TRAFO TENEFÜS CİHAZI

Arkadaşlar trafo devrede iken tenefüs cihazının söküp bakımı yapılabilinirmi?
Saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Teneffüs cihazı dediğiniz,yağlı filtre olsa gerektir.Bunun ne gibi bir bakımı olabilir ?Prensip
olarak,sistem enerjili iken,bu tip operasyonlar yapılması uygun değildir.Enerjiyi kestikten
sonra 3-5 dakikada,istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

eğer kurutucudan bahsediyorsan ( silikajel + yağ) hızlı (nem aldırmayacak kadar) olmak koşulu ile değişebilir

silikajeli değiştirmek gerekiyosa enerjiyi kessen daha iyi olur ne olur ne olmaz elin kayar hayatı tehlike olduğu için kesmek daha sağlıklıır.

büyük bir trafo mu yoksa dağıtım trafosu mu

büyük bir trafo mu yoksa dağıtım trafosu mu

her ikisi için varsayalım , dağıtım ve güç trafosu olsun .

yapılması gereken nedir? yardımcı olur musun ? kafalarda soru işareti kalmasın

meslek trafo imalat diye tahmin ediyorum , en doğru bilgi imalatcıda olur.

Arkadaşlar trafo 70MVA'lık generatör trafosu Tenefüs cihazı(yağ+silikajel) Rezerv tankın altında kademe mekanızmasına yakın enerjili ortamla uzaktan yakından ilgisi yok. Düşünelim yağı bitmiş zaten trafo nemli havayı alıyor. Bunu trafonun enerjisini sökmeden bakımın yapılmasında ne gibi sorun olabilir.
Saygılar....

nemi tutan silikajel , tozu ve pisliği tutan kaptaki yağdır.

silikajel nem tutma özelliğini yitirmemişse sadece kaba yağ koy ,yağ kabı ayrı olarak cıkıyor bazılarında

eğer silikajel de değişecek ise 1 saatlik işi yok zaten ,bence bu şekilde yağsız olarak çalışması daha sakıncalı bir durum toz giriyor şu an öyleyse . trafo hemen nem alacak diye birşey yok ama toz tehlikeli.

Sevgili tesla şuan bakımına başladığım 10 adet en küçüğü 70MVA olan güç tarolarında tenefüs cihazı bakımına başladım. 1980'den bu zamana kadar hiç bakılmamış.
Dedim ya bu tarfoların 5 tanesi generatör trafosu enerjisi kesilmesi çok zor ......
Bunun için bende tenefüs cihazını söküyorum bir beze bol yağ emdiriyorum boşta kalan rezerv tankı borusunu o bezle tıkayacak şekilde değil normal bir şekilde kapıyorum. Dediğiniz gibi. 1 saatık Bakım sonrası montajını yapıyorum.
saygılar.....

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri