi ve kahverengi olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri