Trifaze Asenkron Motorun Jeneratör Gibi Elektrik Üretimi

evet arkadaşım ikaz gerilim gerekmiyor vede motrun gücünün 2/3 si kadar kondansatör bağlanıyor vede gücü motor gücünün 1/2 si kadar oluyor ben bobinajcılık yapıyorum sarıma böyle bir alternatör gelmişti

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim elimde bi motor var elektrikli süpürge motoru onun da rotoru sargılı ya ben ona dış etkiler yardımıyla devir kazandırsam bu bana verimli bi enerji verirmi . Sadece verim isityorum kaldırıp 5k w istemiyorum

Faraday yasasına göre;

Bir sargıda gerilim endüklenmesi için,
  • Bir bobin zamanla değişen manyetik alan içinde bulunursa (manyetik alan çizgilerine dik olarak) o N sarımlı bobinde gerilim endüklenir.
  • Yada bir bobin manyetik alan içerisinde hızla hareket ederse, o bobinde gerilim endüklenir.
Şimdi, manyetik alanda enerji dönüşümünün 2 şekli var onu hatırlayalım.
Ya yukarıdaki ifade ile gerilim endükler jeneratör modunda çalışır bir makine,
yada manyetik alan içerisinde ona dik yönde duran bir iletkenden akım akarsa o iletkende kuvvet (hareket) endüklenir.

İşte bu da motor çalışmanın esasıdır.
Şimdi şu motor çalışmaya bir bakalım:Manyetik alan var, bobin var, akım akınca hareket oluyor.

Şimdi de ilk kuralı düşünelim:manyetik alan var, içinde bobin hareket ediyor ve üzerinde gerilim endükleniyor.

Eeee, motorda da bu var. Dolayısı ile motorda bir yandan kuvvet endüklenirken, bir yandan da bobinler manyetik alan içinde hareket ettiğinden dolayı onlarda gerilim endüklenir, buna zıt elektromotor kuvvet (zıt emk) denir.

Zıt emk enerji dönüşümünün yapı taşıdır, o olmadan ister motor - ister jeneratör enerji dönüşümü yapamazsınız.

beyler benim kafama bişi takıldı hani motorlu testere var ya bu motorlarda ateşleme sistemi benim yıllar önce söktüğümde gördüğüm alemiyyum rotor ve rotora gömülü tek bir neodyum mıknatıs vardı dışta ise bir bobin bobinin ortasında da kalem bil ebatlarında sac gördüm motorun anahtarını of konumunda iken start ipini çektim bobinin çıkışı baya çarptı beni bujiye 1500 watt manyetik elektrik verdiğini söylemişlerdi hatırladığım kadarıyla isterseniz bunun üzerine yoğunlaşalım deneme şansı olan bu konuda bilgi sahibi olan varmı bence %70 verim alabiliriz endüsion bobiniyle florans lamba yanıyorsa manyetik elektrikte pekala kullanılabilir bu konuda siz üstatlardan yardım bekliyorum. alemiyyum rotora extradan hdd mıknatısları yeleştirmesi kolay bobin olayına gelince aynını veya bir benzerini pekala sarabiliriz ne dersiniz?

rotorda mıknatıslanma olmaz ise elektirik üretilemez ha bunu ya uyartım akımıyla yaparsın yada mıknatısla

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri