Torna masasını düzlemek?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Geçen ay yeni bir torna aldım. Altına da kendim 54mm ahşaptan 6 tekerlekli bir masa yaptım. Masanın üst tarafını elimden geldiğince düz yapmaya çalıştım ama az da olsa eğiklik vardır.

Tornada bir parça kestiğimde parçanın iki tarafının çapı eşit olmuyor. Bir tarafı her zaman bir miktar daha kalın oluyor. Bunu düzeltmek için ne yapmak lazım? Sorun masada mı yoksa tornada mı bir şey yapmak lazım?

Fotoğraflarda görünmüyor ama masanın üst tarafında tornanın 2 ayağının oturabileceği destekler var. Ayrıca masanın arka tarafında da dikey eksende çapraz destek attım. Masa oldukça sağlam ama sonuçta ev yapımı olduğu için mükemmel geometride oldu diyemem.

Neyse sonuçta torna düzgün kesmiyor. Ne tavsiye edersiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20150119_231346.jpg
    IMG_20150119_231346.jpg
    851.1 KB · Görüntüleme: 141
  • IMG_20150122_220227.jpg
    IMG_20150122_220227.jpg
    559.9 KB · Görüntüleme: 146
merhaba resimleri inceledim ve bence bu tezgahı tekerlekli bir masaya koyarak baştan hata yapmışsın.ben daha önce tezmaksan mak.a.ş. revizyon elektrik teknisyeni olarak çalıştım ve burada şunu gördüm torna tezgahında tezgahı terazide çalışacağı yere montajını yapmak önemli.sen ne kadar bu masayı teraziye aldığını sansanda bence teraziye gelmez!bu benim düşüncem tabi.ayrıca masanın profillerini sigma profil veya demir profilleyle yapsan daha iyi olurdu.Dediğim gibi bunlar benim kişisel görüşüm.Tezmaksan da ben CNC revizyon bölümündeydim ve bizim tezgahlarımız çok büyüktü.Ve onları biz isviçre malı çok hassas terazilerle çalışacağı yere kurulumunu yapıyorduk.

merhaba resimleri inceledim ve bence bu tezgahı tekerlekli bir masaya koyarak baştan hata yapmışsın.ben daha önce tezmaksan mak.a.ş. revizyon elektrik teknisyeni olarak çalıştım ve burada şunu gördüm torna tezgahında tezgahı terazide çalışacağı yere montajını yapmak önemli.sen ne kadar bu masayı teraziye aldığını sansanda bence teraziye gelmez!bu benim düşüncem tabi.ayrıca masanın profillerini sigma profil veya demir profilleyle yapsan daha iyi olurdu.Dediğim gibi bunlar benim kişisel görüşüm.Tezmaksan da ben CNC revizyon bölümündeydim ve bizim tezgahlarımız çok büyüktü.Ve onları biz isviçre malı çok hassas terazilerle çalışacağı yere kurulumunu yapıyorduk.
Tornanın iskeleti dökme demir. Terazisi bozuk bir masa bu demiri eğebilir mi?

Benim bildiğim bozar çünkü cnc torna ve frezelerde dökme demir ama ayaklarını teraziye almak için isviçre malı hassas terazilerle teraziye alıyorduk

Tornanın ağırlığı 110 kilo ve bunun çoğu iskeletin ağırlığı. Böyle bir iskeletin masaya göre eğilmesi beni şaşırtıyor.

ahşab ın güzelliği işte. çok sıcak duruyor.
ama ahşapla çok ilgilendiğimden, antalyada ahşap nemi çeker ve uzar. terazi için vidalı bir mekanizma olsa iyi olabilir

Suat hayırlı olsun.

25/5 vidalı mil rulman yatağı ve krom mil diş açılacak .Fiyat teklifi verirmisin?;)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri