ustalar bi el atın lütfen

arkadaşlar 16 f 628 a ile yapılmış 8 girişli 4 çıkışlı devrem var. endüstriyel uygulamada kullanmaya çalışıyorum.
ama bi türlü çalıştıramadım.:(
durum şu şekilde ;
3 faz asenkron motora yol vermeye çalışıyorum.aslında basit bişey gel görki çalışmadı işte.
motora 220v 4kw 2 adet kontaktor bağlı. kontaktorler 24v dc role yardımı ile çekiliryor.pic kartında ise 5vdc role var.
ileri geri butonlarına basılınca motor belirli süre çalışması işteniyor.

sorunum şudur;
motora bağlı sigortayı açınca yani güç kontaktörlerin de akım kesilince pic kartı, kumanda panosu ve kontaktörler normal çalışıyor.
motor sigortasını kapatıp kontaktor üzerinden akım geçişini sagladığımda, butona basılınca kapalı kalması gereken kontaktör sürekli ac kapa yapıyor.
bu ac kapa larda muhtemelen pic progamı reset yapıyor. kontaktörün her bi fazında takriben 1 amper akım geciyor. çok büyük yük değil.
kontaktoru elimle zorlayıp butona basarsam sorun olmuyor.
kontaktorleri picli devreden uzaklaştırdım olmadı
motor kablolarını panonun dışına aldım olmadı.
kontaktorleri ve kabloları değiştirdim olmadı.
sizce ne yapmalıyım?

ilginize teşekkür ederim

sistemin basit bir şemasını çizerseniz iyi olur.

rölelere giden beslemeler motor akım çektiği için düşüyor ve bu röleler tam çekemiyordur. benim görüşüm. röleleri ve pici besleyen güç kaynakları nedir. basit bir şema lazım.

toyer usta şemayı ekledim.kartı harici 5 v besleme ile denedim sonuc değişmedi.bu arada tüm kumanda kablosu 0.50 mm çap acaba ince geliyo olabilirmi?
as.jpg

Hızlı Bir Bakış ile Gördüklerim;
1.Kontaktör Besleme Uçlarına A1 - A2 RC Flitre ( 100nF 250v + 100 Ohm 1Watt )
2.24v DC Role Besleme Uçlarına Ters Paralel Diyot ( 5 volt Rolede Yaptığınız Gibi )
2.Optokuplör Girişindeki Direnç Değeri 3K ile 5K Arası Omalı
Başarılar.

Son düzenleme:
Merhaba,
Pic ile güç kontrolu yapacağınız zaman PIC'i opto ile tamamen izole yani tüm giriş ve çıkışları opto ile yapınız PİC'i de başka bir besleme ile besleyiniz.Ayrıca PIC'i kontaktörlerden uzak ve sparklardan etkilenmeyecek şekilde izole ederseniz tahmin ediyorum sorun kalkacaktır.

picin transistoru süren ucundaki 10k fazla değil mi ?

tik tik ediyor dediğiniz röle (cekip bırakan transistorle sürdüğünüz röle mi ?

picin transistoru süren ucundaki 10k fazla değil mi ?

tik tik ediyor dediğiniz röle (cekip bırakan transistorle sürdüğünüz röle mi ?

10k yi Biraz küçülterek deniyeyim.
Lojik 1 seviyesinde 10k ve beyz uçları arası 3,6 v EMK okunuyor. Normal sanki.
Motora bağlı kontaktor sürekli AC kapa yapıyor. Tabiki ona bağlı her iki rolede AC kapa yapiyor

2.2k ile bi deneyebilirmisiniz.

sorun çözeldi ise nasıl çözüldüğünü paylaşırsanız bizede tecrübe olur.

Kartın üzerinde oynama yapa yapa bakir hatlar iyice dagaldi . yeni devre çıkartıp tekrar baskı vesayere . yani gelişme yok ... Neticeyi paylasirim. Herkese teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri