UPS li sistemde tristörlü kompanzasyon çalışmıyormuş.

drejfatih

Üye
Merhaba,

Günlerdir çözmeye çalıştığım sorunu sonunda buldum. Tristörlü kompanzasyon istikrarlı çalışmıyordu, yani sinyal gittiği halde tristörler devreye girmiyordu. Nedeni UPS'miş. UPS yi kapattığımda kompanzasyon normale dönüyor. UPS, sistemde 3,5 ve 7. harmonikleri toplamda %10 seviyesinde oluşturduğu için tristörlerin devreye girmesini engelliyor. Sorunu bulduk ama çözümü düşünüyoruz. Ya kompanzasyon girişine filtreleme yapacağız ya da tristörleri söküp kontaktör takacağız diye düşünüyorum. Şimdi siz değerli arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

Rölenin Akım ve gerilim beslemelerini UPS girişinden önce alarak ve kompanzasyonu UPS girişinden ön-
ce yaptığınızda sorun olmaması gerekir.

Yanlışmı okudum, UPS, beslemesini, kompanzasyon akım trafosu ve rölelerinden önce yapmak gerekmezmi. Böylece, röle, UPS'i görmemiş olacakdır. Zaten normalde, UPS tesısın herhangi bir yerındedir vede, röle ve akım trafosondan sonra bağlıdır.

fahri yetiş ' Alıntı:
Rölenin Akım ve gerilim beslemelerini UPS girişinden önce alarak ve kompanzasyonu UPS girişinden ön-
ce yaptığınızda sorun olmaması gerekir.

sorun rölede değil tristörde. Bizde özdeş iki kompanzasyon panosu var. Bunlardan biri normal çalışıyor ama UPS nin bağlı olduğu trafonun kompanzasyon panonosu çalışmıyor. UPS yi kapattığımızda normale dönüyor. Tristörler şebekenin sıfır geçiş noktasında tetiklendiği için ve tristör girişi hiç sıfırı görmediği için devreye girmiyor. Çünkü tristörün giriş şalterini birkaç kez aç/kapa yapınca devreye giriyor.

Kompanzasyon,UPS ten önce yapılacak şekilde olur ise ( UPS girişinde ) veya rölenin akım-gerilim bes-
lemeleri, UPS ten önce alınır ise demek istiyorum.Basitçe denenebilir !

akım trafosu UPS den önce, Tristör beslemesini UPS'nin çıkışından aldım olmadı, Diğer trafodan besledim yine olmadı. Kompanzasyonun ana girişini UPS den önce bağlamanın imkanı yok. Aklıma filtreleme yapmak geliyor onu araştıracağım.

Yani

600kVar lık bir kompanzasyon panosunun girişine filtreleme nasıl yaparım.

Gerilimler de UPS ten öncemi ? Geçtiğimiz günlerde,300 kva lık bir tesis bu nedenle maalesef çalışmıyor idi,ge-
rilimleri UPS öncesinealınca,herşey normale döndü.

Daha önce de belirttiğim gibi besleme UPS den sonra alınmış değiştirmenin imkanı yok. Gerilim harmoniği %2 akım harmıniği %8, sorun yaratacak olan gerilim harmoniği diyeceğim ama oranı düşük. UPS yi kapattığımda sorun çözülüyor. UPS ye bağlı MR, TOMOGRAFİ, ONKOLOJİ gibi medikal cihazların bir etkisi olabilir mi acaba.

Kompanzasyona referans veren akım ve gerlimler,aynı noktadan ( UPS girişi veya çıkışı olabilir.UPS giri-
şinden olması daha sağlıklıdır ) olmadığı sürece,kompanzasyonunuzun sağlıklı çalışması mümkün değildir.
Bağlantıları değiştirmediğinizde,ihtiyaç olmadığı halde,tüm gurupların devreye girerek tehlike yaratması-
na ve UPS in hasarlanmasına sebep olunabilir.Bahsettiğim 300 kva UPS te aynı durum meydana geliyor-
du.Akım trafosunu değiştirmek zor olacağından,gerilim referanslarını,akım trafosunun bağlı olduğu şebe-
ke bölümüne aktarmayı düşünmeniz gerekir.Bence,en sağlıklısı,referansların UPS ten önce alınmasıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri