usburn1.5 pıc 18f2550'nin 20 mhz boot hex hatası

eagle33

Üye
Arkadaşlar branner8-p nin 20 mhzlik boot hex’ini 18f2550 ye atmaya çalıştım böyle bir hata verdi sebebi nedir acaba ne yapmam gerek yardım edebilirmisiniz(ayrıca pıc proğramlama kartım da bir başka branner8 ,usburn1.5 proğramı )pın ve pıc ailesi doğru işaretli, proğram pici tanıyor, kalibrasyon ayarı tamam 16f84 ü proramladım şimdiye kadar ama 2550 ye atamadım hexi

hata;

– HEX-file re-loaded
– HEX-file contains Config-data

Erase PIC -finished
Start to program FLASH## 31792 error(s)
Start to program ID – ok
Start write Configuration – ok

bende de aynı programlayıcı var pic i tanıyor zannediyorsun ama hex dosyasını atınca senin dediğin gibi hata veriyor, çok uğraştım sonunda tanımadığını farkettim 16f84 kullanıyodum, takınca 16f84 yazınca hata veriyor usb den çıkartıp takıyorum bi kaç seferde 16f84a yazınca sorunsuz programlıyo ama onu tutturmak gerçekten zor oluyo.

usburn 1.5'te "Identify PIC in programmer" seçeneğinde pici tanıyor ve silebiliyor ama hexi attıktan sonra bu hata oluşuyor

– HEX-file re-loaded
– HEX-file contains Config-data

Erase PIC -finished
Start to program FLASH## 31792 error(s)
Start to program ID – ok
Start write Configuration – ok

bunun sebebi pic mi yoksa proğrammı

ayrıca "Blank check" (Buradan PIC’te bir hata oluşmuşsa görünmesi sağlanır. ) seçeneği ile kontrol ediyorum bu hata oluşuyor

Blank-Check :
## 32597 error(s) in FLASH
-- ID is blank
## 18 error(s) in EEPROM
(-- 6 error(s) in CONFIG, don't care)

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Evet arkadaşlar sorunu çözdüm picler statik elektrikten etkilenen devre elemanlarıdır elimize aldığımızda bozulabiliyorlar bunun için mümkünse taşırken yalıtım yapın soket üzerindede bişi olmuyor üniversitede bir microişlemci ders hocam "şu an elime 10 tane pic ver bi tanesi sağ çıkmaz çünkü çok gerginim ve sinirliyim " diyor bence malzemeciden alırken bile dikkat edin özellikle pahalı olan piclerde benim pic bu yüzden bozulmuş çünkü daha önce hiç bir devrede kullanılmadı sadece 3 kişinini elinden geçti malzemeci, spariş ettiğim arkadaş, ben :d hangimiz bozduk bilmem ama picin flash ı arızalanıyor ve pic proğramında hexi atarken flash hatası varsa sorun picte demektir.dikkat edin arkadaşlar :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri