Trafoya Yağ İlave Etmek

TESLA_06

Üye
Bir trafoya yağ ilavesi yapılacağı zaman ,etiketteki yağdan (trafo içindeki)mı kullanmak gerek?

Farklı marka yağ kullanılabiliyorsa ,hangi özellikleri yanı olmalıdır ,yada hangi oranda yapılmalıdır?

formda bu başlık altında açılmış konulara baktım ,tutarlı bir cevap yok ,kimisi sorun olmaz diyor ,kimisi sorun olur diyor.

şimdi trafo yağı ile ilgili işlerde çalışan,trafo imalat ,Bakım işlerinde çalışan arkadaşlardan DÖKÜMAN ,TABLO destekli

bu konuya son noktayı koyacak ,kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak

cevaplar bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şöyle bir şey diyebilirim mesela teiaş yağ ile ilgili kendi şartnamesini oluşturmuş. geçen de bir şöyle bir durum olmuştur. yağın markasını hatırlamıyorum da kabul görülen bir yağ daha sonra kabul görmez olmuş içindeki bileşenlerin fazlalığından dolayı yani demek istediğim yağın özellikleri kabul edilebilir derecede birbirine yakın ise farklı markalar kullanılabilir. Sayın Musa SEZER Beyin trafo yağları ile ilgili kalın bir kitabı var tavsiye ederim.

şöyle bir şey diyebilirim mesela teiaş yağ ile ilgili kendi şartnamesini oluşturmuş. geçen de bir şöyle bir durum olmuştur. yağın markasını hatırlamıyorum da kabul görülen bir yağ daha sonra kabul görmez olmuş içindeki bileşenlerin fazlalığından dolayı yani demek istediğim yağın özellikleri kabul edilebilir derecede birbirine yakın ise farklı markalar kullanılabilir. Sayın Musa SEZER Beyin trafo yağları ile ilgili kalın bir kitabı var tavsiye ederim.

yağın hangi özellikleri ,ne derece yakın ise kabul edilebilir? şartname ,yada kitabın bu konu ile ilgili kısmını burada paylaşabilir misin?

BEST te yağ dolumu yapılıyor,döküman da mevcuttur belki?

shell diala ax trafo yağı ençok kullanılan yağ türü bizim işletmede hangi tarafonun yağ markasına baktıysam bu yağ ismi yazıyo.trafoya yağ ilavesi yapılınca og buşingi gevşeterek havasını alıyoruz yanii gevşetilenyerden yağ gelenekadar.bir sürü trafonun yağ ilavesini hep böyle yaptık.dediğim gibi bakımını yaptığımız trafoların yağ markası aynı yağ markasıyla yaptığımız için farklı bi yağmarkasının n yapabileceğini bilemiyorum. varsa bilen burdan öğrenecez artıkın

döküman hard copy var . ciltli kitabın da scan edilmesi biraz zor da. teiaş ta çalışan birisini tanıyorsanız eğer Musa SEZER in kitabı vardır onlarda. çünkü gelen müşterilere dağıtılıyor kitap

Trofolara farkli yag koulmaz ilk basta bir fark olmaz diye düşünmeyınız .? Bir otomobile için de yag varken baska marka veya baska ozelıkte yda baska kalınlıkta yag koyamıyorsnız trafo yada koyamazsınız.
Farklı yaglar bir birini kabul etmeye bilir farklı katolızor gibi işlem yapabilir sargıların üzerine sabunsu bir madde olusur ve trafonun sogutma yagın deviri agırlasır ve traf istenilen randımanı vermez ve zaman için de yanmaya aday bir trafonuz olur.

benim merak ettiğim hangi değerden sonra treafo yağının değiştirilmesi gerektiğidir..

çok güzel bi soru
bizim işletmede hiç öyle bi sorunumuz yok
yandımı değiştiriyoruz :)
türk usulüüü

Bir trafoya yağ ilavesi yapılacağı zaman ,etiketteki yağdan (trafo içindeki)mı kullanmak gerek?

Farklı marka yağ kullanılabiliyorsa ,hangi özellikleri yanı olmalıdır ,yada hangi oranda yapılmalıdır?

formda bu başlık altında açılmış konulara baktım ,tutarlı bir cevap yok ,kimisi sorun olmaz diyor ,kimisi sorun olur diyor.

şimdi trafo yağı ile ilgili işlerde çalışan,trafo imalat ,bakım işlerinde çalışan arkadaşlardan DÖKÜMAN ,TABLO destekli

bu konuya son noktayı koyacak ,kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak

cevaplar bekliyorum
-------------
sevgili tesla mevcut trafo yağından farklı bir yağ ekleyecekesen bu miktar tanktaki yağın 10 da 1 ini geçmemelidir.(tankta 50 lt yağ varsa farklı cinsteki ekleme yapacağın yağ oranı 5 lt yi geçmemelidir)

ayrıca bir soru daha var yağ ne zaman değişmelidir diye. yeni bir trafo yağının delinme değeri (izole durumdan iletken hale geçme değeri) 200Kv/cm dir. yani 200Kv gerilim altında 1cm ve üstündeki mesafede yağ iletken hale geçiyorsa bu yağı değiştirme zamanı gelmiştir. bu yapılan teste trafo yağı izolasyon testi denir.
yağ numunesi alma konusunda sorularınız varsa burdan yardımcı olabilirim.

Değerli arkadaşlar,
Musa Sezer 'in "Trafo Bakımı ve Yalıtım Yağı" isimli kitabını aşağıdaki e-mail adresinden üçretsiz olarak istiyebilirsiniz.
[email protected]
İyi çalışmalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri