transformatorler ne işe yarar

birtost

Üye
Arkadaslar ben biraz ne işe yaradığınA baktım ama pek bi şey anlamadım yani basit bi üretec motor devresine bağlasak ne olur yani motor hızlanır falan mı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Transformatörler, elektrik enerjisini elektromanyatik indüksiyon yolu ile frekansta ve güçte bir değişklik yapmadan akım ve gerilim değerlerini ihtiyaca göre bir oranla değiştirebilen elemanlardır.

Transformatörler genellikle AC (Alternatif akım) akımın yükseltip alçatma görevi yapar peki neden alternatif akım ? Çünkü alternatif akımın taşınması ve yükseltilip alçaltılması doğru akıma göre göre daha kolaydır.

Eğer siz alternatif akımı yükseltmek istiyorsanız yükseltici transformatör indirmek istiyorsanız alçaltıcı transformatör kullanıcaksınız.

Örneğin, basit bir DC ( Doğru akım) motorunu çalıştırcaksınız bunu çalıştırmak için sadece transformatörün sekonder sargısına motoru bağlayamazsınız çünkü motor doğru akım motoru bunun için ilk önce transformatörün primer sargısına 220 V AC akım vereceksiniz daha sonra transformatör bu gerilimi düşürücek ( hangi tip kullandıysanız Örn 12 V - 24 V ) daha sonra transformatörün sekonder sargısına bir köprü diyot bağlıycaksınız bunun nedeni alternatif akımı doğru akıma çevirmek sonra diyotun + ve - ucunu motora bağlıycaksınız ve motor çalışıcak

Transformatör Nüve Çeşitleri

1) Mantel tip nüve

2) Çekirdek tip nüve

3) Dağıtılmış tip nüve

:)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Biraz da anlaşılır yazar mısınız daha basit bi şekilde

trafolar genellikle 220 voltu 12 veya 24 volt çevrin düşürücülerdir, yalnız trafolar çok geniş bir kavramdır.

Transformatörler iki veya daha fazla elektrik devresini elektromanyetik indüksiyonla birbirine bağlayan elektrik devre elemanıdır

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri