Trifaze Asenkron Motorun Jeneratör Gibi Elektrik Üretimi

selam arkadaşlar bir sorum var trifaze asenkron motor jeneratör gibi elektrik üretirmi benn şahit oldum üretiyor ilk önce mümkün olamaz diye düşündüm ama motorun mili döndüğü sürece elektrik üretiyor bağlantılarına baktım yıldız bağlı motorun U V W uçlarına 5 kvar lık trifaze kondansatör bağlanmış yıldız noktasıyla her faz ucu arasından 220 V gerilim alınıyor biraz kafa yordum ama tam anlayamadım meslek lisesinde böyle bir konu işlediğimizi hatırlamıyorum fikri olan varmı açıklaması varmı saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evet üretir. normalde üretebilmesi için rotorda mıknatısiyet olması lazım. Motor olarak çalışmışsa kalan mıknatısiyetten dolayı üretmiştir. Ancak sürekli üretebilmek için rotorda sürekli bir uyarma gerilimi mevcut olmalı. zaten yapı olarak generatörle motor arasında yapısal olarak çok fark yok.

Asenkron motor, senkron devir sayısının üzerinde tahrik edilirse ve uçlarına uygun değerli kondansatörler bağlanırsa, generatör olarak çalışır. Üretilecek gerilimin kalıcı mıknatısiyetle bir ilgisi yoktur. Generatör çalışması için gerek ve yeter şart senkron devrin üzerinde tahrik edilmesidir. Yani kayma negatif olacak.

Evet üretir ASM veya başka bir motor üretebilir tabi bu motor çeşidine göre farklılıklar gösterebilir bir motorun nasıl elektrik ürettiğini en basit olarak küçük bir dc motorun ucuna led diyod bağlayıp milini elinizle çevirirseniz led diyodun yandığını görürsünüz.

yardımcı elemanlar kullanılmak şartıyla evet üretir ama sadece görüntü verir. herhangi bir alıcı çalıştırmada faydalı olmaz. amaç dahilinde kullanılamaz.ama o şekilde sonuç vermez.denediginizde bunu görme imkanınız olunca hak verirsiniz.deneyen arkadaşlar sonucu belirleyince yazarsa mn olurum saygılarlımla.....

yardımcı elemanlar kullanılmak şartıyla evet üretir ama sadece görüntü verir. herhangi bir alıcı çalıştırmada faydalı olmaz. amaç dahilinde kullanılamaz.ama o şekilde sonuç vermez.denediginizde bunu görme imkanınız olunca hak verirsiniz.deneyen arkadaşlar sonucu belirleyince yazarsa mn olurum saygılarlımla.....
YouTube - induction motor generator 2 0f 3
Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu tarz yapılan jenaratörler piyada satılıyor zaten. Yani bu deneysel bir uygulama değil ticari olarak ta var. Ben şahsen böyle bir uygulama yaptım. Normal çalışıyor.

Bu tarz yapılan jenaratörler piyada satılıyor zaten. Yani bu deneysel bir uygulama değil ticari olarak ta var. Ben şahsen böyle bir uygulama yaptım. Normal çalışıyor.

Kaç kW lık motordan kaç kW enerji alabildiniz? Paylaşırsanız seviniriz.Zira uzun yıllar önce bir deney yapmıştık 4 Hp lik bir motor ile ancak bir lamba zor çalıştı... Ayrıntıları tam hatırlamıyorum ama...

4 kutuplu bir motoru kayış-kasnak sistemi ile 1500 devir üstünde döndürüp yapmıştık , tabiii deneysel...

Bu nasıl ticari olur ? Yani ticari olarak bir uygulaması ,karlılığı olur mu diye kafa yormuştuk kısa bir zaman...

Ama bu bir jeneratöre göre veriminin gayet az olduğuna karar vererek , olmaz diye bir sonuç çıkarmıştık...

kullanılan motor standart sincap kafesli motor mu?Yoksa rotoru sargılı motor muydu?Biz de benzer bir ugulamada (sincap kafes) pek verim alamamıştık.Artık piyasada pek bulunmayan rotoru sargılı motor ile yüksek verim elde edilebilir.Zadet genaratörün de rotoru sargılıdır.Dc motorlada ise işlem daha basittir.Her dc motor üretici olarakta kullanılabilir.

benim anlamadığım şey , ikaz akımı olmadan bilemi elektrik üretiyor .
eğer öyleyse bu çok güzel birşey gerçekten.
Ama bana bu pek mümkün değil gibi geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri