transistor akım kazancı yardım !

metak21

Üye
arkadaşlar akım kazancı nasıl kullanılıyor devrede, yardımcı olabilir misiniz B=IC/IB
IC=B.Ib yaptık akım kazancı 12mA üreteçmi veriyor yada transistormü veriyor bu akımı.

Örnekle açıklayalım:
Transistörümüzün akım kazancı=100 olsun.

Bu transistörün beyz akımı 1 mA olduğunda kollektörden geçen akım 100 mA olur. Daha fazla olmaz yani.

şimdi bu akım 100mA üreteçtenmi geliyor yada transistorden.

Üreteçten gelip, transistörün kollektör ucundan emiter ucuna doğru gidiyor, oradan da üretecin (-) ucuna gidecek.

şimdi ben devreyi yaptım diyelim kollektor ucuna bir direnç ve led bağladım bunu transistorsuzde yapabilirim burda transistor bana akım kazandırıyorsa ben 10 adet led calıştırabilir doğrumu

Ekli dosyalar

• C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_sekil4_10(b).jpg
    C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_sekil4_10(b).jpg
    7.6 KB · Görüntüleme: 22
Çok şey birbirine karıştı.
Transistör akım kazandırmaz, bir üreteç değildir, kontrol elemanıdır.

Amacınız 10 adet led çalıştırmaksa;
10 adet ledi seri bağlayıp kollektör ucuna bağlayınız, uygun değerde bir direnç ile güç kaynağının (+) ucuna bağlayın. Ortalama olarak her led üzerinde 2V gerilim düşümü hesaplayın, dolayısıyla güç kaynağınız 20 Volttan fazla gerilim vermelidir. Ledlerin üzerinden geçecek akımı da 10 mA olarak düşünüp seri bağlayacağınız direnci hesaplayınız.

Bunlar bitince beyz devresi hesaplarına geçebiliriz.:)

bak benim tasarladığım bir devrede 9v pille 3v ledleri çalıştırdım hepde 12 adet led 4 transistörler yapdım istersen sana fotorafını göndereyim pil deki gerilim düşümü 3v ama 12 led çalıştırdım.............

Albak

bak benim tasarladığım bir devrede 9v pille 3v ledleri çalıştırdım hepde 12 adet led 4 transistörler yapdım istersen sana fotorafını göndereyim pil deki gerilim düşümü 3v ama 12 led çalıştırdım.............
Arkadaşım anlaşılıyor ki bu işe uzaksın, yaptığın devrede ledler kendi içinde seri birbirlerine paralel bağlı, bu şekilde çalışması normal fakat ledler için sağlıklı değil *3 v değil (bknz: led renk/voltaj).

bak kırmızı led 2.20 volt. Pil 9v olduğunda en fazla 4 adet çalıştırırsın orda paralel değil sana yalan atacak değilim 12 led var orda seri bağlanmıştır. İstersen 30 adet LED çalıştırayım sana 9 volt pille ledler seri halde paralel değil tamam...!

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri